Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Magjirica

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731
lg.php

Magjirica​


D3b8117e 2068 462d B87d E9d441c6cb05

lg.php


Përbërësit
1 mëlçi qengji
2 qepë të mëdha
100 ml vaj ulliri
50 ml verë e bardhë
1 tufë qepë të njoma
1 tufë sallatë jeshile
1 tufë kopër
100 gr oriz
Kripë
Piper
Lëngun e 2 limonave
2 vezë


Përgatitja
Mëlçinë e lajmë mirë dhe e presim në copëza. Në vaj të bollshëm skuqim qepët e thata deri sa të fillojnë të shkëlqejnë. Më pas shtojmë mëlçitë. I lëmë të gatuhen dhe i shuajmë me verë. Sapo të avullojë alkoli, shtojmë qepën e njomë dhe koprën. I skuqin dhe shtojmë ujë që të ziejnë. Shtojmë orizin dhe sallatën jeshile dhe kur të jenë gatuar bëjmë gati lidhjen me limon. Ndajmë të bardhat nga të verdhat. Të bardhat i rrahim mirë. Shtojmë të verdhat dhe lëngun e limonit. Më pas shtojmë lëng nga supa te vezët për të bërë lidhjen. Masën ia shtojmë supës dhe e rregullojmë me kripë dhe piper.

(BalkanWeb)
 
lg.php

Magjirica​


D3b8117e 2068 462d B87d E9d441c6cb05

lg.php


Përbërësit
1 mëlçi qengji
2 qepë të mëdha
100 ml vaj ulliri
50 ml verë e bardhë
1 tufë qepë të njoma
1 tufë sallatë jeshile
1 tufë kopër
100 gr oriz
Kripë
Piper
Lëngun e 2 limonave
2 vezë


Përgatitja
Mëlçinë e lajmë mirë dhe e presim në copëza. Në vaj të bollshëm skuqim qepët e thata deri sa të fillojnë të shkëlqejnë. Më pas shtojmë mëlçitë. I lëmë të gatuhen dhe i shuajmë me verë. Sapo të avullojë alkoli, shtojmë qepën e njomë dhe koprën. I skuqin dhe shtojmë ujë që të ziejnë. Shtojmë orizin dhe sallatën jeshile dhe kur të jenë gatuar bëjmë gati lidhjen me limon. Ndajmë të bardhat nga të verdhat. Të bardhat i rrahim mirë. Shtojmë të verdhat dhe lëngun e limonit. Më pas shtojmë lëng nga supa te vezët për të bërë lidhjen. Masën ia shtojmë supës dhe e rregullojmë me kripë dhe piper.

(BalkanWeb)

E kam pas bere kete per krishtlindje ?? shume gjelle e shijshme
 
lg.php

Magjirica​


D3b8117e 2068 462d B87d E9d441c6cb05

lg.php


Përbërësit
1 mëlçi qengji
2 qepë të mëdha
100 ml vaj ulliri
50 ml verë e bardhë
1 tufë qepë të njoma
1 tufë sallatë jeshile
1 tufë kopër
100 gr oriz
Kripë
Piper
Lëngun e 2 limonave
2 vezë


Përgatitja
Mëlçinë e lajmë mirë dhe e presim në copëza. Në vaj të bollshëm skuqim qepët e thata deri sa të fillojnë të shkëlqejnë. Më pas shtojmë mëlçitë. I lëmë të gatuhen dhe i shuajmë me verë. Sapo të avullojë alkoli, shtojmë qepën e njomë dhe koprën. I skuqin dhe shtojmë ujë që të ziejnë. Shtojmë orizin dhe sallatën jeshile dhe kur të jenë gatuar bëjmë gati lidhjen me limon. Ndajmë të bardhat nga të verdhat. Të bardhat i rrahim mirë. Shtojmë të verdhat dhe lëngun e limonit. Më pas shtojmë lëng nga supa te vezët për të bërë lidhjen. Masën ia shtojmë supës dhe e rregullojmë me kripë dhe piper.

(BalkanWeb)
Kjo esht recet e vjeter jona, zones ersekes.
 
Ça emri? Si magjar..?
 
lg.php

Magjirica​


D3b8117e 2068 462d B87d E9d441c6cb05

lg.php


Përbërësit
1 mëlçi qengji
2 qepë të mëdha
100 ml vaj ulliri
50 ml verë e bardhë
1 tufë qepë të njoma
1 tufë sallatë jeshile
1 tufë kopër
100 gr oriz
Kripë
Piper
Lëngun e 2 limonave
2 vezë


Përgatitja
Mëlçinë e lajmë mirë dhe e presim në copëza. Në vaj të bollshëm skuqim qepët e thata deri sa të fillojnë të shkëlqejnë. Më pas shtojmë mëlçitë. I lëmë të gatuhen dhe i shuajmë me verë. Sapo të avullojë alkoli, shtojmë qepën e njomë dhe koprën. I skuqin dhe shtojmë ujë që të ziejnë. Shtojmë orizin dhe sallatën jeshile dhe kur të jenë gatuar bëjmë gati lidhjen me limon. Ndajmë të bardhat nga të verdhat. Të bardhat i rrahim mirë. Shtojmë të verdhat dhe lëngun e limonit. Më pas shtojmë lëng nga supa te vezët për të bërë lidhjen. Masën ia shtojmë supës dhe e rregullojmë me kripë dhe piper.

(BalkanWeb)
Dy pyetje profesionale :

1. Per sa persona eshte kjo receta ?
2. Sa uje ti hedh melçis per te zier pasi i kam skuqur ?

Ps. Me duket pa sens te harxhoj vere gatimi per sup.
Eshte me e thjesht se kaq receta.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.