Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

“Makina elektrike do të dështojnë”

centos

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
ANETAR ✓
Regjistruar më
Dhj 13, 2004
Mesazhe
39,792
24.521-300x169.jpg


Shumica e menaxherëve në kompanitë e mëdha të automobilave nuk besojnë se makinat elektrike do të mbizotërojnë. Kjo ka rezultuar në një studim nga firma këshilluese KPMG. Sipas 62 për qind e të anketuarve besojnë se makina elektrike me bateri kanë shpejtësi të ulët ngarkimi dhe ka stacione pak për ngarkim të tyre, transmeton lajmi.net.

Në vend të kësaj, 78 për qind e të anketuarve besojnë se automjetet e qelizave të karburantit do të jenë përparim për transportin me emision zero.

Zhvendosja në rritje drejt makinave elektrike është kryesisht për shkak të nismave qeveritare. Shumë vende duan të reduktojnë ndjeshëm pjesën e automjeteve me motorë me djegie të brendshme ose madje t’i ndalojnë ato krejtësisht.

Përkundër këtij ndryshimi, shumica, rreth 76 për qind, vazhdojnë të konsiderojnë automjetet me motorë me djegie si kategori më e rëndësishme për vitet e ardhshme. Një në dy drejtues (53 përqind) beson gjithashtu se automjetet me naftë do të jenë të papranueshme shoqërisht në të ardhmen si rezultat i skandaleve, që do të thotë se vështirë se do të ofrohen më.

Në afat të gjatë, shumë prodhues të makinave e shohin të ardhmen e tyre të ngjashme me Apple apo Google. Tetëdhjetë e pesë përqind e të anketuarve thanë se ekosistemi digjital – ofertat dixhitale për automjetet – do të gjenerojnë më shumë të ardhura sesa vetë shitjet e automjeteve. Aktualisht, sidomos BMW janë mundësitë më të forta, pasuar nga Toyota, Daimler Mercedes, Honda dhe Hyundai. Tesla ndjek vetëm në vendin e shtatë, pak përpara GM dhe prapa VW dhe Ford. 78 për qind e të anketuarve gjithashtu besojnë se një prodhues i madh i makinave do të ndërtojë një automjet për një kompani të madhe në Silicon Valley.

Në total, 953 drejtues të industrisë së automjeteve u anketuan për studimin e gjerë. Studimi është në dispozicion online si PDF ose në formë interaktive. /Lajmi.net/
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.