• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Manabe, Hasselmann dhe Parisi marrin çmimin Nobel në Fizikë: Kontribuuan për kuptimin e sistemeve komplekse fizike

Hera

其他我
Anetar i Stafit
Adm Nt2
Mesazhe
22,376
Vendndodhja
Zài tā de xīnlǐ

Manabe, Hasselmann dhe Parisi marrin çmimin Nobel në Fizikë: Kontribuuan për kuptimin e sistemeve komplekse fizike​


Screenshot 12 5Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann, Giorgio Parisi kanë fituar Çmimin Nobel në Fizikë të vitit 2021.

Ata kanë fituar çmimin Nobel për kontribute novatore në kuptimin e sistemeve komplekse fizike. Njoftimi u bë ditën e sotme nga Asambleja Nobel, një ditë pasi ata shpallën emrat e fituesve të çmimit të lakmuar në fushën e mjekësisë.

Çmimi Nobel në Fizikë jepet nga Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave, Stokholm, dhe deri më tani janë njohur 216 persona për kontributin e tyre në këtë fushë, nga të cilët vetëm katër janë gra.

Asambleja do të shpallë më tej fituesit e Çmimit Nobel në Kimi, Letërsi dhe Paqe në ditët në vijim."Balkanweb"
 
Top