• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Mark Avdyli

Jupiter666

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
2,927
Mark Avdyli, atdhetari dhe Luftëtari i Çështjes Kombëtare Shqiptare

Nga: Marjan Dodaj

Mark ( Kol ) Nrejaj ( Mark AVDYLI ), Atdhetar dhe Luftëtar i Çështjes Kombëtare Shqiptare
I quajtur: “Plaku i Malëve” dhe “Malësori i Flamurit”
• Data e lindjes: 22.05.1923
• Data e vdekjes: 11.12.2013
• Vendi i lindjes: Ramoc, Gjakovë, Kosovë
• Etnia: Shqiptar
• Numri përsonal: 1009237042 Pjesëmarrja në UÇK: 1. Veteran Luftetar i UÇK-së
Nr. Protokolit: L6/2193 i dt. 27.08.2015-të
• Është babë i dëshmorit në UÇK – Princ Nrejaj;
• Është babë i veteranit të UÇK-së, Zef e Jak Nrejaj dhe babë i invalidit të luftës së UÇK-së Nikollë Nrejaj.
• Prej datës 05 Shkurt të vitit 1998 është kyqyr në UÇK. Me 02 – 03 Qershor 1998, sulmi i parë i forcave anmike, në Rekë të Keqe, në hyrje të fshatit Ramoc të Gjakovës, sëbashku me djemtë ka arritur të i kthej prapa duke ju shkaktuar dëme në njerëz dhe mjete. Në muajin Gusht të vitit 1998 u paralizua dhe u shtri për shërim në Spitalin Ushtarak të Tiranës, për ta vazhduar mëpastaj sherimin, në spitalin e Gjakovës – pas luftës.
Lufta e Dytë Botërore
2. Pjesmarrja në Luftën e Dytë Botërore: Është bashkëluftetar i Nue Përlleshit dhe Ymer Berishës në Ballin Kombëtar për çlirimin e të gjitha trojeve shqiptare. Që në moshën 18 vjeqare shërbeu në ushtrinë shqiptare në Prizren, duke marrë pjesë në Divizionin e quajtur “Skendërbeg“, që kishin pikësynim bashkimin e gjitha trojeve shqiptare. Në përbërje të k`tij divizioni ishin gjithë anëtarët e Ballit Kombëtar,të cilët zhvilluan beteja të mëdha kundër komunistëve serb e malazezë. Përjetoi disa luftëra të tmershme të kohës, por kudo që shkoi flamurin kombëtar e mbante me vete.
Vitet e 60-ta dhe 70-ta:
3. Aktivitetet atdhetare në vitet 60-ta dhe 70-ta: Është ndër të parët kosovar që ka nxjerrë në shesh flamurin shqiptarë në vigjilje të levizjes së protestave për të drejta e liri në vitin 1968 dhe ka arritur sëbashku me shokë të shpërndaj dhe vendosë 1800 flamuj kombëtar nëpër Kosovë.
Përsekutimet dhe vuajtjet:
4. Persekutimet dhe vuajtjet:
• I përsekutuar nga regjimi komunist – përsonalisht dhe familjarisht.
• Ish i denuar politik në burgun e “Goli Otokut”, në burgun e Mitrovicës së Sremit dhe në burgun e Nishit. Në 1993 bastiset për armë që i ka pregaditë për luftë dhe është denuar me 6 vj. burg dhe ka mbajtur 4 vjet në burgun e Smrekovnicës.
Mirënjohjet:
5. Mirënjohjet:
• Çertifikata Veteran Luftetar i UÇK-së Nr.Prot.L6/2193 dt.27.08.2015-të;
• Nëntor 2012-të – Mirnjohje për kontributin për çështjen kombëtare me
• rastin e 100 vjetorit të Pavarësisë nga Shoqata Nikaj – Mertur;
• Nëntor 2012-të – Nderi i Komunës, Mirnjohje me motivacion për
• kontributin e dhënë për çështjen kombëtare;
• Mirnjohje për Misionin e Pajtimit Mbarëkombëtar Shqiptar – Çmimi
• i Vërtytit për kontributin në pajtimin dhe zvoglimin e fenomenit të • gjakmarrjes
Potrebbe essere un'immagine raffigurante 1 persona e testo
 

Mignonne

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
8,495
Mark Avdyl Ndrejaj

E mashtroi syri Serbin
Bën hesapin pa hanxhin
Reka e keqe s´shkelet dot
Se ka djem se i dalin zot

Kish dhe i plak qe s´pret kushtrimin
Po i pari ja qet tymin
Një jete te tanë luftoi me shkja
shumë here vdekjen e kish vra

E na i duel për ball ushtrisë
Sikur Gjergji i Elez Alisë
Kurrë për te gjallë s´mkoritet shpija
ne Ramoc u thy Serbia

Mjekër bardhi Mark Avdyl Ndreja
Me djem te vete trima si rrufeja
Zefi, Princi, Jaki e Nikolla
gjashtë orë rresht iu këndoj gryke holla

Po bajnë shkinat haj medet
Kush s´muj iki, aty mbet
Engjëlli i egër i Ramocit
Kënd mbi vete s´nje pos zotit
 
Top