Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Maska bukurie të bëra në shtëpi për hidratim dhe shkëlqim

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Maska bukurie të bëra në shtëpi për hidratim dhe shkëlqim​

Me përbërës natyralë që të gjithë i keni në kuzhinë​

Maska bukurie të bëra në shtëpi për hidratim dhe shkëlqim


Gjëja më e lehtë, më e shpejtë dhe më pa dhimbje që mund të bëni për të përkëdhelur fytyrën tuaj ndërsa relaksoheni në divanin tuaj është të bëni një maskë të bërë në shtëpi për hidratim ose shkëlqim me lëndë të para që patjetër të gjithë i keni në kuzhinën tuaj. Përbërësit si mjalti, kafeja dhe kosi janë jashtëzakonisht të dobishëm dhe tani e tutje do të luajnë patjetër një rol kryesor në rutinën tuaj të kujdesit të fytyrës.

Maskë për hidratim​

Kosi, vaji i ullirit, mjalti dhe kokrrat e kafesë janë katër përbërës idealë për hidratimin perfekt të lëkurës tuaj. Kosi është një agjent jashtëzakonisht hidratues, pasi vetitë e tij antioksiduese dhe anti-inflamatore qetësojnë lëkurën e thatë dhe kruhet . Vaji i ullirit është një produkt natyral që zbut lëkurën dhe është gjithashtu një zgjidhje jashtëzakonisht e shpejtë për qerpikët e thatë, bërrylat dhe gjunjët, ndërsa mjalti është një përbërës jashtëzakonisht hidratues dhe qetësues natyror, me veti të mrekullueshme shëruese.
Së fundi, kokrrat e kafesë të bluara shumë mirë janë të shkëlqyera për eksfolimin e lëkurës sepse nuk treten në ujë. Ndërsa pastron çdo qelizë të vdekur të lëkurës, acidi natyror i pranishëm në kafe gjithashtu ndihmon në rritjen e niveleve të kolagjenit. Për të bërë këtë maskë "mrekullie", atëherë, përzieni 2 lugë kos, 1 lugë çaji vaj ulliri, 1 lugë mjaltë (të ngrohur) dhe 1.5 lugë kafe të bluar.


Maskë shkëlqyese për lëkurën me vaj​

Shumica e njerëzve mendojnë se mënyra më e mirë për të luftuar lëkurën me vaj është ta lini të thahet. Sidoqoftë, e kundërta është e vërtetë, pasi hidratimi është çelësi. Gjëja më e mirë që mund të bëni për lëkurën me vaj është ta hidratoni atë duke përdorur përbërës antibakterialë dhe antiinflamatorë. Kjo do të ndihmojë në luftimin e dehidrimit të shkaktuar nga shumë vaj. Si do ta bësh? Me një maskë rrezatimi të bërë në shtëpi për lëkurën me vaj me shafran i Indisë, limon dhe kos.
Shafrani i Indisë është një përbërës jashtëzakonisht antibakterial, i cili ndihmon në zvogëlimin e akumulimit dhe sekretimit të vajit. Karakteristikat e tij anti-inflamatore mund t'ju ndihmojnë të trajtoni poret tuaja dhe të qetësoni lëkurën, ndërsa është gjithashtu një eksfolues i mrekullueshëm, i butë që mund të ofrojë një shkëlqim rinor në lëkurë. Acidi citrik natyror në limon punon si një astringent, duke ndihmuar në tonifikimin dhe kontrollin e lëkurës me vaj, ndërsa kosi, i cili tashmë është shumë i mirë për shumë lloje të lëkurës, rezulton të jetë veçanërisht i dobishëm për lëkurën me vaj, sepse përmbajtja e zinkut rregullon yndyrën. Për të përgatitur maskën do t'ju duhet 1 lugë çaji shafran i Indisë, lëngu i një limoni dhe 2 lugë kos.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.