Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Mbishkrimi më i vjetër runik në botë gjendet në Norvegji

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Mbishkrimi më i vjetër runik në botë gjendet në Norvegji​



96121673960656-1.jpg



Arkeologët në Norvegji njoftuan sot se kanë gjetur një mbishkrim runik që sipas tyre është më i vjetri në botë dhe ndoshta deri në 2000 vjet.

Guri i sheshtë, katror prej gur ranor kafe ka gdhendur “shkarravitje” mbi të, të cilat mund të jenë shembulli më i hershëm i fjalëve të regjistruara në Skandinavi, tha Muzeu i Historisë Kulturore në Oslo, duke shtuar se ky ekzemplar është një nga mbishkrimet më të vjetra runike dhe më i vjetri gur runik në botë që mund të datohet.

Ky zbulim na jep një pasqyrë të përdorimit runik në epokën e hershme të hekurit. Kjo është ndoshta një nga përpjekjet e para për të përdorur runat në Norvegji dhe Skandinavi në gur”, tha profesoresha e Universitetit të Oslos, Kristen Zilmer.

Runat janë zbuluar më parë në objekte të tjera, por jo në gur, dhe mbishkrimi më i vjetër runik i gjetur në Danimarkë është në një krehër kockash.

Guri runik u zbulua në vjeshtën e vitit 2021 gjatë gërmimit të një varri në Tirifjord, afër Oslos, në një rajon të njohur për vendet e tij monumentale arkeologjike, dhe objektet tregojnë se runat ishin ndoshta të gdhendura midis viteve 1 dhe 250.

Guri i gdhendur në rune do të ekspozohet për një muaj në Muzeun e Historisë Kulturore, i cili ka koleksionin më të madh të objekteve historike të Norvegjisë nga epoka e gurit deri në epokën moderne.



Top Channel
 
Historia qe ne jepet ne nuk eshte ajo e verteta e askush se di historine tamam..
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.