Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Mbretëresha e Tajlandës, Sunandha Kumariratana,

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731
Mbretëresha e Tajlandës, Sunandha Kumariratana, humbi jetën për shkak të një ligji të lashtë që thoshte se kushdo që e prek atë, dënohet me vdekje.

Ishte një nga tre gratë e mbretit Thai Chulalongorn, i cili ishte veçanërisht i dashur nga populli dhe kishte hequr skllavërinë. Mbretëresha lindi në Bangok, ishte vajza e mbretit të katërt të Tajlandës dhe gruas së parë të tij. Patën një vajzë dhe prisnin për fëmijën e dytë. Në vitin 1880 ishte 19 vjeçe dhe së bashku me vajzën e saj udhëtuan në shtëpinë verore të familjes mbretërore jashtë Bangokut. Mbretëresha përveç vajzës së saj, shoqërohej nga disa shërbëtorë dhe roje. Pallati ishte ndërtuar në brigjet e lumit më të madh të Thales Prairie, ku duhej të kalonin lumin. Mbretëresha dhe princesha hynë në një varkë të vogël që tërhiqej nga një më e madhe. Por, rrymat e lumit e kthyen barkën me kokë poshtë, duke i zhytur në ujë.

Me vajzën e saj, teksa po luftonin për t'u mbajtur në sipërfaqe asnjë nga përcjellësit e saj nuk u përpoq t'i ndihmonte. Kreu i shoqëruesve nuk lëvizi nga vendi dhe të gjithë shërbëtorët i shihnin të mbyteshin. Siç u bë e njohur, të gjithë iu bindën një ligji të lashtë sipas të cilit asnjë "i vdekshëm" nuk mund të prekte një anëtar të familjes mbretërore. Nëse dikush e prekte dënohej me vdekje. Gjithashtu, sipas traditës shpëtimi i njeriut nga mbytja ishte një shenjë e keqe. Nëse dikush shpëtonte dikë nga mbytja, do të thoshte se do të "zemëronin" shpirtrat që jetonin në ujë. Kur mbreti u informua për vdekjen e gruas së tij, vajzës dhe foshnjës së palindur, urdhëroi burgosjen e kreut të rojes mbretërore. Hidhërimi i tij ishte i papërshkrueshëm. Funerali thuhet se ishte më i shtrenjti në historinë e mbretërisë aziatike. Për nder të saj u ndërtua në formën e saj një monument në pallatin veror, i cili deri më sot i përkujton vizitorët për fundin tragjik të mbretëreshës së re.

Ngjarje Nga Historia Botërore.

FB_IMG_1626643694326.jpgFB_IMG_1626643712777.jpgFB_IMG_1626643717869.jpg
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.