Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Mbreti dhe dhurata e lypësit

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
31,039
200-150_1476449499.jpg

Çdo mëngjes në një mbretëri të vogël, por të pasur, një lypës pa fjalë i sillte mbretit nga një mollë, e pastaj shkonte.

Mbreti i cili ishte mësuar të pranojë dhurata shumë më të vlefshme se kjo mollë që i vinte çdo mëngjes, përqeshte në llogari të lypësit kur ky largohej.
Të gjithë oborrtarët qeshnin, ngase duhej të vepronin dhe mendonin sikurse mbreti.
Lypësi vazhdonte për çdo mëngjes t’ia dorëzonte mbretit në dorë dhuratën e tij. Edhe pse i dukej monotoni, mbreti e pranonte mollën duke qeshur me ironi dhe e vendoste në një kosh. Pas një kohe, koshi u mbush përplot saqë nuk kishte më vend për molla.
Një ditë, majmuni më i dashur i mbretit e mori një mollë dhe e kafshoi, por menjëherë e gjuajti para mbretit. Mbreti i çuditur në mes të mollës vërejti një diamant. Menjëherë urdhëroi që të hapen të gjitha mollët dhe në të gjitha kishte nga një diamant.
I hutuar, mbreti e thirri lypësin e jashtëzakonshëm dhe kërkoi shpjegim. Ky iu përgjigj: “Ju solla këto dhurata që të kuptoni që jeta për çdo mëngjes u ofron dhuratë të veçantë për të cilin ju harroni për shkak të pasurisë së madhe që u rrethon. Kjo dhuratë është çdo ditë e re e cila fillon me buzëqeshje ndaj tjetrit. Ky është diamant i vërtetë, o mbret!” - tha lypësi duke u larguar nga pallati.


Mesazhi: Shumë gjëra na duken më të rëndësishme, por ekziston një e mirë e cila i tejkalon të gjitha dhe është si diamant i fshehur në zemrat tona - kjo është buzëqeshja që duhet t’ia dhurojmë atij që i nevojitet. A thua i japim çdo mëngjes dikujt dhuratën tonë të çmuar?



Përktheu dhe përshtati:
Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.