Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Mendja apo zemra?

Nai here zemra nuk do me bo gabim por kur eshte e nevojshme sepse e meriton por zemra e gjen gjithmon nji justifikim kjo eshte ceshtje parimore pastaj varet nga rrethanat edhe menyra sesi ne e shikojm jeten problemin e cdo gjo me rradhe zemra ka dhon prova qe eshte tradhtu. Ky eshte mendimi im.
 
Pastaj vjen nje perjudhe pjekurie ku je i lodhur nga te berit e gjerave me tru, standardi nuk ka me rendesi dhe zona jote e konfortit ka vetem tolerance, buzeqeshje dhe shume “s’ka gje do te kuptoj nje dite”.
Pasi krijon ritmin tend ne jete, me gjerat qe do te besh dhe te kesh, zemra merr rol primar.
Dikur besoja se truri duhet qe te kuptosh se cfare pelqen partneri jot ndersa zemra per ti treguar se cfare te pelqen ty.
Sot dua ti bej te gjitha gjerat me zemer, mbushem me shume, por ka ca gjera qe me raste i bej edhe me prapanice pasi nuk me plas fare cfare mendojne e flasin te tjeret!
 
Besoj ne intuiten time ate ndjenjen dhe zerin e brendshem... kshuqe zemra .

Heart is carefree and strong .... so i listen 2my heart a lot .
 
Dileme e bukur, por duhet qe ti balancosh per mu ndje gjalle?
 
Mos lejo zemren te te udheheqi , por mendjen !
Njeriu duhet te heci me logjike!
 
Në luftë me njëra-tjetrën shumicën e rasteve zemra më triumfon...
 
Shkojne paralele per mendim tim
 
Varet per cfare behet fjale...pergjithesisht jam shume racional e veproj me mendje.
Por kur eshte ceshtje zemre, zemra nuk me pyet shume ?
 
Përmes substancave të sinjalit dhe rrugëve nervore, zemra manipulon trurin - në një ritëm perfekt me rrahjet e zemrës.

Studiuesit kanë zbuluar një mori lidhjesh midis aktorëve kryesorë të trupit dhe rezultati është afër një bashkimi total të dy organeve.

Aty ku shkenca më parë e ka parë zemrën si një pompë e thjeshtë gjaku, zbulimet e reja tregojnë se zemra çdo sekondë ndikon në shqisat, nevojat dhe ndjenjat tona më të thella ndaj njerëzve të tjerë.

Zemra na lejon të përjetojmë fizikisht emocionet tona dhe ndoshta kjo është arsyeja pse njerëzit për mijëvjeçarë dhe nëpër kultura të ndryshme, kanë besuar se emocionet gjenden në zemër.

Studiuesit e kanë ditur prej kohësh që zemra kryesisht kontrollon ritmin e saj, por gjithashtu se lidhjet nervore me trurin që truri mund të monitorojë dhe të ndikojë në rrahjet e zemrës, nëse është e nevojshme.

Zemra dhe truri janë të lidhur ngushtë. Ata nuk mund të funksionojnë pa njëri-tjetrin. Midis tyre ekziston një varësi e përjetshme.

forskerzonen.dk

Me fjalë tjera, është një bashkëpunim mes dy idiotësh ?
 
Kuptoni çfar thot mendja dhe zemra dhe vendosini ne dialog. Menyra me e mire esht esht te zgjedhesh drejtimin me mendje por te perdoresh emocionet rruges.
 
Truri nuk operohet prandaj duhet te kemi zemer te paster
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.