Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Mjekësia dhe Revolucioni Shkencor, natyra, përfshirë trupin e njeriut, po hetohej me një intensitet të ri

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Mjekësia dhe Revolucioni Shkencor, natyra, përfshirë trupin e njeriut, po hetohej me një intensitet të ri​


https://albertvataj.com/wp-content/...Air_Pump_by_Joseph_Wright_of_Derby_1768-1.jpg


Në shërimin e të sëmurëve, popujt e Evropës mesjetare dhe të hershme moderne u mbështetën në lutje dhe ilaç. Shpesh ilaçet provoheshin së pari dhe pastaj priftërinjtë shkelnin nëse mjekët dështonin (i tillë ishte rasti me plagën e vallëzimit në 1518). Imazhi më poshtë është një paraqitje klasike e idesë se Zoti është autori i të gjitha fatkeqësive dhe sëmundjeve tona, se sëmundja është ndëshkim nga lart.

Imazhi mesjetar i Krishtit që rrëzon shigjetat e sëmundjes dhe vdekjes.
Imazhihi mesjetar i Krishtit që rrëzon shigjetat e sëmundjes dhe vdekjes.
Në raste të tjera, mjekësia laike dhe shpirtërore u bashkuan. Masat u aplikuan dhe droga u përpoq për shoqërimin e ritualit fetar. Në këtë seancë ne do të shohim se si mjekësia dhe teologjia filluan të shkojnë rrugët e tyre të ndara gjatë Revolucionit Shkencor, duke u shtrirë afërsisht nga fundi i viteve 1500 deri në fillim të viteve 1700. Nuk ishte një proces i drejtpërdrejtë, siç do ta shohim në seancat e mëvonshme. Por ajo ishte përparuar mirë nga fillimi i shekullit të tetëmbëdhjetë. Siç do ta shohim, disa tendenca të fuqishme punuan për të zvogëluar pranueshmërinë e shpjegimeve fetare në mesin e elitave të arsimuar. Tshtë me të vërtetë e rëndësishme për ju të kuptoni se nuk duhet të flasim në aspektin thjeshtësues që njerëzit të bëhen më racionalë dhe më pak paragjykues. Së pari, ne nuk duhet ta teprojmë me rëndësinë e Revolucionit Shkencor: shumica e njerëzve në botën perëndimore sot kanë ndonjë numër pikëpamjesh të cilat janë po aq super natyraliste sa ato të epokës mesjetare. Së dyti, shumë nga pikëpamjet që përcaktojnë Revolucionin Shkencor nuk ishin shkencore pasi e kuptojmë fare: ato bazoheshin në grupe supozimesh të paprovuara për mënyrën e funksionimit të botës. Prapëseprapë, kishte një theks të shtuar tek laikët në krahasim me shpjegimin e mbinatyralizmit; por kjo nuk është e njëjta gjë me të thënë që shkenca e mposhti supersticionin.
Le të fillojmë me politikën dhe fenë. Vitalshtë jetësore të vlerësojmë që vitet 1550 dhe 1600 ishin periudha të dhunës dhe vuajtjeve më të tmerrshme . nuk është gjithmonë e lehtë të theksohet me njerëzit që jetojnë shumë kohë më parë, por përpiquni të imagjinoni se si ishte të jetonit në një periudhë të nxitur nga urrejtjet fetare, dinastike, politike dhe kombëtare. Një ngjarje e madhe në këtë zhytje në masakër ishte padyshim ‘protesta’ e Martin Luterit e vitit 1517, një ngjarje e cila mori domethënie masive historike kryesisht sepse idetë e Luterit për atë që nuk shkoi me katolicizmin ishin tërheqës për arsye politike (më shumë se fetare) për shumë prej Evropës mbretër, princër dhe udhëheqës të tjerë laikë. Martin LutherNë tetor 1518 Luther deklaroi në një takim të veçantë të kishës gjermane dhe fisnikërinë dhe para përfaqësuesve të Papës se Papati nuk ishte pjesë e planit të Zotit dhe se priftërinjtë dhe peshkopët nuk kishin vend për të ndërhyrë midis Zotit dhe i krishterë individual. Jo shumë kohë pasi ai ishte shfarosur.
Henry VIII
Disasa princa gjermanë të etur për të mbrojtur autoritetin e tyre mbi perandorin, Charles V, dhe kundër Papatit që taksonte subjektet e tyre, vendosën të mbrojnë Luterin dhe të krijojnë një Kishë të re. Kjo lëvizje u përhap më pas në Francë, Vendet e Ulëta, Skandinavinë dhe Anglinë, ku Henry VIII (shiko të drejtën) vendosi që duke pranuar protestantizmin ai të mund të derdhte gruan e tij të parë, që nuk i kishte siguruar atij një trashëgimtar mashkull, dhe të martohej me të preferuarin e tij të ri , Ann Boleyn. Periudha e Reformimit tani dëshmoi një grindje shoqërore, politike dhe ideologjike në një shkallë masive, të tmerrshme dhe jashtëzakonisht shkatërruese pasi tokat katolike dhe protestante shkuan në luftë kundër armiqve të tyre të huaj dhe kundër popujve të tyre.
Rezultati ishte një luftë e tmerrshme

e përgjakshme, e zgjatur në të gjithë Evropën. Në atë që është tani Hollanda, rebelët protestantë luftuan ushtritë e fuqishme katolike të Charles V. Spanjollët nën Filip II filluan një pushtim masiv detar të anglezëve protestantë të dëmtuar vetëm nga një nga stuhitë më të këqija në kujtesën e gjallë. Në Francë, rreth 4 milion njerëz vdiqën në Luftërat e Fesë të luftuara në të gjithë vendin nga 1562 deri në 1598. Në një natë në 1572, trupat mbretërore masakruan midis 5000 dhe 30,000 protestantë. Rreth 11.500,000 u zhdukën midis 1618 dhe 1648 në Luftën Tridhjetë vjet e cila u tërhoq në të gjithë Gjermaninë dhe Boheminë.
800px-Massacre_de_Vassy_1562_print_by_Hogenberg_end_of_16th_century1-150x150.jpg
Dhe feja ishte një faktor kryesor në Luftën Civile në Angli të luftuar midis 1642 dhe 1651 dhe e cila arriti kulmin në mbërthimin e mbretit Charles I (shiko më poshtë). Afërsisht 100,000 njerëz vdiqën nga sëmundjet e shkaktuara si rezultat
iMbreti Charles I behet kokëlëvizjes së trupave dhe kequshqyerja e shkaktuar nga lufta. 84,000 të tjerë u vranë në luftime ose si rezultat i sulmeve nga trupat ndaj civilëve. Deri në vitet 1600 të mëvonshme, në Britani dhe përtej kanalit, ekzistonte një ndjenjë e përhapur se skajet e devotshmërisë dhe besimit duhej të mbretëroheshin për të shmangur masakrën e mëtejshme.
Në të njëjtën kohë, shumë pjesë të Evropës po përjetonin atë që u bë e njohur si ‘mani shtrigë’, një periudhë që përfshinte nga vitet 1500 të mëvonshme deri rreth mesit të viteve 1600 në të cilën rreth 50,000 burra dhe gra u ekzekutuan në një larmi mënyra dhe në të cilat shumë të tjerë u arrestuan, torturuan dhe u burgosën para lëshimit të tyre eventual. Unë do t’ju jap një shembull. Në korrik 1596 një grua e quajtur Barbe Mallebarbe u arrestua në qytetin e vogël Lorrene të Charmes.
Ajojo ishte akuzuar si një magjistare disa muaj më parë dhe ishte kthyer në pritje të dyshimeve për të shpërthyer. Ata nuk kishin. Përkundrazi, Barbe e gjeti veten duke u përballur me tortura, sipas parimit të pranuar ligjor dhe teologjik që meqë Satanai është Princi i Gënjeshtrave, e vërteta e posedimit diabolik mund të merret vetëm përmes shkaktimit të vuajtjeve të padurueshme ndaj të akuzuarit.
Ekzekutimi i shtrigave
Siç shpjeguan Mbreti James I dhe VI i Anglisë dhe Skocisë në një libër mbi shtrigat e vitit 1597, ‘Mjerë ata do të rrëfejnë pa tortura, gjë që dëshmon për fajësinë e tyre’. Barbe e dinte se çfarë po vinte dhe kështu ajo ofroi të rrëfejë për të shpëtuar nga torturat. Ajo llogariti se që kur do të digjej gjithsesi, ajo gjithashtu mund të shmangte agoninë e një pyetjeje të zgjatur. Autoritetet nuk pranuan. Kështu që ajo u përpoq të varet veten në burg. Ajo dështoi. Kështu, e zhveshur nga alternativat, ajo bëri atë që bëri kaq shumë shtriga të tjera të akuzuara: ajo u ofroi akuzuesve të saj gjithçka që dëshironin. Ajo tregoi se si ishte joshur nga Djalli pas një grindjeje të tërbuar me burrin e saj dhe më pas vazhdoi të heqë çdo stereotip të magjisë që mund të kujtonte. Ajo shpjegoi sesi Satanai i kishte dhënë asaj një pluhur magjik, të cilin e kishte përdorur për të vrarë një fqinj, pasi ajo ishte e pasjellshme me të; ajo tregoi për vrasjen e një shërbëtori që kishte refuzuar bukën e saj kur ishte e uritur; dhe ajo tregoi për të vrarë kafshët e një burri që e akuzoi atë për vjedhje druri. Më 6 gusht 1595, Barbe ishte lidhur me një kunj dhe lejoi të ndjejë flakët që lëpinin këmbët. Pastaj ajo u mbyt dhe trupi i saj u dogj në pluhur. Shumë nga këto çmendje shtrigash morën aq shumë jashtë kontrollit sa të gjithë filluan të frikësohen për jetën e tyre. Askush nuk ishte i sigurt ishte nga gishti i akuzës duke u drejtuar në drejtimin e tyre dhe natyrisht nuk kishte asnjë mënyrë për ta mohuar atë, sepse Satanai gënjeu gjithmonë. Shumë nga këto çmendje shtrigash morën aq shumë jashtë kontrollit sa të gjithë filluan të frikësohen për jetën e tyre. Askush nuk ishte i sigurt ishte nga gishti i akuzës duke u drejtuar në drejtimin e tyre dhe natyrisht nuk kishte asnjë mënyrë për ta mohuar atë, sepse Satanai gënjeu gjithmonë. Shumë nga këto çmendje shtrigash morën aq shumë jashtë kontrollit sa të gjithë filluan të frikësohen për jetën e tyre. Askush nuk ishte i sigurt ishte nga gishti i akuzës duke u drejtuar në drejtimin e tyre dhe natyrisht nuk kishte asnjë mënyrë për ta mohuar atë, sepse Satanai gënjeu gjithmonë.

witch2-150x150.jpg
439029408-150x150.jpg


Shumë historianë argumentojnë se entuziazmi fetar i shoqëruar me dhunën fetare, si dhe me provat e shtrigave dhe ritualet e hollësishme të ekzorcizmit, filluan të duken të rrezikshëm për shumë midis elitave. Një sekularizëm më i përmbajtur mund të ketë hyrë në modë dhe me të flitet për magji dhe mrekulli që gradualisht tërhiqen. Si mund të zbatohet kjo për mjekësinë? Epo, argumenti thotë se njerëzit e arsimuar që kishin frikë nga një rikthim në gjakderdhje dhe civilë zhvilluan një preferencë të fortë për shpjegime të cilat nuk përfshinin fenë sepse feja ishte pashmangshme përçarëse. Në vend të kësaj ata preferuan idetë laike, materialiste për sëmundjen dhe ua lanë teologjinë teologëve. Në vend që të përplaseshin mbi fenë, mjekët tani ishin më të prirur të përpiqeshin të gjenin fusha të marrëveshjes për fenomene të vëzhguara dhe të rënë dakord.
Një teori e dytë (dhe mbani mend që të gjitha këto ndoshta kanë pasur një rol për të luajtur) është se një pamje laike e trupit të njeriut promovohej nga ndryshimet në marrëdhëniet midis njerëzve dhe mjediset e tyre. Ekziston një marrëdhënie e demonstruar mirë midis besimit në rolin aktiv të djajve, shenjtorëve

çimentoto, të cilat në mënyrë të diskutueshme krijuan mikro-ambiente në të cilat natyra dukej më pak kapriçioze, më e parashikueshme dhe e kontrollueshme nga njerëzit. Në kontekste të tilla, ndoshta të arsimuarit ishin më pak të prirur për të menduar në lidhje me mrekullitë dhe ndërhyrjet hyjnore dhe panë prova të mjaftueshme të marrëdhënieve shkak-pasojë të parashikueshme për të cilat ata filluan të mendojnë se ndoshta i gjithë kozmosi funksionon si një makinë. Imazhet majtas dhe djathtas janë nga English Improver i Walter Blith(botuar për herë të parë në 1649). Mbi të gjitha, duket se ka pasur një rritje të optimizmit brenda shoqërive evropiane, ndoshta të shoqëruara me rënie të niveleve të murtajës dhe urisë, gjë që i inkurajoi njerëzit të besojnë se njerëzit do të mposhtnin sëmundjen dhe dëshirën. Kjo rritje e nervit, ose besim në fuqitë e njerëzimit, gjithashtu mund të ketë zvogëluar gatishmërinë me të cilën njerëzit i atribuojnë ngjarjet magjisë ose shpirtrave.
liverpool_slaver-150x150.jpg
B_B_kaufmannswagen_20070117131408-150x150.jpg

Rritja e kapitalizmit të tregut gjithashtu përmendet shpesh me qëllim që të llogaritet rënia e besimeve magjike në mjekësi dhe sfera të tjera. Theksi i kapitalizmit në këtë dhe tani, në këtë botë sesa në tjetrën, duket se ka demostifikuar pikëpamjet e njerëzve për botën në të cilën kanë jetuar. Disa studiues madje kanë theksuar rëndësinë e përparimeve të kontabilitetit në ndihmën për ta bërë ekzistencën njerëzore më të rregullt dhe të shpjegueshme. Kapitalizmi efektiv tregtar përfshinte llogaritje të kujdesshme dhe një kuptim të baticave, motit, navigimit, astronomisë, etj. Shumë nga njerëzit më të hershëm që iu përkushtuan mënyrave të reja të studimit të botës përmes eksperimentit ishin tregtarë ose i kishin bërë paratë e tyre përmes tregtisë. Së fundmi, rritja e burokracive shtetërore gjithashtu mund të ketë rritur sensin e agjencisë njerëzore.
Isak NjutonRene Descartes
Kjo jo nuk është një përmbledhje e arsyeshme pse kërkesa për të hedhur poshtë pikëpamjet teologjike të sëmundjes të përhapura në vitet 1600. Por kjo prirje pati pasoja të rëndësishme. Intelektualë kryesorë si matematikan dhe filozof francez René Descartes (djathtas) dhe anglezët Robert Hooke, Robert Boyle dhe Isaac Newton (majtas) u përpoqën të shpjegojnë sa më shumë që të mundnin për botën natyrore pa iu referuar mbinatyrshme. Shtë e rëndësishme, për hartuesit e mendimit shkencor të periudhës, Zoti nuk ishte më një kallëzues. Ai nuk ndërhyri vazhdimisht siç pohuan gjeneratat e mëparshme të filozofëve. Dhe as – sipas shumicës – Satanai nuk e bëri. Gjërat kanë ndodhur në natyrë sipas ligjeve natyrore të përcaktuara, të përcaktuara nga një Zot i cili tani do të tërhiqej për të lejuar që shpalosja e tij të planit sublimelisht racional dhe të urdhëruar të Krijimit. Rëndësia e forcave misterioze, qofshin ata të këqij apo të mirë, u zvogëluan rrënjësisht në këtë botëkuptim të ri. Duke adoptuar këtë pikëpamje ata kishin për një synim disa. Së pari, pretendimet fetare për natyrën që ata i shihnin si përçarëse. Dhe, së dyti, mendimi antik i galenistëve. Le t’i drejtohemi kësaj të fundit.
Descartes, Boyle dhe Newton ishin figura kryesore në atë që njihet si Revolucioni Shkencor (afërsisht 1550-1730). Një nga arritjet e saj të shkëlqyeshme ishte të çmontojë botëkuptimin klasik, pasi ajo zbatohej për yjet dhe planetët, vendin dhe lëvizjen e tokës dhe trupin e njeriut në sëmundje dhe shëndet. Kur studentët e mjekësisë mesjetare, thonë, kishin studiuar trupin që ata kishin mësuar të mendonin në terma Galenik për ilaçe të ndryshme që kishin “vertuçe” specifike ose “cilësi” specifike që i bënë ata të kenë efekte të caktuara tek pacienti. Mjekët mesjetarë kishin dëshpëruar të përgjigjen siç duhet pyetjeve të tilla shqetësuese, siç ishin gjërat që i bën nervat të punojnë ose se si opiumi e bëri dikë të flinte gjumë.


800px-Orrery_small-150x150.jpg

I tille gjëratat dukeshin aq të pashpjegueshme, saqë ata besuan se më e mira që mund të bënin ishte t’i atribuojnë ato forcave “jetësore” ose “okulte”. Për forca të ndryshme thuhej se jepnin gjithçka, nga ilaçet individuale, baruti, magnet dhe organet e trupit tek kafeja, opiumi dhe duhani, pronat e tyre misterioze. Një barishte si ajo në të majtë, për shembull, funksionoi sepse përmbante fuqi specifike. Disa nga këta mjekë Galenikë imagjinuan se këto fuqi ose forca ishin jo materiale, d.m.th. ato përfshinin shpirtin ose një lloj të substancave shumë të veçanta. Të tjerët thjesht thanë ‘ne nuk e dimë dhe nuk mund ta dimë kurrë’ si funksionojnë dhe kështu ata përdorën gjuhën e ‘virtyteve’ dhe forcave ‘okulte’ si një mënyrë për të pranuar kufijtë e njohurive njerëzore.

Por filozofët natyrorë si Dekarti e hodhën poshtë plotësisht këtë lloj kujdesi dhe ata deklaruan që të gjitha fjalët e paqarta të ‘virtyteve’ ishin plotësisht joshkencore. Në vend të tij, në mesin e viteve 1600 Descartes ngriti filozofinë mekanike, idenë se shumë nga ato që ndodhin në botë mund të reduktohen në marrëdhënie të thjeshta shkak-pasojë që përputhen me ligje të rregullta, natyrore. Kishte për të dhe ndjekësit e tij të shumtë shumë më pak shkak për të thirrur virtyte dhe forca okulte, për të mos përmendur shpirtrat, forcat magjike ose ndikimet demonike. Motivi më i njohur për këtë prirje radikale intelektuale ishte ‘universi i orës’. përPamja e Descartes për magnetizëm
Dekartiti, i cili popullarizoi këtë metaforë, natyrën e përfshirë mbi të gjitha rëndësi në lëvizje. Lloje të ndryshme grimcash ose trupi u mbushën me një drejtim të ndryshëm lëvizjeje dhe ato vetëm sa filluan. Drejtimi i lëvizjes i një objekti ndryshoi vetëm nëse përplaset me një objekt tjetër.


Asnjëjë shpirt dhe asnjë forcë okulte nuk lejohej të ‘shpikeshin’ për të shpjeguar gjëra të tilla. Tipike e mënyrës se si Descartes iu afrua detyrës për të shpjeguar fenomenet natyrore ishte argumenti i tij për mënyrën se si grimcat më të vogla të materies lidhen së bashku. Forcat misterioze të tërheqjes nuk hodhën një vështrim. Për Descartes, atomet u mbajtën së bashku me grepa dhe barqe mikroskopike. Po kështu, për magnetizmin e Descartes-it përfshihej lëvizja e grimcave të vockël-si vidhosja që rrotulloheshin vazhdimisht (shiko imazhin në të djathtë). Ata shpuan trupat aty pranë dhe, varësisht nëse vidhat kthehen në drejtim të akrepave të orës ose në drejtim të akrepave të akrepave të orës, objekti do të tërhiqej ose zmbrapset. Kjo mënyrë e të menduarit njihej si ‘filozofia mekanike’. Duhet të jemi plotësisht të qartë se as Descartes dhe as pasuesit e tij nuk ishin ateistë dhe as agnostikë. Shtë vetëm se ata besuan se që nga Krijimi, Zoti ka marrë një rol të vendeve të pasme. Ata ishin pa dyshim të devotshëm dhe madje bënë argumentin se duke parë Zotin si autorin e të gjitha ligjeve fizike të universit, ata e perceptuan Atë si më të madh se ata që llogaritnin se ai gjithnjë ishte duke ndërhyrë. Zoti i filozofisë mekanike ishte i largët, por ishte jashtëzakonisht i fuqishëm. Një gjë tjetër: rezistoni ndaj nxitjes për të parë pikëpamjen e Descartes (pikëpamja ‘Karteziane’) si dukshëm superiore ndaj asaj që shkoi më parë. Filozofia mekanike ishte mahnitëse për mrekulli dhe magjepsëse në kuptimin që Descartes nuk kishte më prova për ato që ai tha për çështje sesa teologët ose Galenistët për pikëpamjet e tyre rivale. Ata ishin pa dyshim të devotshëm dhe madje bënë argumentin se duke parë Zotin si autorin e të gjitha ligjeve fizike të universit, ata e perceptuan Atë si më të madh se ata që llogaritnin se ai gjithnjë ishte duke ndërhyrë. Zoti i filozofisë mekanike ishte i largët, por ishte jashtëzakonisht i fuqishëm. Një gjë tjetër: rezistoni ndaj nxitjes për të parë pikëpamjen e Descartes (pikëpamja ‘Karteziane’) si dukshëm superiore ndaj asaj që shkoi më parë. Filozofia mekanike ishte mahnitëse për mrekulli dhe magjepsëse në kuptimin që Descartes nuk kishte më prova për ato që ai tha për çështje sesa teologët ose Galenistët për pikëpamjet e tyre rivale. Ata ishin pa dyshim të devotshëm dhe madje bënë argumentin se duke parë Zotin si autorin e të gjitha ligjeve fizike të universit, ata e perceptuan Atë si më të madh se ata që llogaritnin se ai gjithnjë ishte duke ndërhyrë. Zoti i filozofisë mekanike ishte i largët, por ishte jashtëzakonisht i fuqishëm. Një gjë tjetër: rezistoni ndaj nxitjes për të parë pikëpamjen e Descartes (pikëpamja ‘Karteziane’) si dukshëm superiore ndaj asaj që shkoi më parë. Filozofia mekanike ishte mahnitëse për mrekulli dhe magjepsëse në kuptimin që Descartes nuk kishte më prova për ato që ai tha për çështje sesa teologët ose Galenistët për pikëpamjet e tyre rivale. rezistoni ndaj nxitjes për të parë pikëpamjen e Descartes (pikëpamja ‘Karteziane’) si dukshëm superiore ndaj asaj që shkoi më parë. Filozofia mekanike ishte mahnitëse për mrekulli dhe magjepsëse në kuptimin që Descartes nuk kishte më prova për ato që ai tha për çështje sesa teologët ose Galenistët për pikëpamjet e tyre rivale. rezistoni ndaj nxitjes për të parë pikëpamjen e Descartes (pikëpamja ‘Karteziane’) si dukshëm superiore ndaj asaj që shkoi më parë. Filozofia mekanike ishte mahnitëse për mrekulli dhe magjepsëse në kuptimin që Descartes nuk kishte më prova për ato që ai tha për çështje sesa teologët ose Galenistët për pikëpamjet e tyre rivale

.
Mirë, përsëri në mjekësi. Mendësia e Revolucionit Shkencor inkurajoi me forcë burra dhe gra të arsimuar të pushojnë hyjnoren ose shpirtërore kur përpiqen të shpjegojnë ngjarje të tilla si epidemi. Njerëzit nuk ndaluan së imagjinuari se sëmundja mund të ishte një ndëshkim hyjnor, por një mendim i tillë u bë gjithnjë e më pak i spikatur në shkrimet e mjekëve. Për më tepër, botëkuptimi i promovuar nga René Descartes dhe pasuesit e tij (Kartezianët) inkurajuan një pamje të trupit të tij si një makinë. Dekarti e bëri mjaft të qartë këtë besim: “Unë mendoj se trupi nuk është gjë tjetër veçse një statujë ose makinë e bërë prej dheu”.
Lëvizja e Descartes e gjymtyrëve sipas grimcave Pamja e Descartes për gjëndrën pineale
Për Descartes, njerëzit kanë një shpirt që komunikon me trupin përmes gjëndrës pineale në tru (shih imazhin në të djathtë). Por shumë veprime janë thjesht automatike dhe mekanike: shpirti nuk është i përfshirë fare. Një sasi e madhe, shkroi Descartes, mund të shpjegohet me parime mekanike: “nuk është e nevojshme të konceptohet kjo makinë si të kesh ndonjë shpirt vegjetativ ose të ndjeshëm ose një parim tjetër të lëvizjes dhe jetës, përveç gjakut dhe shpirtrave të tij, të cilët janë të shqetësuar. nga nxehtësia e zjarrit që digjet vazhdimisht në zemrën e saj – një zjarr i cili ka të njëjtën natyrë si të gjitha zjarret që ndodhin në trupat e pajetë. ” Imazhi në të majtë është përpjekja e tij për të treguar se si dikush mund të tërheq këmbën e tij larg nga një zjarr pa ndonjë përfshirje nga shpirtrat ose shpirtrat: eshte ne kembe

mechanics-of-the-human-body-150x150.jpg



Kjo mënyrë e të menduarit për trupin kishte implikime të mëdha për mënyrën sesi sëmundja u konceptua. Shumë mjekë në shekullin pas Descartes e panë trupin si një makinë hidraulike komplekse të kompletuar me gypa, pompa, rrathë dhe valvola. Imazhet në të majtë dhe të djathtë ilustrojnë këtë prirje: ato janë përfaqësime të trupit si makinë nga një prej ndjekësve të Descartes, Giovanni Alfonso Borelli (1608-1679). Biseda për grimca dhe fibra të shumta dhe Galenic flet për çekuilibër humoral ngadalë u zvogëlua. Sëmundja shihej gjithnjë e më shumë kur këto tuba u shtrënguan ose bllokuan, duke parandaluar lëvizjen e duhur të grimcave ose ‘shpirtrat e kafshëve’
.
hor_borelli_mechanics2-150x150.jpg

Përër shembull, doktor Richard Mead i Anglisë argumentoi se çmenduria përfshin sistemin hidraulik të trupit në gjendje çrregullimi, kështu që ‘shpirtrat e kafshëve’ (grimcat e vogla të materies) rridhnin në mënyrë të padrejtë, duke prodhuar perceptime të çuditshme dhe lëvizje trupore. Eksponenti më me ndikim i Kartezianizmit mjekësor ishte profesori holandez i mjekësisë Herman Boerhaave (1668-1738) i Universitetit Leiden (shih portretin në të majtë)

.Herman Boerhaave
Boerhaaveve bëri emrin e tij duke u përpjekur të imagjinonte trupin që funksiononte si një makinë hidraulike. Kjo makinë e ndërlikuar, argumentoi ai, kërkonte një ekuilibër të duhur të presioneve të brendshme të lëngjeve. Këto presione mund të shkojnë keq, kur pjesët e ngurta të trupit, fibrat, u shqetësuan, më së shpeshti përmes inflamacionit. Fuqia joshëse e pikëpamjes Karteziane të sëmundjes është e dukshme edhe në tregimin e kirurgut James Lind, i cili është subjekti i një prezantimi video i cili shoqëron këtë ese.

Jo se ilaçi boerhaavian, kur praktikohej, zëvendësoi plotësisht theksin tradicional në çekuilibrimin humor. Mjeku anglez William Brownrigg (portret në të djathtë) u stërvit me Boerhaave në Leiden dhe kështu priret ta shihte trupin si një lloj makine. Merrni për shembull përshkrimin e tij për rastin e një fisniku që vuan nga eritipelat (ajo që dimë se është një infeksion akut bakterial).

Ethetet e pacientit i treguan Brownrigg se përpjekjet e trupit të tij për të dëbuar lëngjet e dëmshme po shkatërroheshin nga një bllokim i brendshëm. Për të kapërcyer këtë, fisnikut iu dha një koktej me peshë «merkur të tretur në verë». Efekti i saj ishte që sinuset e tij të fillojnë të dëbojnë sasi të mëdha gëlbazë. Disa ditë më vonë, Brownrigg u ndje në gjendje të shpallte aktgjykimin “të kuruar plotësisht”. Ilaçi, shpjegoi ai, forcoi “fakultetin dëbues, kështu që materiali i eritipelave u hoq duke fryrë hundën.”

Një ndërtim i rrezikshëm i gëlbazës supozohej se kishte shkaktuar sëmundjen e fisnikut. Mund të jetë që Boerhaave ndikoi që ai të shihte bllokimet e brendshme si shkakun themelor të sëmundjes, por duke implikuar humorin dhe duke përshkruar një ilaç që përfshin kontrollin e sekrecioneve, ne shohim vulën e fortë të doktrinave mjekësore shumë më të vjetra. Do të shohim menjëherë se terapitë tradicionale, të kombinuara me disa modifikime teorike, vazhduan të mbizotërojnë praktikën mjekësore edhe në shekullin XIX. Thënë kështu, pretendimi se sëmundja është shkaktuar nga pabarazitë e humorit ishte në rënie midis mjekëve më të arsimuar të shekullit të tetëmbëdhjetë.
Për më tepër, Revolucioni Shkencor nxiti një entuziazëm të ri për një aktivitet i cili ishte në zemrën e përpjekjes shkencore: eksperiment. Nocioni i kushteve kontrolluese për të lejuar studimin e një fenomeni natyror në një kohë mund të duket qartë për ne, por eksperimentet e vërteta ishin jashtëzakonisht të rralla deri në vitet 1600.

Tanini filozofët natyrorë ishin të sigurt se mund të zbulonin sekrete të reja për natyrën. Historianët gjithashtu sugjerojnë që eksperimenti erdhi si i rëndësishëm sepse ofronte një mundësi për grupe intelektualësh që të vijnë së bashku dhe të dëshmojnë të njëjtin fenomen dhe të bien dakord për ato që panë: si rezultat, ata shpresuan, do të kishte më shumë marrëveshje dhe më pak nga konflikt i cili kishte dëmtuar shekujt e mëparshëm të luftës fetare. Deri në fund të shekullit të shtatëmbëdhjetë, në shoqëritë shkencore në të gjithë Evropën, filozofët natyrorë po mblidheshin për të dëshmuar testimin eksperimental të hipotezave se si ndodhin dukuritë natyrore. Një imazh klasik i Njutonit që kryen eksperimente duke përdorur prizma është në të majte
.Joseph Wright eksperimenton në një zog me vakum
Në të djathtë mund të shihni pikturën e famshme Joseph Wright të Derby 1768 të një eksperimenti që përfshin një vakum për të studiuar frymëmarrjen. Do të shihni nga çështja James Lind që mjekët u përpoqën ta bënin ilaçin vërtet eksperimental, por deri në vitet 1700 të mëvonshme, ideja e testimit sistematik të mjeteve të ndryshme po vinte në moshë.

Termi ‘Revolucion Shkencor’ është, siç e kanë theksuar shumë historianë, mjaft problematik. Studiuesit mesjetarë nuk ishin aq të prapambetur sa kërkonte fjala ‘revolucion’ dhe as filozofia natyrore e viteve 1600 nuk bëri një ndarje kaq dramatike nga e kaluara. Sidoqoftë, ndryshime të thella ishin duke u zhvilluar. Natyra, përfshirë trupin e njeriut, po hetohej me një intensitet të ri.

Para shumë kohësh, do të bëheshin përparime të mëdha.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.