Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Modernizimi

Na mori nqafë
Pse te morri ne qafe?

Leri anet negative, se ato i gjen vetem ne Shqiperi, dhe tek ata qe jane tralala.

Une i them modernzim blerjes ne internet, veprimeve bankare online, infrastruktures digitale per administrimin e financave, komunikimit, menyres se punes ne distance, per te mos folur per qindra mijera aplikacione profesionale qe nga menaxhimi i dokumentacionit, e deri te realizimi i punes ne praktike, sot ska nevoj me per letra.

Dhe uroj sa me pare te hiqet koncepti parave kesh ne Al. Kjo behet vetem nepermjet digitalizimit.

Si perfundim, shoqeria ka me shume gjera pozitive nga digitalizimi dhe teknologjia.
 
Po postova gjë ktu do më vërtetoni atë që të tjerët me kanë thënë kur më shohin për herë të parë që ngjaj më i vogël se ç'kam moshën ?
Megjithatë do postoj pse jo
Po he pra kur ? ?
 
Pse te morri ne qafe?

Leri anet negative, se ato i gjen vetem ne Shqiperi, dhe tek ata qe jane tralala.

Une i them modernzim blerjes ne internet, veprimeve bankare online, infrastruktures digitale per administrimin e financave, komunikimit, menyres se punes ne distance, per te mos folur per qindra mijera aplikacione profesionale qe nga menaxhimi i dokumentacionit, e deri te realizimi i punes ne praktike, sot ska nevoj me per letra.

Dhe uroj sa me pare te hiqet koncepti parave kesh ne Al. Kjo behet vetem nepermjet digitalizimit.

Si perfundim, shoqeria ka me shume gjera pozitive nga digitalizimi dhe teknologjia.
Unë mendoj se infrastruktura e modernizimit këtu ekziston po aq sa është po si shoqëri ne nuk kemi zhvilluar akoma kulturen e dixhitalizimit dhe na pëlqen të bëjmë pak më shumë informalitet se ç'duhet
 
Unë mendoj se infrastruktura e modernizimit këtu ekziston po aq sa është po si shoqëri ne nuk kemi zhvilluar akoma kulturen e dixhitalizimit dhe na pëlqen të bëjmë pak më shumë informalitet se ç'duhet
Sigurisht, psh nese i ben biletat e autobuzit digjitale, nepermjet telefonit dhe nje skaneri te thjeshte, a do te paguanin Shqipetaret rregullisht ?
Une do te preferoja me shume invesitim ne fushen e ekonomise, bankat, te shkosh ne supermarket e te paguash me karte, me telefon apo ore, jo kesh! Kjo minimizon evazjonin fiskal me taksat, rrit sigurine etj.

Po sduan atje qe te behet kjo...
 
Sigurisht, psh nese i ben biletat e autobuzit digjitale, nepermjet telefonit dhe nje skaneri te thjeshte, a do te paguanin Shqipetaret rregullisht ?
Une do te preferoja me shume invesitim ne fushen e ekonomise, bankat, te shkosh ne supermarket e te paguash me karte, me telefon apo ore, jo kesh! Kjo minimizon evazjonin fiskal me taksat, rrit sigurine etj.

Po sduan atje qe te behet kjo...
Po kjo ekziston tashmë. Në supermarketet paguan me karte, farmaci po vetem ndonjë dyqan si beni lagjes që ka pak qejf të bëj evazion nuk paguan dot me kartë. Për autobusat kanë hedhur idenë e pagesës dixhitale dhe se besoj se jemi shumë larg dhe aty. Siç e thashë juk ekziston kultura e pagesës me karte akoma nuk ka faj infrastruktura se ajo aty është
 
Po kjo ekziston tashmë. Në supermarketet paguan me karte, farmaci po vetem ndonjë dyqan si beni lagjes që ka pak qejf të bëj evazion nuk paguan dot me kartë. Për autobusat kanë hedhur idenë e pagesës dixhitale dhe se besoj se jemi shumë larg dhe aty. Siç e thashë juk ekziston kultura e pagesës me karte akoma nuk ka faj infrastruktura se ajo aty është
Para se te ndertohet infrastruktura, ndergjegjesohet dhe edukohet shoqeria. Lexuesit e kartave e di qe ekzistojne, por fiktivisht , dhe 99% e shoqerise nuk perdor kart, perdor kesh. Pastaj te paguash komisjonet e bankave nga 100 leke per cdo blerje eshte skandal.
Ne Shqiperi njerezit nuk perdorin dot kartat e identitetit per tu identifikuar jo me kartat bankare. Asnje institucion nuk ka identifikim digjital. E-albania ka kaq vite qe eshte ndertuar dhe prap njerezit ngelen ne dyert e institucioneve.

Kultura edukohet nga shteti, me programe e politika specifike.
 
Para se te ndertohet infrastruktura, ndergjegjesohet dhe edukohet shoqeria. Lexuesit e kartave e di qe ekzistojne, por fiktivisht , dhe 99% e shoqerise nuk perdor kart, perdor kesh. Pastaj te paguash komisjonet e bankave nga 100 leke per cdo blerje eshte skandal.
Ne Shqiperi njerezit nuk perdorin dot kartat e identitetit per tu identifikuar jo me kartat bankare. Asnje institucion nuk ka identifikim digjital. E-albania ka kaq vite qe eshte ndertuar dhe prap njerezit ngelen ne dyert e institucioneve.

Kultura edukohet nga shteti, me programe e politika specifike.
Fiktivisht? Unë blej vete me kartë herë pas herë prsh. 28.8% të shqiptareve e ke në instat kanë kryer të paktën një transaksion blerje. Dhe nuk është 100 lek për çdo blerje po një përqindje më duket midis 1.8 dhe 3% që në blerje të vogla është e papërfillshme komisioni megjithese është i lartë krahasuar me standartet europine. Dhe çdo person që e merr pagën në banke ka kartë padyshim dhe ca ju pengon atyre të bëjnë blerje me karte? Hiq këtu pleqtë që marin pension. Nuk është i gjithë shteti po jam dakort nuk ka as fushatë informimi po ata që duan te mësojnë i gjejnë mundësitë ose pyesin të rinjtë siç bëjnë mosha e tretë, gjithashtu dhe për e-albania që të mbaron punë në shumicën e rasteve 1652904729991.jpeg
 
Fiktivisht? Unë blej vete me kartë herë pas herë prsh. 28.8% të shqiptareve e ke në instat kanë kryer të paktën një transaksion blerje. Dhe nuk është 100 lek për çdo blerje po një përqindje më duket midis 1.8 dhe 3% që në blerje të vogla është e papërfillshme komisioni megjithese është i lartë krahasuar me standartet europine. Dhe çdo person që e merr pagën në banke ka kartë padyshim dhe ca ju pengon atyre të bëjnë blerje me karte? Hiq këtu pleqtë që marin pension. Nuk është i gjithë shteti po jam dakort nuk ka as fushatë informimi po ata që duan te mësojnë i gjejnë mundësitë ose pyesin të rinjtë siç bëjnë mosha e tretë, gjithashtu dhe për e-albania që të mbaron punë në shumicën e rasteve View attachment 147405
Mundësitë aty janë dhe infot nuk po i jau fsheh njeri po nuk besoj se dun shume ti mesojne apo jane kurioz
 
Cdo kohe ka modernizimin e saj dhe me thjesht behemi pjese e saj si per mire ose per keq
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.