Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Mos u jepni njerëzve premtime që nuk mund t'i mbani!

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
31,166
270240755_441552657588420_8801610510746347886_n.jpg


Në një natë të ftohtë, një njeri i pasur takoi një të moshuar të varfër jashtë shtëpisë së tij. Ai e pyeti: "A nuk ke ftohtë i veshur kaq hollë?"
Plaku u përgjigj: "Unë nuk kam pallto, por jam mësuar kështu".
Njeriu i pasur i tha, "Tani do të hyj në shtëpinë time dhe do t'ju sjell një pallto."
Njeriu i varfër aq shumë u lumturua dhe tha se do të priste.

Njeriu i pasur hyri në shtëpi dhe u angazhua me diçka tjetër, duke harruar kështu për njeriun e varfër. Kur ai e kujtoi atë në mëngjes, ai shpejt doli për ta kërkuar atë. Por për fat të keq, e gjeti atë të vdekur me një shënim.

Aty ishte shkruar: "Kur nuk kisha rroba të ngrohta, kisha fuqinë për të luftuar të ftohtin, sepse isha mësuar me të. Por, kur ju më premtuat të më ndihmoni, unë u bashkova me premtimin tuaj dhe kjo ma mori fuqinë time të rezistencës."

Morali: Mos premtoni asgjë që nuk mund ta mbani. Mbase për ju është thjesht një fjalë goje por jeta e dikujt mund të varet nga ajo fjalë e juaja!

E huazuar
 
View attachment 132852


Në një natë të ftohtë, një njeri i pasur takoi një të moshuar të varfër jashtë shtëpisë së tij. Ai e pyeti: "A nuk ke ftohtë i veshur kaq hollë?"
Plaku u përgjigj: "Unë nuk kam pallto, por jam mësuar kështu".
Njeriu i pasur i tha, "Tani do të hyj në shtëpinë time dhe do t'ju sjell një pallto."
Njeriu i varfër aq shumë u lumturua dhe tha se do të priste.

Njeriu i pasur hyri në shtëpi dhe u angazhua me diçka tjetër, duke harruar kështu për njeriun e varfër. Kur ai e kujtoi atë në mëngjes, ai shpejt doli për ta kërkuar atë. Por për fat të keq, e gjeti atë të vdekur me një shënim.

Aty ishte shkruar: "Kur nuk kisha rroba të ngrohta, kisha fuqinë për të luftuar të ftohtin, sepse isha mësuar me të. Por, kur ju më premtuat të më ndihmoni, unë u bashkova me premtimin tuaj dhe kjo ma mori fuqinë time të rezistencës."

Morali: Mos premtoni asgjë që nuk mund ta mbani. Mbase për ju është thjesht një fjalë goje por jeta e dikujt mund të varet nga ajo fjalë e juaja!

E huazuar
Premtimi eshte shpresa e nje te pashpresi i cili kur nuk kishte shpresen kishte forcen per ti bere ball cdo situate.
Mos premtoni kurre, per disa mund te jet thjesht nje fjal goje ose nje argetim i koheve ne vazhdim per disa te tjer mund te jet ndezja e shpreses dhe e endrrave ne sirtar por mund te jete dhe arsyeja e rrezimit te nje shtylle qe prej vitesh e ka mbajtur inertesia ne kembe por te pakten nuk kishte prekur fundin.

Shume mesazh domethenes @Liber8 ?
 
View attachment 132852


Në një natë të ftohtë, një njeri i pasur takoi një të moshuar të varfër jashtë shtëpisë së tij. Ai e pyeti: "A nuk ke ftohtë i veshur kaq hollë?"
Plaku u përgjigj: "Unë nuk kam pallto, por jam mësuar kështu".
Njeriu i pasur i tha, "Tani do të hyj në shtëpinë time dhe do t'ju sjell një pallto."
Njeriu i varfër aq shumë u lumturua dhe tha se do të priste.

Njeriu i pasur hyri në shtëpi dhe u angazhua me diçka tjetër, duke harruar kështu për njeriun e varfër. Kur ai e kujtoi atë në mëngjes, ai shpejt doli për ta kërkuar atë. Por për fat të keq, e gjeti atë të vdekur me një shënim.

Aty ishte shkruar: "Kur nuk kisha rroba të ngrohta, kisha fuqinë për të luftuar të ftohtin, sepse isha mësuar me të. Por, kur ju më premtuat të më ndihmoni, unë u bashkova me premtimin tuaj dhe kjo ma mori fuqinë time të rezistencës."

Morali: Mos premtoni asgjë që nuk mund ta mbani. Mbase për ju është thjesht një fjalë goje por jeta e dikujt mund të varet nga ajo fjalë e juaja!

E huazuar
Sa here ne jete japim premtime!
Qe fatkeqsisht nuk mund ti mbajme!
Kjo per shume arsye!
Por e vertet ai person qe ne i premtojme i mban shpresat ke ai premtim!
 
Sa here ne jete japim premtime!
Qe fatkeqsisht nuk mund ti mbajme!
Kjo per shume arsye!
Por e vertet ai person qe ne i premtojme i mban shpresat ke ai premtim!
Le te ndergjegjsohen te gjithe dhe mos te premtojn fjal por vepra.
Ose ta len kedo brenda botes dhe rrezes se tyre imagjinare.
 
Le te ndergjegjsohen te gjithe dhe mos te premtojn fjal por vepra.
Ose ta len kedo brenda botes dhe rrezes se tyre imagjinare.
Shume e veshtire kjo gje!
Sidomos kur fryhet egoja e dikujt!
Per te premtuar te pamunduren!
 
Premtimi konsiderohet borxh, dhe mosmbajtja e premtimit eshte njera cilesi nga cilesite e hipokritit.
 
Premtimi konsiderohet borxh, dhe mosmbajtja e premtimit eshte njera cilesi nga cilesite e hipokritit.
Sa hipokrit te ka bere jeta!
Te njohesh derit tani!?
 
Ateher le te mbaj kushdo egon dhe fryrjen e tij.
Fjal boshe ne ajer.
Do ishte akoma me mire!
Por per aq kohe sa do ekzistoj mendjemadhesia!
Do jene vec pak njerez qe premtimet duan ti mbajne dhe nese nuk arrijne!
Ti mbajne plotesisht!
Mundohen ti permbushin deri diku!
 
Do ishte akoma me mire!
Por per aq kohe sa do ekzistoj mendjemadhesia!
Do jene vec pak njerez qe premtimet duan ti mbajne dhe nese nuk arrijne!
Ti mbajne plotesisht!
Mundohen ti permbushin deri diku!
Mos premto kurre dikujt qe eshte teper i deshperuar ti mund ti japesh copeza shprese per te dal nga gremina ku ndodhet por mund ta zhysesh pa dashje ne nje humbje totale duke pritur qe Konstandini te cohet nga varri dhe ta mbaj premtimin e tij.?
P.s premtimi per mua eshte semundje me vete,siperfundim mund te jap dhe jeten dhe pas nuk e kthej ate qe ta premtoj,fatkeqsisht disa premtimet i kan vec bulza qe pluskojn ne ajer.
 
Nji the ?? po ska gjo un jam msu mu ka bo likura sholl duke ngju rrena ??
E kisha fjalen cfare ke dhene jo cfare te kane genjyer qe mos bofshin hajer genjeshtaret ?
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.