Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Muzika greke në zi! Ndahet nga jeta në moshën 81-vjeçare këngëtari i njohur

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Muzika greke në zi! Ndahet nga jeta në moshën 81-vjeçare këngëtari i njohur​


Vasilis (1)



Muzika greke në zi! Ka ndërruar jetë në moshën 81-vjeçare Tolis Voskopulos, legjenda e pentagramit.

I papërsëritshmi Tolis Voskopulos është përballur me disa probleme shëndetësore kohët e fundit dhe fatkeqësisht nuk arriti të dilte fitues.
Kush ishte Tolis legjendar

Ai lindi më 26 korrik 1936 në Pire (Kokkinia). Ai ishte fëmija i dymbëdhjetë i familjes Voskopulos (kishte 11 motra). Voskopulos bëri debutimin e tij në teatër në moshën 18 vjeç, me regji të Thanos Traga, në 1963, dhe bëri debutimin e tij në film. Ai hyri në diskografi me këngën ‘Hap pas hapi’ nga kompozitori i paharruar Lykourgos Markeas. Krijimi i tij në pentagram erdhi me Agoninë në vitin e rëndësishëm 1968 (përbërja e George Zambeta) e cila për një kohë shumë të shkurtër tejkaloi 300,000 shitje, një numër i pakapshëm për atë kohë. Këngëtari pati një sërë bashkëpunimesh mbresëlënëse, duke interpretuar këngë nga Giorgos Zambetas, Mimi Plessas, Akis Panos, Thanasis Polykandriotis, Marios Tokas, Giannis Parios, Giorgos Katsaros, Costas Virvos, Phoebus dhe shumë të tjerë. Bashkëpunimi i tij me Stratos Dionysiou hyri në histori. Këngë të suksesshme si “Dy zemra”, “Hëna është mbi mua”, “Por unë e dua një”, “Dhe ti do të largohesh”, “Thika dhemb ëmbël”, “Burrat nuk flasin shumë”, “Shëndet të mirë për të e saj “”, “Vëllezërit e mi, endacakë, zogj”, “Të papërsëritshëm”, “Para se të humbet ëndrra jonë”, “Rryma e Dallëndysheve”, “Ciganët për hatrin tuaj”, “Pleshtat në veshët e mi”, “Dashuria më detyrohet një jetë dashurie” dhe sa të tjerë, të gjithë ishin të preferuar, madje edhe nga ata që nuk e donin Voskopulos.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
(BalkanWeb)
lg.php
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.