Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Nasa mendon te stervise austronaut ne hene.

Juno

Kontributor
Regjistruar më
Kor 25, 2017
Mesazhe
32,412
Agjencia amerikane e hapësirës (NASA) planifikon të kthejë njerëzit në Hënë, vendin në të cilin kanë aterruar 12 njerëz në periudhën ndërmjet viteve 1969 dhe 1972. Pse ky vendim u mor pothuajse 50 vjet më vonë?

Sipas administratorit të ri të NASA-s Jim Brindestin, Hëna do të mundësojë astronautët për t’u përgatitur më mirë për Mars.

“Ne do të punojmë në tandem për Hënën dhe Marsin, dhe misionet plotësojnë njëra-tjetrën,” tha ai.

Hëna është më afër, por astronautët gjatë misioneve Apollo, deri tek ajo arritën vetëm dy ditë pas ngritjes nga Toka. Kjo është veçanërisht e dobishme nëse ka një aksident, siç ndodhi me Apollo 13 në vitin 1970, kur shpërtheu rezervari i oksigjenit. Në vend që të zbriste në Hënë, fluturakja kaloi rreth saj dhe u kthye në Tokë.

Në Hënë është gjithashtu e mundur për të testuar teknologjinë që mund të jetë e dobishme në Mars, si rover dhe vegla më të vogla.

Është gjithashtu e mundur për të gjetur përgjigje në pyetjen se si do të ndërtohen vendbanime në të cilat astronautët do të jenë të sigurt nga kushtet e jashtme, çfarë lloj të rrobave duhet të mbajnë për të luftuar kundër pluhurit gërryes hënor, i cili “ha” shtresën mbrojtëse të rrobave.

Marsi dhe Hëna nuk janë binjakë të përsosur, por qëndrimi në satelitin e Tokës do të ishte jashtëzakonisht i dobishëm, duke pasur parasysh se kushtet në planetin e kuq janë shumë më mizore. Marsi është shumë më larg nga Toka dhe sipërfaqja e tij sulmohet nga stuhitë dhe shumë fatkeqësi të tjera të motit.

Në anën tjetër, një ditë në Mars zgjat pothuajse njëjtë si në Tokë – 24 orë dhe 37 minuta, dhe astronautët mund të ndihen më mirë nga ana psikike.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.