Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

NASA përzgjedh 10 astronautë të ri, në mesin e tyre katër gra

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

NASA përzgjedh 10 astronautë të ri, në mesin e tyre katër gra​



a3-6.jpg



Agjencia amerikane e hapësirës NASA ka përzgjedhur sot 10 astronautë të ri dhe gjysma e tyre janë pilotë ushtarakë që ëndërrojnë Hënën dhe Marsin. Agjencia hapësinore prezantoi gjashtë burra dhe katër gra në një ceremoni në Hjuston, ku ndodhet kontrolli i misionit dhe trupi i astronautëve.

Më shumë se 12.000 aplikime u pranuan për konkursin dhe 10 të përzgjedhurit, të cilët janë në të 30-at dhe 40-at, presin dy vjet trajnime për t’u kualifikuar për fluturimin në hapësirë.

Përveç pilotëve ushtarakë, kandidatët për astronautë përfshijnë një fizikan mjekësor, një robot detar, një operator të NASA-s që nisi Space X dhe një bioinxhinier që ishte kampion i çiklizmit. Dy astronautë nga Emiratet e Bashkuara Arabe do të stërviten me ta.

NASA ka pranuar 360 persona në trupin e saj të astronautëve që nga viti 1959, kur zgjodhi shtatë për fluturimin në anijen e parë amerikane kozmike në kuadër të projektit “Mercury”. Përzgjedhja e mëparshme e astronautëve ishte në vitin 2017. NASA planifikon të dërgojë astronautë në Hënë më së voni në vitin 2025.


Top Channel
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.