• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.
  • Kerkojme ndjese per problemet qe mund te keni hasur me postimet e meparshme. Forumi eshte azhornuar me funksione te reja. Eshte e nevojshme te ri-vendosni foto e profilit nga e para! Argetim te kendshem ne NETEDY.COM!

NASA & Rusia bien dakord per ndertimin e ‘Stacionit te Ri Henor’

Seyfert

VIP
VIP i Forumit
Mesazhe
4,257
Mosha
35
Location
Prague
Rusia ka rene dakort qe te marre pjese ne planet e NASA-s per te ndertuar stacionin e pare hapesinor henor, nje projekt i njohur si ‘Deep Space Gateway‘. Tani, eshte bere zyrtare.

“Partneret synojne te zhvillojne standarde nderkombetare teknike te cilat do te perdoren me vone, ne vecanti per te krijuar nje stacion hapesinor ne orbiten henore,” u theksua ne nje deklarate nga agjensia ruse Roscosmos. Shkencetaret ruse dhe amerikane do te bashkepunojne ne teknologjite e nevojshme per te kryer eksperimente ne stacion dhe per te lehtesuar vizitat ne siperfaqen henore.

Rusia do te kontribuoje ne ekspertizen e saj ne krijimin e sistemeve te ankorimit, te cilat do t’u lejoje astronauteve te udhetojne ne dhe nga stacioni. NASA tashme ka rene dakord me standardet e paraqitura , dhe pritet qe nje dizajn Rus te perdoret kur ndertimi fillon ne vitet 2020.

Drejtori i pergjithshem i Roscosmos Igor Komarov tregoi se te pakten pese vende tani po ndertojn raketa dhe sisteme e tyre per t’u perdorur me stacionin hapesinor henor. Kjo tregon rendesine e madhe te krijimit te nje sere standardesh te unifikuar me kalimin e kohes.


 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!
Top