Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

“Natyra po shpërbëhet”, raporti: Numri i kafshëve të egra është tkurrur me 69% që nga viti 1970

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

“Natyra po shpërbëhet”, raporti: Numri i kafshëve të egra është tkurrur me 69% që nga viti 1970​

https://twitter.com/intent/tweet?te...urrur-me-69-qe-nga-viti-197/&via=American+Eye
https://plus.google.com/share?url=h...-te-egra-eshte-tkurrur-me-69-qe-nga-viti-197/
https://pinterest.com/pin/create/bu...+të+egra+është+tkurrur+me+69%+që+nga+viti+197


Popullsia e kafshëve të egra në botë është ulur me më shumë se dy të tretat në vetëm 50 vjet, sipas një raporti shkencor.

Njerëzimi po “humbet luftën” për të shpëtuar natyrën, paralajmëron raporti dyvjeçar i Fondit Botëror të Kafshëve të Egra, ‘Living Planet’.

Studiuesit përdorën të dhënat e Shoqatës Zoologjike të Londrës për statusin e 32.000 popullatave të kafshëve të egra.

Ato përbëjnë më shumë se 5000 lloje dhe zbuloi se madhësia e popullsisë kishte rënë mesatarisht me 69 për qind që nga viti 1970.

Shpyllëzimi, shfrytëzimi njerëzor, ndotja dhe ndryshimet klimatike ishin nxitësit më të mëdhenj të humbjes.

Rënia e shpejtë tregon “se natyra po shpërbëhet dhe bota natyrore po zbrazet”, tha Andrew Terry, drejtor i ruajtjes dhe politikave në Shoqërinë Zoologjike të Londrës.

Cilat pjesë të botës janë goditur më keq nga rënia e specieve?
Popullatat e kafshëve të egra në Amerikën Latine dhe Karaibe u goditën veçanërisht rëndë, duke përjetuar një rënie prej 94 për qind në vetëm pesëdhjetë vjet.

Afrika pati rënien e dytë më të madhe me 66 për qind, e ndjekur nga Azia dhe Paqësori me 55 për qind.

Popullatat e kafshëve të Amerikës së Veriut u ulën me një mesatare prej 20 për qind, ndërsa Evropa dhe Azia Qendrore pësuan një rënie prej 18 për qind.

Disa lloje kanë përjetuar rënie të madhe në periudha të shkurtra kohore.

Për shembull, një popullatë e delfinëve të lumenjve rozë në Amazonën braziliane ra me 65 për qind midis 1994 dhe 2016, thotë raporti.
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.