Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Ndërron jetën në moshën 77-vjeçare aktori i njohur shqiptar Rikard Ljarja.

Juno

Kontributor
Regjistruar më
Kor 25, 2017
Mesazhe
32,412
Ndërron jetën në moshën 77-vjeçare aktori i njohur shqiptar Rikard Ljarja. Aktori prej 3 muajsh vuante nga një sëmundje e rëndë dhe nuk dilte nga shtëpia prej kohësh. Pasditen e së hënës, 20 prill, zemra e tij pushoi së rrahuri duke mbyllur sytë përjetë në këtë botë. Ai ishte bashkëshorti i aktores po të njohur shqiptare Marjeta Ljarja.

Rikard Ljarja ishte një aktor i teatrit dhe kinemasë shqiptare. Në vitin 1960 mbaroi maturën në Shkodër kurse në vitin 1965 u diplomua në Shkollën e Lartë të Aktrimit "Aleksandër Moisiu", Tiranë.

Për tetë vite, pas diplomimit, punoi aktor i teatrit në Teatrin "Migjeni" në Shkodër. Prej vitit 1973 deri në vitin 1996 ai ishte aktor, skenarist dhe regjisor i filmave të prodhuar nga kinostudiot. Prej 1996 deri 2002, kur doli në pension, ishte drejtor artistik në televizionin publik shqiptar.

Që prej vitit 1973 ka qenë protagonistë në shumë filma kinematografik, si “Fletë të bardha”, “Pesha e kohës” përkrah Kadri Roshit”, por edhe ka qenë regjisor si në filmi “Skëterr 43”, “Në pyjet me borë ka jetë”, e gjithashtu i madh ka qenë kontributi i tij edhe si skenarist edhe njeri i penës, ku gjatë viteve të fundit ka botuar disa libra. Ljarja gjithashtu ka qenë skenarist për filmat e njohur shqiptarë “Pesha e kohës” dhe “Kur hapen dyert e jetës”.

51696

Burimi: shqiptarja.com
 
Sa keq u ndjeva! I kam komshi !
cuni vet o moshatar me ne koleg me
ty m duket Juno!
 
Sa keq u ndjeva! I kam komshi !
cuni vet o moshatar me ne koleg me
ty m duket Juno!

Nuk e njoh.
Me vjen jeq per aktorin e madh dhe per ate qe i ka dhene kinematografise shqiptare.
Njeri me vlera, nuk kishte pranuar titullin "mjeshter i madh"
Kjo tregon se çdo gje e ka bere me pasion e deshiren per kinematografine.
 
Nuk e njoh.
Me vjen jeq per aktorin e madh dhe per ate qe i ka dhene kinematografise shqiptare.
Njeri me vlera, nuk kishte pranuar titullin "mjeshter i madh"
Kjo tregon se çdo gje e ka bere me pasion e deshiren per kinematografine.
I njof mire ...!
pas kinema dajtit jetojne! M shyr! Kam pi kafe perdit me te me nje bar! Mblidheshin gjith vjetrit, edhe r. Ndrenika
 
I njof mire ...!
pas kinema dajtit jetojne! M shyr! Kam pi kafe perdit me te me nje bar! Mblidheshin gjith vjetrit, edhe r. Ndrenika
Po ti ca doje me ato apo gjasme shoket e plakut :p mos fol mo se shofin sorrat thojn qeka nipi opiumit ky nfoto ?
 
Me erdhi keq.:( Nuk ishte aq i vjeter. R.I.P.
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.