Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Ndiqni këto rregulla për "CORONA VIRUS"

Keto rregullat si i lexoj ne nje vend, nuk i lexoj ne tjetrin. Ne nje faqe thuhet virusi mbijeton per 9 ore ne siperfaqe te ndryshme. Ne lajme thuhet akoma nuk dihet saktesisht koha e jetegjatesise se virusit mbi siperfaqe. Nje lajm ne X portal thote qe virusi nuk e duron temperaturen deri ne 23°. Diku thuhet qe deri ne 27° duron. Disa thone me ardhjen e pranveres do filloje te reduktohet ndjeshem, ndersa te tjere thone qe nuk eshte e sigurte a do zhduket. Disa thone qe maskat jane kot e nuk te mbrojne, te tjere thone qe nje maske e thjeshte mjafton per ta parandaluar depertimin e virusit ne rruget e frymemarrjes. E njejta gje thuhet edhe per higjenizuesit/dizifektantet e duarve. Nuk po dijme ciles teori ti besojme.

Personalisht mendoj qe gjeja kryesore me e rendesishme eshte ruajtja e qetesise. Perhapja e panikut eshte gjeja me vrastare ne kete rast sepse krijon rendese psikologjike dhe akumulon stres, sidomos tek te vegjlit?, duke sjelle edhe uljen e imunitetit. Ne kemi kaluar SARS, virusin e shpendeve, virusin e derrit. Jane shenuar raste te shumta edhe per keto semundje, jane shenuar edhe viktima dhe nuk eshte cudi nese ndodh edhe me COVID-19 , por atehere nuk kishim portHale qe friksojne dhe frustrojne popullaten ne mase sic ndodh sot. Ky eshte nje virus pasojat dhe perhapja e te cilit eshte mediatizuar kaq shume sa po i infekton njerezit akoma pa i prekur ne organizimin e tyre te brendeshem. Eshte koha te mobilizohemi por jo te friksohemi. Jane ca gjera qe nuk i kemi ne dore, por per aq sa kemi le te bejme me te miren tone.
 
Ke shumë te drejtë o Lor
Covid-19 është lajmi vitit e jo më i ditës.
ITALIA ka dhënë alarmin për më të keqen dhe ishalla nuk bien spitalet në kolaps.
Mediat atë punë kanë, punën e tyre bëjnë por dhe ne duhet të bëjmë punën tonë, higjenën sa më të.pastër.
Të paktën njerëzit kanë filluar të lajnë duart si kurrë më parë.
Zoti qoftë me ne?
 
Dhe kryesorja lani durt sa her jeni nbanjo para se tna jepni doren se ju vjen era sqetull ?
 
Rrini myll me pak fjale kjo eshte ideja se ska cju duhet leku puna se mire do vdesesh vet mer nqafe edhr doktorreshen @Pinki amon me lale ve maske ti se do fikesh ?
 
Eccc mer se nje here do vdesim une e dij te sigurt qe do vdes ose nga corona ose nga @Alea por anoi shume nga e 2 ???
 
Un s'kam frik për vete nëse i ruhem e bej sepse nuk dua të infektoj të afërmit
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.