Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

“Nëse diçka nuk është e vërtetë, e mirë, apo e vlefshme, preferoj të mos e marr vesh”

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

“Nëse diçka nuk është e vërtetë, e mirë, apo e vlefshme, preferoj të mos e marr vesh”​

Bisedë me Sokratin​


Në këtë artikull ju sjellim një bisedë të Sokratit, filozofit të njohur, me një kalimtar, i cili po mundohej t’i thoshte diçka për mikun e tij. Në kushte të tilla, filozofi e pyeti nëse atë që i thoshte, a e kishte kaluar tri herë në mendje apo jo. Arsyen do të mund ta zbuloni më poshtë në bisedën e tyre.

04B3161A-4C0A-4567-9FFF-D1A8BC98CDE1.jpeg

“Një ditë, Sokratit iu afrua një burri që i tha:
– Duhet të të them diçka për mikun tënd.
– Prit një moment, – i tha filozofi. – E ke kaluar gjithçka që do të më tregosh tri herë në mendje?.
Ndërkohë vuri re që burri pranë po e shihte i hutuar, ndaj shtoi: – Përpara se të flasësh, duhet ta mendosh diçka tri herë. Mendimi i parë është ai i së vërtetës. A je i sigurtë se çfarë do të më thuash është e vërtetë?
– Në fakt, jo. E kam dëgjuar nga të tjerët.
– Atëherë besoj se e kaluar për herë të dytë në mendje. Hera e dytë shërben për të kuptuar qëllimin e asaj që do të tregosh. Nëse diçka nuk është e vërtetë, është të paktën diçka e mirë?
– Jo, nuk është diçka e mirë, përkundrazi… – ia ktheu burri.
– Atëherë le të diskutojmë mendimin e tretë. A është e vlefshme ajo që do më thuash për mikun tim? Do tëmë shërbejë për diçka? – i tha Sokrati.
– Eh, në të vërtetë jo.
– E sheh? – vazhdoi dijetari. – Nëse ajo që do të më thuash nuk është e vërtetë, e mirë, apo e vlefshme, atëherë preferoj të mos e marr vesh dhe të këshilloj ta harrosh”.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.