Nga ”Brenda dhe Jashte” unazave te Saturnit

Juno

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
Staff member
ADMIN
Mesazhe
9,452
Mosha
35
Location
SpaceKjo sekuence e imazheve nga anija kozmike e NASA-s Cassini ofron nje perspektive unike ne sistemin unazor te Saturnit. Kesaj here jo ashtu si jemi mesuar ta shohim, por permes unazave. Cassini kapi imazhet nga midis unazave dhe planetit , duke shikuar nga jashte ndersa anija kozmike beri nje nga zhytjet te saj perfundimtare permes hendekut si pjese e ‘Finales se Madhe’ misionit.

Duke perdorur kameren me kend te gjere, Cassini mori 21 imazhet ne kete sekuence gjate nje hapesire kohore prej rreth kater minutash gjate zhytjes se saj permes unazave dhe Saturnit me 20 gusht 2017. Imazhet kane nje madhesi origjinale prej 512 x 512 prej piksel.

Teresia e unazave kryesore mund te shihet ketu, por per shkak te kendit te ulet te shikimit, unazat duken jashtezakonisht te vogla. Perspektiva ndryshon nga ana ne te cilet unazat jne ndricuar nga dielli. Ne anen e ndricuar nga dielli, unaza e erret C duket me e madhe ne plan te pare, sepse eshte me afer; pertej kesaj eshte unaza e ndritshme B dhe unaze pak me e ndritshme A, me Divizionin Cassini midis tyre. Unaza F eshte gjithashtu mjaft e lehte per t’u shikuar.

Per nje version tjeter te unazave, vizitoni: PIA08389.


Konteksti se si Cassini u fut permes unazave te Saturnit dhe mori kete seri imazhezh.
Misioni Cassini-Huygens eshte nje projekt bashkepunues i NASA-s, ESA’s dhe Agjencine Italiane te Hapesires.Jet Propulsion Laboratory i NASA-s, nje ndarje e Caltech (Insituti i Teknologjise Kaliforni) ne Pasadena, menaxhon misionin per Drejtorine e Misioneve shkencore te NASA-s, Washington. JPL ka projektuar, zhvilluar Orbiterin Cassini.


1-http://www.nasa.gov/cassini

2-http://saturn.jpl.nasa.gov
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Juno

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
Staff member
ADMIN
Mesazhe
9,452
Mosha
35
Location
Space
Si u formuan Unazat e Saturnit?
Ne kete moment, askush nuk eshte i sigurt. Qe nga zbulimi i tyre nga astronomi Galileo Galilei mbi 400 vjet me pare, ne vitin 1610, shkencetaret jane duke u perpjekur per te punuar saktesisht se si keto unaza madheshtore erdhen ne jete, sistemin me i gjere unazor qe ne njohim rreth nje planeti. Unazat jane te perbera nga akulli dhe gur me miliarda copa qe variojne ne madhesi nga nje kokerr e rëre. Unazat jane me qindra e mijera kilometra te gjera, por vetem disa dhjetera deri ne qindra metra te trasha. Saktesisht ka disa ide se si u formuan , megjithate, mbetet ende i nje mister per shkencetaret dhe astronomet.
Nje teori kryesore eshte se unazat jane mbetjet e nje ose te disa henave qe dikur rrotulloheshin rreth Saturnit. Eshte e mundur qe nje hene mund te kete qene shqyer nga nje kombinim i gravitetit te Saturnit dhe ndikimin e henave te tjera, duke shkaktuar qe mbeturinat e saj te jene te shperndara rreth planetit ne nje unaze. Unaza mund te jen formuar, ose ndoshta jane shtuar, duke kaluar kometat dhe asteroidet duke u terhequr nga graviteti i madh i Saturnit dhe, nga ana tjeter, edhe duke thyer perveç ne shume fragmente te vogla, duke hyre ne nje orbite rreth Saturnit qe u rrafshuan gjate periudhave te medha dhe u kthyen ne unaza te holla dhe te gjera, por me teper te gjera qe ne i shohim sot.
Shiko video:

 
Top