Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Nisja e satelitit ”Ixpe” pritet të hapë një dritare të re në kozmos

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Nisja e satelitit ”Ixpe” pritet të hapë një dritare të re në kozmos​


aa42bf7f21ac7e32b7d6acdcbd47ed58-595x420-1.jpg
I nisur nga Qendra Hapësinore ”Kennedy” në Kejp Kanaveral, sateliti për astronominë ”Ixpe”, synon të studiojë fenomenet ekstreme të universit në misionin e përbashkët të NASA-s dhe Agjencisë Italiane të Hapësirës (ASI).


Nisja u krye me një raketë ”SpaceX Falcon 9”.

I shpallur në janar 2017, misioni ”Ixpe” (Imaging X-ray Polarimetry Explorer) u zhvillua si pjesë e programit Small Explorer (Smex) të NASA-s dhe ka një kosto totale prej 180 milionë dollarësh.
Instrumentet në bordin e misionit ”Ixpe” janë krijuar për të vëzhguar fenomene të dhunshme dhe ende misterioze në univers si shpërthimet e supernovës ose vrimat e zeza supermasive me një efikasitet njëqind herë më të madh se ai i teleskopëve me rreze X të 50 viteve më parë.
lg.php

Tre teleskopët në bordin e observatorit ”Ixpe”, të gjithë të projektuar dhe ndërtuar në Itali, do të lejojnë të kuptojmë se si rrezet X të emetuara nga objekte kozmike shumë të largëta dhe ende pothuajse të panjohura janë të polarizuara, domethënë se si vibrojnë në një drejtim të caktuar.
Sipas shkencëtarëve kjo do të ndihmojë për të kuptuar më mirë mjediset ekstreme në të cilat ato krijohen.



"Balkanweb"
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.