Mirë se vini në forum vizitor,

Për të hyrë në përmbajtjen e forumit dhe të gjitha shërbimet tona, duhet të regjistroheni ose të identifikoheni në forum. Anëtarësimi në forum është plotësisht falas.

Rrespektoni Masat e Covid-19 😷

Nga tregu te transporti publik, nga qendra tregtare te vendi i punës, qëllimi i tij është të zvogëlojë rrezikun e koronavirusit për të gjithë ne në të gjitha fushat ku jemi bashkë. Maska 😷 largësia ↔️ pastrimi 🧼 le t'i kushtojmë vëmendje.

Keni probleme me anëtarësimin?

Për shkak të ndryshimit të strukturës së forumit, janë vendosur disa kufizime, nëse nuk mund të shkruani një mesazh dhe të hapni një temë, hyni në lidhjen në titull dhe hapni temën tuaj.

Bëhu pjes e Chatit 📱

Netedy.com një vend argëtimi dhe i sigurt njohjesh online. Bisedoni, takohuni dhe ndërtoni marrëdhënie afatgjatë. Të dhënat tuaja personale janë gjithmonë të mbrojtura. Siguria e përdureseve tanë është përparësia jonë kryesore.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Një asteroid i madh do të kalojë pranë Tokës javën e ardhshme

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
27,195

Një asteroid i madh do të kalojë pranë Tokës javën e ardhshme​


640 0 61d646de5804b (1)Asteroidi gjigant, i cili është 2,5 kilometra i gjatë dhe 2,5 herë më i madh se ndërtesa e Empire State në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), do të kalojë pranë Tokës javën e ardhshme. Sipas lajmeve të “Science Alert”, asteroidi i klasifikuar si “asteroid potencialisht i rrezikshëm” për shkak të kalimeve të rregullta të afërta, do të mbërrijë në vendndodhjen më të afërt të Tokës më 18 janar.

Asteroidi, i cili do të afrohet në një distancë prej rreth 13,3 milionë kilometrash, do të ketë një hapje të sigurt, ndaj nuk do të ketë rrezik për përplasje. Kjo vizitë nga afër do t’i lejojë astronomët të studiojnë më tej asteroidin prej guri të tipit S që i përket grupit të asteroidëve Apollo.

Asteroidi do të udhëtojë afërsisht 19,56 kilometra në sekondë, që do të thotë se do të duket si një yll në qiellin e natës. I njohur si asteroidi 496860 (1999 XL 136), ky trup qiellor u zbulua në vitin 1994 nga astronomi Robert McNaught në observatorin Siding Spring në Australi.

Kalimi i fundit nga afër i një asteroidi gjigant pranë Tokës ndodhi 89 vjet më parë, më 17 janar 1933. Qasja tjetër pritet më 18 janar të vitit 2105."Balkanweb
 

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Regjistrohu

Krijimi i një llogarie në forum është plotësisht falas.

Regjistrohuni tani
Hyr

Nëse keni një llogari, ju lutemi identifikohuni

Hyr

Postime të reja