Miresevjen në Netedy.com - Vendodhja e te gjithe forumisteve shqiptar

Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com!

Nje guide per lundrimin ne Dark Web

P

Pansophia

Guest
5502755027

Dark Web eshte nje seksion i vecante i internetit, ku nuk mund te hyet ashtu si ne web-in normal, thjeshte duke futur adresa ne shfletuesin qe perdor, apo duke shkarkuar cfaredo aplikacioni. Per te hyre aty novojitet te instalosh Tor Browser, i cili ben te mundur lundrimin ne Dark Web.

Duhet theksuar se para se te beni nje vizite ne Dark Web duhet te keni parasysh dy gjera me shume rendesi, sepse kjo pjese e internetit mund te jete teper e rrezikshme nese s'keni marre masat e duhura. Se pari, para se ta vizitoni sigurohuni qe keni te instaluar ne kompjuter nje antivirus shume te mire. Cdo link ne dark web mund te jete potencialisht nje burim virusi per kompjuterin tuaj, qe mund te kete pasoja shume te renda. Se dyti, para se te hyni gjeni dhe perdorni nje VPN dhe mos hyni direkt nga lidhja juaj e internetit. E theksoj perseri, dark web mund te jete shume vend i rrezikshem, keshtu qe eshte me shume rendesi qe askush te mos e dije se nga po hyni aty. Pasi te keni marre keto masa mund te vazhdoni, por gjithesesi duke bere kujdes.

***

Problemi eshte se edhe nese ke hyre ne Dark Web perseri eshte e veshtire te gjesh cfare kerkon, sepse per nga natyra kjo pjese e internetit eshte dizenjuar ne menyre te tille qe adresat te mos gjenden lehte, pervec se nga ata qe e dine konkretish cfare kerkojne dhe ku ta kerkojne. Se dyti, adresat ne dark web nuk jane te thjeshta qe mund te mbahen mend apo fiksohen lehte. Ato ne shumicen e rasteve kane karaktere pa kuptim dhe pa lidhje me njeri tjetrin. Vetem sufiksi .onion eshte pjesa standarte e lidhjeve ne Dark Web.

Per keto arsye hyjne ne pune shume makinat e kerkimit dhe direktorite e specializuara pikerisht per kete seksion te erret internetit. Disa prej tyre dhe me te rendesishmet jane renditur meposhte:

Adresa e pare qe gati te gjithe e perdorin pasi hyjne ne dark web eshte Hidden Wiki. Kjo eshte nje direktori qe mund te sherbejne si guide per te vazhduar rrugetimin ne internetin e erret, me nje numer te madh linqesh per sherbime nga me te ndryshmit. Adresa perkatese e kesaj direktorie qe mund te hapet nga Tor Browser eshte: http://zqktlwiuavvvqqt4ybvgvi7tyo4hjl5xgfuvpdf6otjiycgwqbym2qad.onion/wiki/index.php/Main_Page

DuckDuckGo eshte makina e kerkimit shume e respektuar, konkurente edhe e Google, qe per fat funksionon dhe ne Dark Web. Adresa .onion e DuckDuckGo eshte https://3g2upl4pq6kufc4m.onion/

Candle, eshte nje makiner kerkimi qe eshte perceptuar te jete si nje qiri ne erresiren e dark web. Adresa .onion per Tor Browser eshte http://gjobqjj7wyczbqie.onion/ Ne adresen https://gjobqjj7wyczbqie.onion.ws/ Candle mund te hape adresat .onion dhe ne browser normal (psh Chrome)

Not Evil eshte nje tjeter makine kerkimi per Dark Web. Adresa perkatese eshte : http://hss3uro2hsxfogfq.onion/
SearX gjithashtu mundeson kerkime shume te detajuara ne adresen: http://ulrn6sryqaifefld.onion/

Burimi: Netedy
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

NOUR

-Smile Now~Cry Later-
Kontributor
Regjistruar më
Dec 19, 2018
Mesazhe
8,121
Pëlqime
4,690
Pikë
113
Qenka fiks per porrno :p
 

molecule

Died last night.
ANETAR ✓
Regjistruar më
Dec 12, 2004
Mesazhe
5,211
Pëlqime
12,057
Pikë
113
Location
127.0.0.1
Website
shoqeria.net
Qenka fiks per porrno :p
O Sandokan lulesh, po porno munesh me pa dhe thjesht me "Incognito mode" mos e lodh veten kaq shum hahaha
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Top