Mirë se vini në forum vizitor,

Për të hyrë në përmbajtjen e forumit dhe të gjitha shërbimet tona, duhet të regjistroheni ose të identifikoheni në forum. Anëtarësimi në forum është plotësisht falas.

URIME 28 NËNTORI, DITA E FLAMURIT KOMBËTAR

URIME 28 NËNTORI, DITA E FLAMURIT KOMBËTAR

Sot festojmë 28 Nëntorin, Diten e Flamurit kombëtar, një datë me rëndësi të jashtëzakonshme për kombin tonë. .

Rrespektoni Masat e Covid-19 😷

Nga tregu te transporti publik, nga qendra tregtare te vendi i punës, qëllimi i tij është të zvogëlojë rrezikun e koronavirusit për të gjithë ne në të gjitha fushat ku jemi bashkë. Maska 😷 largësia ↔️ pastrimi 🧼 le t'i kushtojmë vëmendje.

Keni probleme me anëtarësimin?

Për shkak të ndryshimit të strukturës së forumit, janë vendosur disa kufizime, nëse nuk mund të shkruani një mesazh dhe të hapni një temë, hyni në lidhjen në titull dhe hapni temën tuaj.

Bëhu pjes e Chatit 📱

Netedy.com një vend argëtimi dhe i sigurt njohjesh online. Bisedoni, takohuni dhe ndërtoni marrëdhënie afatgjatë. Të dhënat tuaja personale janë gjithmonë të mbrojtura. Siguria e përdureseve tanë është përparësia jonë kryesore.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Një kalendar i lashtë

Lina

NeTeDy.com 🐾
Anetar i Stafit
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
24,511

Një kalendar i lashtë​


Screenshot-2021-11-16-at-6.56.53-PM-1024x703.jpg

Shkretëtera e Perusë është vendndodhja e sitit astronomik Chankillo; kompleks ceremonial i lashtë, bashkë me një tempull, bllok administrate dhe atë që besohet të jetë ylli më i hershëm i njohur në Amerikat.

Struktura në formë vertebre në të djathtë të fotografisë është quajtur Trembëdhjetë Kullat, dhe kjo është ajo që astronomët e përdornin si horoizont artificial. Ndërtuar diku rreth viteve 250-200 para Krishtit, astronomët e lashtë mund ta përdornin strukturën e lashtë si një kalendar 1-vjetor teksa ajo shtrihet në të gjithë harkun e Diellit.

Duke përcaktuar pozicionin e Diellit, ata mund të tregonin me saktësi solsticet dhe ekuinokset e ardhshëm si dhe datën, me një saktësi 1 deri 2 ditë. Mendohet se kjo njohuri u shërbente për të përcaktuar të korrat e stinës, si dhe të mbanin aktivitete fetare.

Në korrik të këtij viti, ky vend iu shtua trashëgimisë botërore të UNESCO-s.
 

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Regjistrohu

Krijimi i një llogarie në forum është plotësisht falas.

Regjistrohuni tani
Hyr

Nëse keni një llogari, ju lutemi identifikohuni

Hyr

Postime të reja