Mirë se vini në forum vizitor,

Për të hyrë në përmbajtjen e forumit dhe të gjitha shërbimet tona, duhet të regjistroheni ose të identifikoheni në forum. Anëtarësimi në forum është plotësisht falas.

URIME 28 NËNTORI, DITA E FLAMURIT KOMBËTAR

URIME 28 NËNTORI, DITA E FLAMURIT KOMBËTAR

Sot festojmë 28 Nëntorin, Diten e Flamurit kombëtar, një datë me rëndësi të jashtëzakonshme për kombin tonë. .

Rrespektoni Masat e Covid-19 😷

Nga tregu te transporti publik, nga qendra tregtare te vendi i punës, qëllimi i tij është të zvogëlojë rrezikun e koronavirusit për të gjithë ne në të gjitha fushat ku jemi bashkë. Maska 😷 largësia ↔️ pastrimi 🧼 le t'i kushtojmë vëmendje.

Keni probleme me anëtarësimin?

Për shkak të ndryshimit të strukturës së forumit, janë vendosur disa kufizime, nëse nuk mund të shkruani një mesazh dhe të hapni një temë, hyni në lidhjen në titull dhe hapni temën tuaj.

Bëhu pjes e Chatit 📱

Netedy.com një vend argëtimi dhe i sigurt njohjesh online. Bisedoni, takohuni dhe ndërtoni marrëdhënie afatgjatë. Të dhënat tuaja personale janë gjithmonë të mbrojtura. Siguria e përdureseve tanë është përparësia jonë kryesore.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Një mozaik 2 700-vjeçar, u zbulua 10 metra nën tokë, në Turqinë Perëndimore

Lina

NeTeDy.com 🐾
Anetar i Stafit
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
24,511

Një mozaik 2 700-vjeçar, u zbulua 10 metra nën tokë, në Turqinë Perëndimore​


Thumbs B C 0e3cf0879c5f823316fe37729b0053bf 768x432Një mozaik 2 700-vjeçar, që mendohet se i përkiste një romaku të pasur, u zbulua 10 metra nën tokë, në Turqinë Perëndimore.

Policia turke mësoi se gërmime të paligjshme u kryen në kopshtin e një rezidence pranë tregut historik të Kemeraltit dhe rrënojave të agoras në provincën e Izmirit, ku rrugët e ngushta nuk lejojnë automjetet të hyjnë në lagje.

Pas një ndjekjeje njëmujore, policia arrestoi tre të dyshuar të cilët po përpiqeshin të gërmonin mbetjet historike duke gërmuar një tunel.

Pas arrestimeve, ekspertët e Muzeut Arkeologjik të Izmirit kryen kërkime në zonë dhe gjetën një mozaik me përmasa 178 x 171 centimetra dhe dy kolona me gjatësi dy metra, që i përkasin periudhës së hershme romake që mbulon vitet 753-509 para Krishtit.

Mozaiku, që paraqet dy figura njerëzore me gjela, mendohet se i përket një romaku të pasur dhe zakonisht gjendet në sallat e shtëpive, duke simbolizuar madhështinë dhe pasurinë. Të dyshuarit raportohet se i kanë thënë policisë se kur po bënin shpime në kopshtin e shtëpisë për të nxjerrë ujë, kanë vërejtur se makina e ndërtimit nuk ka lëvizur përtej një niveli të caktuar dhe kur kanë hapur pusin me lopatë kanë gjetur mozaikun dhe kolonat.

Zona është vendosur nën mbrojtje pas zbulimit të mozaikut, i cili thuhet se është i rrallë në botë."Balkanweb"
 

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Regjistrohu

Krijimi i një llogarie në forum është plotësisht falas.

Regjistrohuni tani
Hyr

Nëse keni një llogari, ju lutemi identifikohuni

Hyr

Postime të reja