Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Një xhiro në kozmos/ Shuma e çmendur për një udhëtim me Space X

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Një xhiro në kozmos/ Shuma e çmendur për një udhëtim me Space X​




38510934-9189363-image-a-1_1611690513238.jpg



Milionerët që duan të kthehen në astronautë privatë për një udhëtim në kozmos me raketën Space X Falcon 9 po paguajnë 55 milionë dollar për një udhëtim, i cili do të çojë vitin e ardhshëm në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar.

Ky do të jetë i pari mision privat njerëzor në hapësirë. Anëtarët e ekuipazhit të veçantë janë kreu i një firme pasurish të patundshme në Ohio Larry Connor, Mark Pathy, shefi ekzekutiv I firmës kanadeze të investimeve Mavrik Corp dhe Eytan Stibbe, biznesmen dhe ish pilot i forcave ajrore izraelite. Misioni do të drejtohet nga astronauti tashmë i tërhequr i NASA-s, Michael López-Alegría. Space X po bashkëpunon për këtë rrugëtim me Aximo Space, që është dhe koordinuese i misionit. Partneriteti i tyre u njoftua marsin e 2020-tës.
“Besoj se hapësira është kufiri i madh i fundit. Për këtë arsye, jam i entuziazmuar dhe i nderuar që marr pjesë në këtë mision historik”, u shpreh Connor. Stibe nga ana tjetër i njeh mirë rreziqet. Ai ka qenë mik me astronautin e parë të Izraelit, Ilan Ramon që vdiq kur anija hapësinore Columbia u shkatërruar teksa kthehej në Tokë në 2003-shin. Stibe megjithatë shtoi se ka në plan të kryejë një studim shkencor për këtë në bashkëpunim me fondacionin Ramon dhe agjencinë hapësinore të shtetit hebre.


Top Channel
 
@Helena do e bejme te 2 nga nje xhiro?
Si thua?
 
Mendoj vetem une e ti do donim te shkonim neper planete se vetem ne te dy ne forum na pelqen astronomia ???

Aq shume me pelqen sa qe dhe ta di qe eshte udhetim vetem vajtje prap shkoj.?
 
Aq shume me pelqen sa qe dhe ta di qe eshte udhetim vetem vajtje prap shkoj.?

Dhe une e adhuroj dhe mundohem te lexoj sa me shume ....me shume deshire do shkoja e mos e kthehesha no problem eshe adrenaline e gjalle
 
Dhe une qe njoh tana yjet me emen ne qiell ...jam nje astrofizikant pa certifikate.

E vetmja gja qe me jep qetsine shpirtnore jane yjet....dhe i vezhgoj me teleskopin tem ....sigurisht nga ballkoni

Kemi qiell pa jemi te lumtun ?
 
Ne lidhje me shkrimin, fakti qe eshte marre nga Top Qenefi, nje media qe nuk ka ndihmu aspak shqiptaret, biles aty jane krejt grek!

E dyta, Elon Musk edhe ai pak i besushem sepse ma shume ka llafe se pune, nisur edhe nga fakti qe ai se bashku me Zukenberg e Bill Gates ishin perfituesit me te medhenje te Koronavirusit...

Yjet i perkasin te perndriturve!!
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.