Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Njerëzit pëlqejnë gjëra shumë të vogla, por që kushtojnë shtrenjtë

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Njerëzit pëlqejnë gjëra shumë të vogla, por që kushtojnë shtrenjtë​






Njerëzit duan ata që interesohen për ta, për mendimet e tyre,që janë të vëmendshëm kur flasin dhe që diskutojnë në lidhje me to.

Njerëzit duan ata që i ndihmojnë dhe që u falin dhurata. Dhurata mund të jete shumë modeste, por ajo sjell gëzim dhe jep siguri. Të gjithë e dimë se sa mirë ndihet një femer kur merr një dhuratë nga partneri i saj, aq më tepër kur kjo dhuratë nuk bëhet në ditë festash, por në një ditë krejt të zakonshme. Njerëzit kanë nevojë për dikë që t’i shprehin hallet dhe interesat e tyre, dhe nuk kanë nevojë për dikë që thotë: duhet të dini këtë dhe atë dhe të bëni këtë dhe atë. Kjo nuk ka efekt.

Njerëzit duan ata që janë të ngjashëm me ta
Prandaj njerëzit janë dhe egoist, sepse pëlqejnë ata persona që ngjajnë me veten e tyre, pelqejnë shijet e tyre, miratojnë vendimet e tyre. Sigurisht që njerëzit nuk i tërhqin ata persona që janë krejt të ndryshëm nga vetja e tyre, u shmangen atyre. Rast tipik marrin femrat. Ato terhiqen pas meshkujve që tregojnë interes për to, shoqerohen me ta vetëm se gjejne gjëra të përbashkëta dhe në momentin kur mashkulli shfaq diÇka ndryshe nga shijet e femrës ajo menjeherë shfaq psakënaqësi.

Njerëzit duan ata që i dëgjojnë
Njerëizit duan ata që dëgjojnë se çfarë i mundon, jo të dëgjojnë tek flasin për vete, por të dëgjojnë bashkëbiseduesin se çfarë thotë dhe ti japin guxim për t’u shprehur. Kjo është e ngulitur në natyrën e njeriut. Njeriu deshiron të flasë për çështjet që e preokupojnë dhe dëshiron që bashkëbiseduesi të marrë pjesë në këto cështje. Për njeriun janë shumë të rëndësishme ngjarjet në jetën e tij personale, siç është diplomimi, posti i ri në punë, një marrëdhënie e re, martesa, lindja, vdekja, prandaj njeriu nuk rri pa reaguar ose komentuar në lidhje me këto ngjarje, së paku duke e uruar apo ngushëlluar personin tjetër për arritjet ose humbjet.

Njerëzit i duan ata që i respektojnë dhe nderojnë
Për nga natyra e tij, njeriu e do atë që e do, e respekton dhe e nderon. Nëse nga personi tjetër nuk respektohet dhe nderohet, as ai nuk e respekton dhe nderon pavaresisht nga pozita.

Njerëzit i duan ata që ua korigjojnë gabimet pa ua lënduar ndenjat
Duhet te kemi takt ne të folur,te marrim parasysh situatën në të cilën ndodhemi, personin që po komunikojmë. Menyra më e mirë për të kritikuar eshtë që të përmendim më parë gjërat me të cilat jemi dakort, pastaj vërejtjet. Kjo gje duhet të respektohet sidomos në marredhëniet në çift. Që të mos kalojmë në debate të kota duhet të dimë të shprehim pakënaqësitë në mënyrë të tillë që të mos e lëndojmë partnerin. ”Fjala e fundit të mos thuhet e para”.
 
Po eshte ndarje klasash ajo ska lidhje ? une ijer me nji shoqe nga tr qe kisha pas ne shkolle jam habit prz ? hy te dyqoni kremnave edhe doli me nji qese tvogel qe bonte shum lek qe mu sma lap trryni edhe me pas leket e botes me mor ato gjona ?
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.