Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Njihuni me legjendat dhe të pavërtetat për shëndetin, të cilat ende i marrim si të vërteta absolute

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Njihuni me legjendat dhe të pavërtetat për shëndetin, të cilat ende i marrim si të vërteta absolute​




Një detaj nga vepra “Guri i çmendurisë”, një pikturë nga Hieronymous Bosch. Në Mesjetë, mendohej se për të kuruar çmendurinë ishte e nevojshme të hiqeshin gurë fantazma nga koka e pacientëve.

Mbi shëndetin thuhen shumë gjëra… edhe të pakuptimta. Nuk është e vërtetë se supostet janë më efektive se sa tabletat, se spinaqi është i pasur me me hekur dhe na jep shumë forcë , se ata që kanë pasur një sulm në zemër, duhet ti thonë lamtumirë jetes seksuale. Këto janë vetëm disa shembuj të një serie të gjatë të gënjeshtrave, të vërtetave dhe gjysmë të vërtetave të shëndetit ende të përhapura.

Kërcitja e gishtërinjve ju bën me artrit. Zhurma ne kërcitje krijohet nga shpërthimi i flluskave të ajrit që formohen në lëngun sinovial, i cili shërben për të ushqyer indet dhe për të lubrifikuar nyjet artikulare.
Studime të shumta janë përpjekur të kuptojnë nëse zakonet e kercitjes së duarve për ta dëgjuar këtë zhurmë janë të dëmshme, por asnjë lidhje me artritin nuk është gjetur. Kërcitja e gishtërinjve nuk bën as mirë dhe as keq. Pa dyshim, stimuluesit kompulsive mund të përballen me një lëvizje anormale të rrotullimit të artikulacionit që, nëse ndodh shpesh, mund të shkaktojë inflamacion.

Duhet te pini të paktën 8 gota ujë në dite. Të mbajmë trupin e hidratuar është e rëndësishme, por trupi ynë di saktësisht se si të përshtatet dhe nuk ka nevojë për imponim të ngurtë. Gjithashtutrupi hidratohet duke ngrënë fruta dhe perime dhe duke pirë çaj, qumësht, çaj, kafe: teoria e 8 gotave ujë u pë rhap së pari në 1945 nga një recetë nga Bordi i Ushqimit dhe Ushqyerit e të ushqyerit) nuk mbështetet nga evidenca shkencore.

Supostet janë më të efektshme se tabletat . Nuk është e vërtetë, është lloji i përthithjes që ndryshon dhe e bën të preferuar njërë n apo zgjidhjen tjetër.Lidhur me principin aktiv te preparatit mjeksor,ilacet ne forme suposti absorbohen më ngadalë nga trupi sesa ato në tableta, kapsula apo të ngjashme. Përveç kësaj, thithja nga trupi ne rastin e suposteve është vetëm e pjesshme dhe është kjo arsyeja pse dozimi i tyre përgjithësisht është më i lartë se përgatitjet e tjera.

Dehja e ditës së nesërme kurohet duke pirë akoma . Jo , të hash mëngjes dhe të pish Bloody Mary ditën e parë të vitit nuk do t’ju bëjë të ndiheni më mirë. Alkooli ka efekt diuretik, dhe e vetmja pasojë që mund të merrni do të ishte të dehidratoheni edhe më shumë. Pas barkut, mëlçia jonë duhet të përpiqet të eliminojë etanolin, nga i cili është toksikuar. Shtimi i më shumë alkoli në trup do t’i përkeqësonte problemet.

Mbi djegiet e vogla të lëkurës vendos gjalpë, dhe gjithcka kalon . Në fakt ky nuk ka asnjë bazë mjekësore dhe përveçse është e padobishme, sepse lehtësimi zgjat pak dhe është kundërproduktiv sepse mund të favorizojë infeksionet. Është më mirë që të shpëlaheni me ujë të ftohtë, të përdorni vajra të veçanta ose, në rastet më serioze, të shkoni në spital.

Në se jeni me cikël nuk duhet të bëni banjo . Ndalimet dhe pengesat si për të mos bërë banjo trupi, mos larja e flokëve dhe madje mos larja e rrobave kanë shoqëruar ciklin menstrual që nga antikiteti. Këto bestytni nuk kanë të bëjnë aspak me shkencën: duke u kushtuar aktiviteteve relaksuese ose duke bërë lëvizje gjatë ciklit ndihmon në balancimin e ndryshimeve të humorit dhe gjendjes së përgjithshme të përkeqësuar për shkak të humbjeve nga cikli, përvecse con në promovimin e higjienës së duhur. Vetëm kini kujdes që mos të laheni me ujë shumë të ftohtë.

Birra të rrit barkun ! Nuk është birra ajo që të rrit barkun por duke qenë se sasia e alkoolit që përmban është e reduktuar (110 kalori për litër kundrejt 160 kalori që ka vera e të kuqe), atëhere tentohet të abuzohet duke pirë atë në sasi të mëdha. Ata që pinë birrë shpesh gjithashtu priren ta shoqërojnë atë me ushqime jo të shëndetshme: kështu pra shtohet akoma në peshë . Duket se thënia erdhi nga fakti që gjermanët, të njohur si konsumatorë “te biondes”, shpesh janë “me bark të kërcyer”. Por japonezët, edhe kë ta konsumues të birres nuk kanë probleme me birrën edhe pse qeveria japoneze per të mbrojtur konsumin e pijeve tradicionale japoneze të cilat janë të kërcë nuara nga dë shira që kanë japonezët për birren, ka ngritur shumë taksat për këtë pije .

Të hash karrota ndihmon të shikosh më mirë natën….Vitamina A e cila gjendet tek karrota është e mirë për shikimin, por sasitë që njerëzit marrin me anë të këtyre perimeve nuk bëjnë mrekulli .Gjatë Luftës së Dytë Botërore, për të mbajtur sekretin e përdorimit të radarëve, pilotët britanikë të RAF-it përhapnin thashetheme se mund t’i shihnin edhe në errësirë, falë një diete të pasur me karota. Ky mit fals ka lindur pikërisht në këtë kohë . Duke lënë legjendën mënjanë, për të mbrojtur shëndetin e syve dieta është e rëndësishme: disa karotenoidë (substancat që i japin karrotave dhe ushqimeve të tjera ngjyrë të verdhë-portokalli) mbrojne Macula, që është pjesa qendrore e retinës, e cila është thelbësore për fokusimin.
Kujdes nga moti i ftohtë, se ju sëmur . Ndonëse ftohja dhe gripi rriten pak me ardhjen e motit të keq, nuk është i ftohti që na sëmur. Janë pasojat e tij: temperaturat e ulëta zvogëlojnë rezervat e mukusit që zakonisht mbrojnë traktin e frymëmarrjes nga patogjenët, duke na lënë më të ekspozuar ndaj infeksioneve. Në mot ftohtë ne priremi të shpenzojnë më shumë kohë në ambiente të mbyllura, ku ajri është shpesh pa ventilim dhe shumë i thatë , një faktor që favorizon transmetimin e viruseve dhe baktereve.

Qëndrimi shumë afër TV dëmton shikimin …. Para viteve ’50, televizorë t mund të lëshonin rrezatim, pë r kohë të gjatë e cila mund të shkaktonte probleme me shikimin, por sot ky problem ë shtë tejkaluar për shkak se TV moderne nuk kanë tub katodik dhe problemi i rrezatimit nuk ekziston më. Shikimi i televizorit nga shumë afër dhe pë r një kohë të gjatë mund të shkaktojë lodhje vizuale. Nëse një fë mijë që ndron shumë afë r TV, kjo mund të jetë një shenjë se fëmija tashmë ka nevojë për syze.

Analizat e gjakut duhen bërë gjthmonë me stomakun bosh .. Në fakt, janë kryer disa kërkime shumë strikte që kanë treguar jodobishmerine e këtij kushti. Qelizat e kuqe të gjakut, hekuri, acid urik dhe shumë përbërës të tjerë të gjakut, por edhe përqindja e sheqernave dhe proteinave në urinë mbeten në të njëjtat nivele edhe pas ushqimit Edhe norma e kolesterolit nuk duket të jetë nën ndikimin e ushqimit. Nuk është rasti me sheqerin në gjak – sheqerin në gjak – dhe trigliceridet, sheqernat që lidhen me yndyrën. Vlerat e tyre mund të ndryshojnë në varësi të kohës që ka kaluar nga ushqimi. Nëse nuk do të hani mëngjes, mos harroni të pini dicka . Uji, çaji dhe dhe kafeja pa sheqer janë të lejuara, të cilat do t’ju mbështesin deri në ngrënien e mëngjesit.

Nëse bie dicka në tokë vlen rregulli i pesë sekondave. Nëse një ushqim është lënë në terren për më pak se 5 sekonda, mund ta hani pa rrezik. Ky bindje është një pak a shumë e gabuar : disa ushqime arrihen nga bakteret në më pak se një sekondë, sepse koha nuk është faktori i vetëm që përcakton shkallën e kontaminimit. Ata gjithashtu llogarisin llojin e sipërfaqes dhe lagështirës së ushqimit.

Të hash cokollate i bën keq mëlcise/na krijon vështirësi në daljen jashtë / krijohen pika të zeza në fytyre . Konsumi i çokollates nuk ngadalëson zorrët – në fakt, duket se favorizon kalimin në zorrë. Në sasi të vogla, çokollata e errët do të ketë një rol mbrojtës kundër mëlçisë, dhe gjithashtu besimi se çokollata krijon aknet nuk ka një themel. Prania e pikave të zeza përcaktohet kryesisht nga hormonet, kështu që varet nga predispozita dhe mosha. Vërtetë, një tepricë e ushqimeve të skuqura dhe të ëmbla dëmtojnë lëkurën.

Shumë sheqer i bën fë mijët hiperaktivë . Studime të shumta shkencore janë kryer për të vë rtetuar ose jo këtë teori popullore, por nuk kanë gjetur prova që konfirmojnë atë (edhe pse sasi të tepërta të sheqerit janë të këqija për shëndetin e të rriturit dhe fëmijët, dhe për të inkurajuar obezitetin, diabetin dhe prishjen e dhëmbëve). Shoqata u lind në vitin 1974, me një letër nga një mjek amerikan, Ë illiam Crook, pranë Akademisë Amerikane të Pediatrisë, ku lidhja e pretenduar u denoncua. Por një letër nuk ka të njëjtën vlefshmëri shkencore si një artikull i botuar në një revistë shkencore.

Nëse ha shumë spinaq bëhesh i fortë . Edhe ai që sheh tek spinaq një burim të pashtershëm hekuri, është një legjendë metropolitane . Ai përmban, por jo në doza shumë më të mëdha se perimet apo bishtajoret e tjera. Miti i rremë ka lindur në 1890, kur disa nutricionistë amerikanë njoftuan përmbajtjen e hekurit të perimeve. Për një gabim në printimit – një presje në vendin e gabuar – spinaqi ka përmbajtje hekuri 10 herë më të lartë se ajo aktuale. Gabimi u zbulua pas dekadave, por në të njëjtë n kohë ky ushqim kishte pushtuar botën.

Margarina ka më pak yndyrë se gjalpi . Në fakt, pothuajse të gjitha margarinat kanë një përmbajtje lipidi (p.sh. yndyrë) pak a shumë të barabartë me atë të gjalpit . Avantazhi i vetëm është se ato janë më të pasura me yndyrna të pangopura, të cilat nuk depozitohen në arteriet, duke mos i bllokuar ato.. Kjo është arsyeja pse nganjëherë margarina ë shtë e rekomanduar për njerëzit me kolesterol të lartë. Ndryshe nga margarinë,e cila nxirret nga procedurat industriale të vajrave të farërave, gjalpi është një ushqim natyral dhe, në disa drejtime ë shtë më i shëndetshëm: e gjtha që ndron në më nyrë n e moderuar të konsumit të gjalpit por më i pazë vndë sueshmi në gatim ë shtë vaji i ulllirit.

Gërhitja është e bezdisshme për atë që ke në krah . Sigurisht që është, por është gjithashtu e rrezikshme për shëndetin e atij që gërhet. Për një kohë të gjatë kjo veçori është konsideruar thjesht një bezdi dhe si e tillë. Por mund të jetë sinjali i problemeve më serioze. Mjekët kanë vënë në dukje se ata që gërhasin kanë më shumë gjasa për të zhvilluar probleme të tensionit të lartë dhe çrregullime kardiovaskulare, të shoqëruara me ndërprerje reale të frymëmarrjes, të njohur si apnea e gjumit.

Sheqeri i kallamit është më i shëndetshëm së sheqeri i bardhë . Nuk është e vërtetë: të dy përmbajnë pikërisht molekulën e njëjtë :saharozë . Dallimi është se ndërsa sheqeri i bardhë përmban vetëm saharoze, shqeri i kallamit përmban gjithashtu mbetje të melasës (midis 1% dhe 5% në varësi të llojeve të sheqerit të papë rpunuar në treg, e cila i jep një aromë pak ‘të ndryshme . Tek melasa janë të pranishme në sasi shumë të ulëta, minerale dhe vitamina; por dozat ditore të sheqerit që ne marrim, ose duhet të marrim, janë shumë të ulëta për këto që të kenë ndonjë përfitim.

Vaksinat provokojne autizmin .Në na e të gjitha gë njshtrave dhe siç nuk do të lodhemi kurrë të përsërisim, nga më të rrezikshmet. Miti i gë njshtë ert lidhet me në një artikull të botuar në revisten Lancet në vitin 1998, të nënshkruar nga mjeku britanik Andreë Wakefield, i cili lidhte vaksinimin kundë r fruthit, shytave dhe rubeolës me autizmin. Për fat të mirë edhe pse hetimet pasuese rrë zuan këtë hipotezë nga më alarmantet, dhe u zbulua se Wakefield kishte marrë 435,000 paund nga avokatët e disa prindërve të fëmijëve të përfshirë në studim, të cilët kishin një interes në demonstrimin e ekzistencës së një lidhjeje në mes të vaksinimit dhe autizmit. Revista Lancet e tërhoqi artikullin dhe Wakefield u përjashtua nga Urdhri i Mjekëve dhe për këtë arsye nuk ë shtë më një mjek.
Landi Caka
 
Tani kujt ti besojme se di por une akoma u besoj ca gjerave te lartpermendura ?
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.