Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Operacioni Babylift.

Ajogoca1

Kontributor
Regjistruar më
Shk 6, 2021
Mesazhe
11,666
FB_IMG_1630224955087.jpg

Në vitin 1975, kryeqyteti i Vietnamit të Jugut, Saigon, u bombardua dhe Da Nang gjithashtu
kishte rënë. Në këtë moment, amerikanët organizuan një transport ajror dhe, nga 23 prilli deri më 1 nëntor, transportuan 110.000 refugjatë në Perëndim. Bashkë me këtë evakuim të paparë, të quajtur "Operacioni, Jeta e Re", u zhvillua paralelisht një tjetër operacion më i vogël, por edhe më i çmuar: Operacioni Babylift.

Më 3 Prill 1975, Presidenti Gerald Ford njoftoi se do të evakuonte të gjithë jetimët nga Saigon me një program prej 30 fluturimesh. Mijëra fëmijë mbërritën në aeroport nën bombardimet e ushtrisë Vietnameze të Veriut. Hipur në aeroplanët e mëdhenj të transportit C-5A Galaxy, fluturuan në SHBA, Australi, Francë, Kanada dhe vende të tjera perëndimore ku u adoptuan.

Operacioni lindi falë thirrjeve të promovuara nga organizatat humanitare të tilla si: Shërbimet e Fëmijëve Holt International, Jetimët Ndërkombëtarë (sot Childhelp), Fondacioni Pearl S. Buck dhe shumë të tjerë që kishin strehuar jetimët në mjediset e tyre dhe që kishin frikë se nuk mund të garantonin më mbijetesën e tyre.

Fluturimet vazhduan nga 3 prilli deri më 26 prill. Kur u bë e qartë se aeroplanët ushtarakë nuk ishin të mjaftueshëm, biznesmeni amerikan Robert Macauley hipotekoi shtëpinë e tij dhe punësoi një Boeing 747. Në këtë mënyrë, transportoi 300 jetimë në Amerikë me shpenzimet e tij. Më pas, sulmet e vietkongeve në Aeroportin Ndërkombëtar Tan Son Nhat u përshkallëzuan shumë dhe Operacioni Babylift përfundoi.

U diskutua shumë për marrjen e kaq shumë të miturve nga vendi i tyre i lindjes, veçanërisht pas aksidentit të tmerrshëm të Lockheed C5, në të cilin vdiqën 75 fëmijë. Sot, organizata jofitimprurëse Operation Reunite, e themeluar dhe drejtuar nga ata jetimë, mbledh dhe krahason ADN-në e të birësuarve të Operacionit Babylift për t'i ribashkuar ata me familjet e tyre të origjinës në Vietnam, të ndarë që prej vitit 1975.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.