Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Opinione mbi nje marredhenie partneresh

Stiv92

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Mar 28, 2020
Mesazhe
7
A duhet te kete ndonje kufi marredhenia ne çift,te tipit prsh mos me dale partneri vetem me shoqe ose partnerja vetem me shoke, etj etj...
 
Per disa po, per disa jo. Mene mene ?
 
Për mua renci ka që në darkë të kthehen në baz ?
Mes një çifti duhet me pas komunikim.
Shumica e çifteve sot ndahen për shkak të krenarisë...
Esht me mirë të humbesh krenarinë për dashuri...
Sesa dashurin per krenari.
 
Cdo njeri duhet ta kete lirine e tij. Nuk do e pranoja kurrsesi te mos kisha shoke , nese nje dite do martohesha ( gje e dyshimte kjo ? ) . Sigurisht edhe partneri im te kishte shoqe. No problem. Dua hapesiren time , pse jo edhe te dal me shoqerine. Nese dikush mi ndalon keto gjera elementare , nuk eshte per mua. Pse jo te dal edhe me shoqe mbremjeve ne fundjave ?. Edhe partneri im me shoke. Nuk jam aspak kunder
 
Ideale eshte kur te dy partneret kane shoqeri te perbashket.
Njoh plot çifte te tilla dhe nuk kane asnje lloj problemi ne marredhenien e tyre.
 
Varet ca mardhenie flasim ,se nese je i martuar sdo marri burri shoqet ne shtepi per te gatuar kur gruja esht me shoket dhe as gruja sdo marri shoket per te ndrruar llampen kur burri esht me shoqet .Jeta familjare ka preokupime .✌
 
Nuk i duroj dot ato njerez qe fejohen/martohen e pastaj te japin lamtumiren. Ashtu sic nuk i duroj dot ata njerez qe e distancojne partnerin/partneren nga shoqeria miqte dhe familjaret. Kur ti e do dike e do me gjithcka ka, ashtu sic eshte. Nese fillon e i vendos kushte ose kufizime i bie qe ste pelqen ashtu dhe mundohesh ta ndryshosh. Kjo krijon ne radhe te pare nje diskomfort midis çiftit dhe pastaj edhe probleme sociale me te tjeret.
Pastaj nje dite te bukur partneri zgjohet e te thote "Zemer me vjen keq, po une nuk te dua me". E kush do te jape mbeshtetje? Familja, miqte, shoqeria. Ama nese ti i ke nxjerre nga jeta jote per nje sharlatan, a do kishe me surrat te ktheheshe ti kerkoje?
 
Teoria dhe praktika jane dy gjera te ndryshme qe shpesh nuk perputhen me njera-tjetren.

Qe burri e gruaja te kenë shoke e shoqe dhe te dalin me ta pa njëri-tjetrin , netëve, neper klube e disko, ne emer te lirise, eshte nje teori e bukur e cila rremben zemrat e shume njerezve.

Por realiteti tregon se kjo teori nuk perputhet me praktiken. Ato vende qe kane liri te tilla, e ku familja ndertohet ne baze te ketyre teorive, aty thjesht nuk ka familje. Aty shumica jetojne vetem ose te ndare, e bejne pak femije.

Ne keto vende popullsia po plaket dhe po shuhet, e po zevendesohet nga popullsi me familje tradicionale dhe te forta.
 
Last edited:
S'ka rregulla.
Secili ka parime,e nqs flasim per perputhje nenkuptojme edhe parimet. ;)

Nuk behet me imponim por jo pak here themi,,,,,
Kane filluar e i ngjajne njeri tjetrit si cift. :)

:)
 
S'ka rregulla.
Secili ka parime,e nqs flasim per perputhje nenkuptojme edhe parimet. ;)

Nuk behet me imponim por jo pak here themi,,,,,
Kane filluar e i ngjajne njeri tjetrit si cift. :)

:)
Nuk te kuptova mire keshtu si je shprehur, prandaj po te pyes me konkretisht.

Nuk di nese je i martuar ose jo, por ta zeme se je... a do te pelqente ty qe gruaja jote te shkonte ne disko me nje shok, e te rrinte e dehej me te gjithe naten?

Dhe a do te doje ti qe te shkoje me nje shoqe ne klub, e te deheshit gjithe naten? Dhe afer mengjesit edhe ta çoje tek shtepia e saj, meqe ishte e dehur e nuk shkonte dot vetem ne shtepi?
 
Nuk te kuptova mire keshtu si je shprehur, prandaj po te pyes me konkretisht.

Nuk di nese je i martuar ose jo, por ta zeme se je... a do te pelqente ty qe gruaja jote te shkonte ne disko me nje shok, e te rrinte e dehej me te gjithe naten?

Dhe a do te doje ti qe te shkoje me nje shoqe ne klub, e te deheshit gjithe naten? Dhe afer mengjesit edhe ta çoje tek shtepia e saj, meqe ishte e dehur e nuk shkonte dot vetem ne shtepi?
Me leje po pergjigjem pak ?
Nuk ka asnjegje te keqe kjo qe thua ti. Pse jo do e mar dhe burrin me vete. Pastaj varet sa shok e kam une ate personin. Une e kam nje shok qe ndajme cdo gje bashke, nuk do lejoja kurrsesi nje mashkull tjeter te me prishte maredhenjen qe kam une me ate. Edhe burri im nese do e kishte nje shoqe por shoqe aman, sdo kisha asnje problem . Dhe une ta dija ate vajzen dhe ai ta di shokun tim ??
 
Marrdhenia nenkupton edhe te vije ne oren 5 i dehur e ti ta shoqerosh te shtrati.
Se kuptoj cka ketu ?
 
Nuk te kuptova mire keshtu si je shprehur, prandaj po te pyes me konkretisht.

Nuk di nese je i martuar ose jo, por ta zeme se je... a do te pelqente ty qe gruaja jote te shkonte ne disko me nje shok, e te rrinte e dehej me te gjithe naten?

Dhe a do te doje ti qe te shkoje me nje shoqe ne klub, e te deheshit gjithe naten? Dhe afer mengjesit edhe ta çoje tek shtepia e saj, meqe ishte e dehur e nuk shkonte dot vetem ne shtepi?
Kur them ka secili ka parime ,kur ke arritur ne faze per martese keto(parimet) i'a njohin njeri tjetrit. ;)

S'di ç'eshte e shendetshme ekzakt per secilin Artin.

Eshte normale te beje ç'te doje gruaja ime angleze thosh nje i aferm i imi.
Do disko
te shkoje
do pishine e vetme
te shkoje
do te ike ku te doje
eshte e lirshme.
Deri tani eshte martu nja dy tre here,edhe serish mban ate filozofi funksionimi.


Artini!
Jam i parimit qe te kuptojne si funksionojne te dy ,e rruga per te ndertu e mbajt familje nuk kalon neper skuta ,ku gruaja te dal me shoket ne diskoteka,apo une moteleve. :)

Kjo eshte per syrin tim,e jo per paragjyku gjithsecilin.
 
Ajo nuk quhet mardhënie mes nje çifti ...por kontrate
 
Ne nje marredhenie kufiri ne thonjeza duhet me domosdo dhe ben mire qe mos te preket apo te abuzohet me te ...dhe kjo vlen strictly per te dyja palet.

Tani ne lidhje me temen nuk e kam te qarte se per c’fare behet taman fjale ... dhe a mund te me sqaroje/zgjeroje dikush me tej/thelle ?
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.