Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Origjina e emrit te qytetit, fshatit apo rrethit/komunes?

Socialdisexpert

Social_distance_expert
ANETAR ✓
Regjistruar më
Shta 2, 2020
Mesazhe
7,207
Jepni emrin e nje qyteti, fshati apo rrethi/komune duke dhene edhe vendendodhjen dhe shpjegoni origjinen e prejardhjes se emrit te atij vendi. Nuk duhet te jete medoemos vendlindja juaj.
Nqs ka disa variante te historise se origjines se emrit, shkruajni te gjitha.
Shkurtimisht dhe pa u thelluar shume ne detaje.

P.sh. Gjirokastra. Vjen nga fjala Gjinokastra, pra Gjino+kastraqe dmth kalaja e gjinos themeluesi i te ciles ishte Gjin Bue Shpata, nga familja e shquar e Shpatajve ne mesjeten shqipetare.
 
Jepni emrin e nje qyteti, fshati apo rrethi/komune duke dhene edhe vendendodhjen dhe shpjegoni origjinen e prejardhjes se emrit te atij vendi. Nuk duhet te jete medoemos vendlindja juaj.
Nqs ka disa variante te historise se origjines se emrit, shkruajni te gjitha.
Shkurtimisht dhe pa u thelluar shume ne detaje.

P.sh. Gjirokastra. Vjen nga fjala Gjinokastra, pra Gjino+kastraqe dmth kalaja e gjinos themeluesi i te ciles ishte Gjin Bue Shpata, nga familja e shquar e Shpatajve ne mesjeten shqipetare.

Me fal qe do te korigjoj ....por per emŕin e gjirokastres ka dy tre domethenje ....nje me e forta ne keto hipoteza eshte qe dothote "rreth kalase" sepse duke pasur kalane ne qender njerezit mendonin se jane me te forte e te mbrojtur ...

Gjiro .....rreth ( nga greqishtja )
Kastra ....kala ( nga greqishtja)

Lexo ....
 
Me fal qe do te korigjoj ....por per emŕin e gjirokastres ka dy tre domethenje ....nje me e forta ne keto hipoteza eshte qe dothote "rreth kalase" sepse duke pasur kalane ne qender njerezit mendonin se jane me te forte e te mbrojtur ...

Gjiro .....rreth ( nga greqishtja )
Kastra ....kala ( nga greqishtja)

Lexo ....
Ca do te thote kjo qe ja kan vene emrin greket qyteti ?
 
Ca do te thote kjo qe ja kan vene emrin greket qyteti ?

Jo ska te beje fare ...por kur jane formuar qytetet ska pas te beje fare kush jam e kush popull ...mos harro qe greket kane folur gjuhen pellazge
 
Edhe pse th ska egzistusar me pre edhe emathia aktualisht i bjen te jet e madhia prap se prap ematgia osht dhe fjale greke bebzja e syrit app dicka e tille se un sdi greqisht po ckam lexuar
 
Se jam tip i qeshur mo nuk jam qaraman ?
Por ske pse më ironizon.
Unë solla copy paste apoloninë duke iu përgjigjur temës dhe nuk jam nga fieri?
 
Por ske pse më ironizon.
Unë solla copy paste apoloninë duke iu përgjigjur temës dhe nuk jam nga fieri?
Nuk ironizova askend po nese e more keshtu te kerkoje falje dhe mbaron ketu flm
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.