• This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Parashikimi, cilat vende do të dominojnë ekonomikisht planetin në vitin 2050

Seyfert

https://www.nasa.gov/
VIP i Forumit
Mesazhe
2,144
Likes
4,296
Location
Prague
#1
Deri në vitin 2050, bota do të ketë ndryshuar në mënyrë drastike nga ajo që njohim tani, dhe peizazhi ekonomik dhe financiar i planetit nuk do të bëjë përjashtim. Një raport nga gjiganti i shërbimeve profesionale “PwC” tregon se cilat ekonomi në mbarë botën do të jenë më të fuqishmet pas 33 vitesh.

Raporti, i titulluar “Pamja e plotë: si do të ndryshojë rendi ekonomik global deri në vitin 2050?”renditi 32 vende nga prodhimi i tyre i brendshëm global bruto i parashikuar nga barazia e fuqisë blerëse.

Me përjashtim të Shteteve të Bashkuara, shumë prej ekonomive aktuale të fuqishme në botë si Japonia dhe Gjermania do të kenë rënë poshtë në renditjen globale, të zëvendësuara nga vende të tilla si India dhe Indonezia, të cilat aktualisht janë tregje në zhvillim.

Renditja më poshtë ju njeh me vendet me ekonomitë më të forta të botës në 2050 sipas “PwC”:

1. Kina — 58.499 trilionë $.

2. India — 44.128 trilionë$.

3. Shtetet e Bashkuara të Amerikës— 34.102 trilionë$.

4. Indonezia — 10.502 trilionë$.

5. Brazili — 7.540 trilionë$.

6. Rusia — 7.131 trilionë$.

7. Meksika — 6.863 trilionë$.

8. Japonia — 6.779 trilionë$.

9. Gjermania — 6.138 trilionë$.

10. Mbretëria e Bashkuar — 5.369 trilionë$.

11. Turqia — 5.184 trilionë$.

12. Franca — 4.705 trilionë$.

13. Arabia Saudite — 4.694 trilionë$.

14. Nigeria — 4.348 trilionë$.

15. Egjipti — 4.333 trilionë$.

16. Pakistani — 4.236 trilionë$.

17. Irani — 3.900 trilionë$.

18. Korea e Jugut — 3.539 trilionë$.

19. Filipinet — 3.334 trilionë$.

20. Vietnami — 3.176 trilionë$.

21. Itali — 3.115 trilionë$.

22. Kanada — 3.1 trilionë$.

23. Bangladeshi — 3.064 trilionë$.

24. Malajzia — 2.815 trilionë$.

25. Tailanda — 2.782 trilionë$.

26. Spanja — 2.732 trilionë$.

27. Afrika e Jugut — 2.570 trilionë$.

28. Australia — 2.564 trilionë$.

29. Argjentina — 2.365 trilionë$.

30. Polanda — 2.103 trilionë$.

31. Kolumbia — 2.074 trilionë$.

32. Hollanda —1.496 trilionë$.