Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Perandoria Osmane, serbët, grekët dhe një pjesë e vogël e së vertetës së madhe

Socialdisexpert

Social_distance_expert
ANETAR ✓
Regjistruar më
Shta 2, 2020
Mesazhe
7,207
HISTORIA 2000 VJEÇARE NA DESHMON QE SHQIPTARET PËRVEÇ PERIUDHËS SË UDHËHEQJES OSMANE GJITHMONË KANË QENË NËN SUNDIMIN E TË TJERËVE.

Shkruan Bajram Shabani

Ata që mendojnë që osmanët na OKUPUAN është mirë ti shohin këto dy harta, në shekullin 10-11 shiqone hartën me të verdhë territoret shqiptare ishin nen sundimin e bullgarëve.

Shiqone hartën tjeter shqiptarët ishin nen sundimin e Stefan Uroshit në vitin 1355, kjo kohë per serbet konsiderohet koha e artë e tyre.

Por më vonë erdhën osmanët e shkatërruan shtetin e Car Dushanit dhe i çliruan territoret shqiptare nga serbët, grekët dhe venedikasit.

Osmanët i shpetuan shqiptaret nga asimilimi i serbëve dhe grekëve, kurse grekët dhe serbët i shpëtuan nga asmilimi në në venedikas dhe hungarez.

Po te mos ishte Perandoria Osmane e oguzëve-kaji sot nuk do të ekzistonte besimi ortodoks dhe shqiptaret do te asimiloheshin ne serb dhe grek, kurse serbët dhe grekët do te asimiloheshin në latin.

Shqiptarët nuk kishin shkrime te tyre e as kishë Autoqefale, por shqiptaret ishin nen ndikimin e kishave serbe dhe greke, dhe nëpërmjet ortodoksisë ata asimiloheshin shumë shpejtë sikur te mos vinte ushtria osmane në krye me sternipin e Sulltan Osmanit, sulltan Muratin më vitin 1389 në Fushën e Kosovës në Mazgit. Sot nuk do të ekzistonte asnjë shqiptar, dhe ne sot ktu nuk do te shkruanim shqip por serbisht apo greqisht.

Rastin me konkret e kemi me shqiptaret e Moresë, e tere Moreja dhe Athina flisnin shqip por ata u asimiluan ne grek shkaku qe ishin ortodoks.

I njejti rast është edhe me shqiptaret e Kosoves, kur Sulltan Murati e çliroi Kosovën më 15 qershor 1389 në Kosovë vetëm 1% deri në 3% perqind flisnin shqip, të tjerët ishin asimiluar nëpërmjet kishës serbe. Me ardhjen e osmanlive nderpritet asimilimi i shqiptareve, dhe Kosova bëhet zemra e shqiptarizmës me gjithë Shkupin.

Po ju tregoj një rast historik, Tërrnovci i Madh dhe Llapardica ishin vëllezer, por tërrnovcalitë pranojnë islamin dhe mbesin shqiptar a llapardicasit mbajnë fenë e vjeter ortodokse dhe behen serb.

I kam degjuar me te vjeterit te ne kur thonin me shkijet e Llapardices jemi vellezer nga gjaku, por ata u asimiluan shkaku që nuk pranuan islamin.

Me këtë dua tė them që të gjithë serbët nga Kosova deri në Nish kanë qenë shqiptar ortodoks, por u asimiluan në serbë shkaku që nuk pranuan islamin.

Pranimi i islamit për shqiptarët ka patur dy anë pozitive, nën një me islamizimin e shpqiptareve u nderpre asimilimi dhe nën dy me islamizimin shqiptaret shpetuan nga zjarri i xhehnemit pergjithmonë.

Marr nga FB
FB_IMG_1611425313963.jpgFB_IMG_1611425305270.jpg
 
HISTORIA 2000 VJEÇARE NA DESHMON QE SHQIPTARET PËRVEÇ PERIUDHËS SË UDHËHEQJES OSMANE GJITHMONË KANË QENË NËN SUNDIMIN E TË TJERËVE.

Shkruan Bajram Shabani

Ata që mendojnë që osmanët na OKUPUAN është mirë ti shohin këto dy harta, në shekullin 10-11 shiqone hartën me të verdhë territoret shqiptare ishin nen sundimin e bullgarëve.

Shiqone hartën tjeter shqiptarët ishin nen sundimin e Stefan Uroshit në vitin 1355, kjo kohë per serbet konsiderohet koha e artë e tyre.

Por më vonë erdhën osmanët e shkatërruan shtetin e Car Dushanit dhe i çliruan territoret shqiptare nga serbët, grekët dhe venedikasit.

Osmanët i shpetuan shqiptaret nga asimilimi i serbëve dhe grekëve, kurse grekët dhe serbët i shpëtuan nga asmilimi në në venedikas dhe hungarez.

Po te mos ishte Perandoria Osmane e oguzëve-kaji sot nuk do të ekzistonte besimi ortodoks dhe shqiptaret do te asimiloheshin ne serb dhe grek, kurse serbët dhe grekët do te asimiloheshin në latin.

Shqiptarët nuk kishin shkrime te tyre e as kishë Autoqefale, por shqiptaret ishin nen ndikimin e kishave serbe dhe greke, dhe nëpërmjet ortodoksisë ata asimiloheshin shumë shpejtë sikur te mos vinte ushtria osmane në krye me sternipin e Sulltan Osmanit, sulltan Muratin më vitin 1389 në Fushën e Kosovës në Mazgit. Sot nuk do të ekzistonte asnjë shqiptar, dhe ne sot ktu nuk do te shkruanim shqip por serbisht apo greqisht.

Rastin me konkret e kemi me shqiptaret e Moresë, e tere Moreja dhe Athina flisnin shqip por ata u asimiluan ne grek shkaku qe ishin ortodoks.

I njejti rast është edhe me shqiptaret e Kosoves, kur Sulltan Murati e çliroi Kosovën më 15 qershor 1389 në Kosovë vetëm 1% deri në 3% perqind flisnin shqip, të tjerët ishin asimiluar nëpërmjet kishës serbe. Me ardhjen e osmanlive nderpritet asimilimi i shqiptareve, dhe Kosova bëhet zemra e shqiptarizmës me gjithë Shkupin.

Po ju tregoj një rast historik, Tërrnovci i Madh dhe Llapardica ishin vëllezer, por tërrnovcalitë pranojnë islamin dhe mbesin shqiptar a llapardicasit mbajnë fenë e vjeter ortodokse dhe behen serb.

I kam degjuar me te vjeterit te ne kur thonin me shkijet e Llapardices jemi vellezer nga gjaku, por ata u asimiluan shkaku që nuk pranuan islamin.

Me këtë dua tė them që të gjithë serbët nga Kosova deri në Nish kanë qenë shqiptar ortodoks, por u asimiluan në serbë shkaku që nuk pranuan islamin.

Pranimi i islamit për shqiptarët ka patur dy anë pozitive, nën një me islamizimin e shpqiptareve u nderpre asimilimi dhe nën dy me islamizimin shqiptaret shpetuan nga zjarri i xhehnemit pergjithmonë.

Marr nga FB
View attachment 81904View attachment 81905
Pse ne periudhen e perandorise osmane ke Sundu dike ?
 
Serbia kishte nen sundim Kosoven, por shqiptaret i kishin rezistuar asimilimit ndaj eshte b.s. te thuash se na shpetuan osmanet.

Ndersa Toskeria - deri ne Patra (perfshi Camerine, Acarnanine dhe Etoline) - ishte kryesisht e pavarur kur erdhen Osmanet. Vetem Janina ishte nen sundim te huaj.

Faktori shqiptar ishte duke u fuqizuar ndjeshem kur u shfaqen Osmanet. Madje ne Cameri osmanet u shfaqen si aleat te despotit serb te Janines.
 
Serbia kishte nen sundim Kosoven, por shqiptaret i kishin rezistuar asimilimit ndaj eshte b.s. te thuash se na shpetuan osmanet.

Ndersa Toskeria - deri ne Patra (perfshi Camerine, Acarnanine dhe Etoline) - ishte kryesisht e pavarur kur erdhen Osmanet. Vetem Janina ishte nen sundim te huaj.

Faktori shqiptar ishte duke u fuqizuar ndjeshem kur u shfaqen Osmanet. Madje ne Cameri osmanet u shfaqen si aleat te despotit serb te Janines.
Po normal qe ke keto mendime ti se e ke mesuar historin nga Kristo Frasheri dhe shoket e tij. Flisni brroçkulla ter kohes. Historia behet me ane te arkivave. Flasim per histori akademike dhe jo histori partiake e kafenesh o Barnaba. Po ti shkon dhe pas mendjes se Mustafa Nanos qe shkruan se "Stefan Dushani ishte zemer gjer me shqiptaret..."
Shqiptaret ne ato kohe kan qen pribret dhe ne luftra mes njeri-tjetrit.
Po te kujtoj qe ishin Balshajt ne Shkoder ata qe fillimisht i thirren ne ndihme Osmanet kunder Topiajve. Ky eshte dhe version zyrtar i akademikeve te tu te dashur.
Ik e meso historin se paske shume nevoje.
 
Propagande e shpifur qe i jep nje ngjyrosje pozitive pushtimin primitiv osman.
Te gjitha principatave shqipetare u ishte caktuar nga nje princ serb qe nga koha e car dushanit. Popullata ishte shqipetare ndersa princat serb. Lind pyetja "Ke nenshtruan ketu Osmanet? Shqiptaret apo serbet?" Princi ishte pronari i tokave. Pra, ke shfuqizuan Osmanet nga pushteti?
Dardania e asaj kohe kishte gati 300vjet nen sundimin brutal serb. Pra, kujt ia moren Osmanet ketu pushtetin? Shqiptareve apo serbeve?
Etj etj
Merru me zgjedhjet me mire se nuk je per histori.
Fillon sezoni sufllaqeve tani. Ka me shume rendesinse historia
 
Po normal qe ke keto mendime ti se e ke mesuar historin nga Kristo Frasheri dhe shoket e tij. Flisni brroçkulla ter kohes. Historia behet me ane te arkivave. Flasim per histori akademike dhe jo histori partiake e kafenesh o Barnaba. Po ti shkon dhe pas mendjes se Mustafa Nanos qe shkruan se "Stefan Dushani ishte zemer gjer me shqiptaret..."
Shqiptaret ne ato kohe kan qen pribret dhe ne luftra mes njeri-tjetrit.
Po te kujtoj qe ishin Balshajt ne Shkoder ata qe fillimisht i thirren ne ndihme Osmanet kunder Topiajve. Ky eshte dhe version zyrtar i akademikeve te tu te dashur.
Ik e meso historin se paske shume nevoje.

Une shkoj sipas mendjes se Mustafa Nanos?! S'kam lexuar asgje shkruar nga Nano, dhe aq me pak te jem ndikuar nga ai.

Sa per Kristo Frasherin, ai ka fshire dyshemene me akademiket grek ne librin Historia e Camerise. Nuk ke se si ti, nje mbeshtetes i pushtimeve osmane, te kritikosh te ndjerin profesor Frasheri.

Sic thash, faktori shqiptar ne Ballkan ishte ne ngritje graduale kur u shfaqen osmanet. Despotati shqiptar (i pavarur) perfshinte Epirin, Akarnanine dhe Etoline (territore me popullsi arberore). Madje pati edhe bashkepunim midis prijesve arberor te Toskerise kunder despotit serb qe trashegoi Janinen nga pushtimet famekeqe serbe.
 
Te gjitha principatave shqipetare u ishte caktuar nga nje princ serb qe nga koha e car dushanit. Popullata ishte shqipetare ndersa princat serb.
Taktike tipike debatuese si greket shqipfoles ne forume shqiptare. Mashtrim i rrafinuar. Regjimi serb i kohes se Stefan Dushanit sigurisht qe vendosi udheheqes serb ne territore shqiptare. Por po debatojm per periudhen e pushtimit osman, jo per perandorine e kohes se Stefan Dushanit. Sic te shpjegova me siper, kur u shfaqen osmanet ne trojet Arberore, pothuajse e gjithe Toskeria ishte e lire deri ne Patra. Ndersa Gegeria ishte pjeserisht e lire, dhe pjeserisht nen pushtetin sllav.

Po i tregon qart tendencat per manipulim te historise.
 
ky asht shkrim nga ata qe thone dum baben.

shkrim tendencioz me ul vlerat tona dhe me ngrit ato te osmaneve.

shkrim qe nuk asht i sakte me te dhanat historike, mund te sjell harta pafund qe dimonstrojne te kunderten.

ktu permendet edhe betej e 1389, per kush e ka lexu me kujdes dhe studiu ate beteje (kam ba edhe analize per kte beteje) aty duket qarte vendosja e perballe e dy ushtrive dhe forcave perkatese, sipas shume autoreve (edhe me emna i sjell) osmanet fituan sepse ne krahun e tyne kishin greket.

nderkohe, familjet me ne za te shqiptareve so fisi Balshajve u poziciunua kunder osmaneve dhe ne krah te serbeve.

milosh kopiliqi (per serbet asht hero) qe vrau muratin ne betejen me te famshme te ballkanit, ishte shqiptar dhe jo serb, sa e mbeshtisin kete teze ? vetem nje autor amerikan e ka mbeshtet edhe ne vete nuk e dime akoma...flas per historiografine tone.

dihet se ne nuk kemi pas perandori si serbet apo bullgaret por ama kemi rujt brenda trojeve tona doket zakonet dhe traditat mbi te gjitha gjuhen tone.

edhe ortodoksia shqiptare pa desh me i rujt kujt ne qafe edhe ajo ka lujt rolin pansllav, sidomos dhe kohet e fundit ne trekendeshin komunizem sllavizem ortodoksizem....ect ect

kam prova dhe dokumenta per cdo gja, te publikume ne portale te tjera por qe do i sjell edhe ketu, qe te msojme historine objektive jo sipas rastit dhe ndjenjave per nji rrace apo tjeter...

etj etj
 
  • Pëlqej
Reactions: nsr
dihet se ne nuk kemi pas perandori si serbet apo bullgaret por ama kemi rujt brenda trojeve tona doket zakonet dhe traditat mbi te gjitha gjuhen tone.

Si nuk kemi pasur Perandori?! Maqedonet e lashte, qe pushtuan gjithe Lindjen, cfare rrace ishin? Po perandori i Bizantit ne shek. IV, Konstandi i Madh, cfare rrace?

edhe ortodoksia shqiptare pa desh me i rujt kujt ne qafe edhe ajo ka lujt rolin pansllav, sidomos dhe kohet e fundit ne trekendeshin komunizem sllavizem ortodoksizem....ect ect

Ortodoksia shqiptare eshte masakruar nga andartet grek dhe shtypur nga Stambolli. Mos i ngaterro me Janullatosin, te cilin e vendosi Saliu ne krye te Kishes sone sepse ashtu kerkonte Greqia.
 
Une shkoj sipas mendjes se Mustafa Nanos?! S'kam lexuar asgje shkruar nga Nano, dhe aq me pak te jem ndikuar nga ai.

Sa per Kristo Frasherin, ai ka fshire dyshemene me akademiket grek ne librin Historia e Camerise. Nuk ke se si ti, nje mbeshtetes i pushtimeve osmane, te kritikosh te ndjerin profesor Frasheri.

Sic thash, faktori shqiptar ne Ballkan ishte ne ngritje graduale kur u shfaqen osmanet. Despotati shqiptar (i pavarur) perfshinte Epirin, Akarnanine dhe Etoline (territore me popullsi arberore). Madje pati edhe bashkepunim midis prijesve arberor te Toskerise kunder despotit serb qe trashegoi Janinen nga pushtimet famekeqe serbe.
Ne rradh te pare nuk jam mbeshtetes i askujt por mbeshtetes i historise se vertet qe e mohojn komunistat dhe neokomunistat si ti.
Kur shkruan budalliqe, do kritikohesh dhe Kristo Frasheri nuk perben perjashtim. Nga K.F. kam lexuar njeher cfare shkruante ne lidhje Osmaneve dhe ishin vetem trillime dhe asnje fakt te besueshem apo vertetueshem nga ato qe shkruante dhe aty e mbylla kapitullin me ate.

Meqe Osmanet ishin kaq mizor e te tmerrshem me shqipetaret, perse nuk na mesohet historia mes kohes se Skenderbeut dhe Ali Pashe Tepelenes?
Ku shkuan gati 300vjet histori? Cfare ndodhi me shqipetaret gjate kesoj kohe? Pse nuk eshte dokumentuar ndonje kryengritje gjate kesaj kohe kur pushtimi Osman ishte i tmerrshem?

Mund t'i japesh pergjigje? Une skam degjuar te flitet gje be kete zbrazeti kohore te historis se shqipetareve
 
Si nuk kemi pasur Perandori?! Maqedonet e lashte, qe pushtuan gjithe Lindjen, cfare rrace ishin? Po perandori i Bizantit ne shek. IV, Konstandi i Madh, cfare rrace?



Ortodoksia shqiptare eshte masakruar nga andartet grek dhe shtypur nga Stambolli. Mos i ngaterro me Janullatosin, te cilin e vendosi Saliu ne krye te Kishes sone sepse ashtu kerkonte Greqia.

Kur flas per perandori shqiptare duhet te na shkoje ne menje si nji fakt historik i pranum nga hitoriografia botnore, se tani kshu dalim se edhe hitit ishin shqiptar edhe sumeret kan pas shume doke te tonat te dizenjume ne xhubletat e malesoreve ( i kam sjell te gjitja keto qe them ne protale te tjera biles edhe ato nderkombetare) ideja asht me fole per histori te pakontestume....

nuk thashe per ortodokset shqiptar qe pergjithesisht kane bere mire ama kan shkruar greqisht gjate kohes qe sherbenin per kishen ortodokse ..

edhe sot te dashtun miq, ne kishat ortodokse dhe ne xhamite faljet bahen ne gjuhe te huej ...
 
ky asht shkrim nga ata qe thone dum baben.

shkrim tendencioz me ul vlerat tona dhe me ngrit ato te osmaneve.

shkrim qe nuk asht i sakte me te dhanat historike, mund te sjell harta pafund qe dimonstrojne te kunderten.

ktu permendet edhe betej e 1389, per kush e ka lexu me kujdes dhe studiu ate beteje (kam ba edhe analize per kte beteje) aty duket qarte vendosja e perballe e dy ushtrive dhe forcave perkatese, sipas shume autoreve (edhe me emna i sjell) osmanet fituan sepse ne krahun e tyne kishin greket.

nderkohe, familjet me ne za te shqiptareve so fisi Balshajve u poziciunua kunder osmaneve dhe ne krah te serbeve.

milosh kopiliqi (per serbet asht hero) qe vrau muratin ne betejen me te famshme te ballkanit, ishte shqiptar dhe jo serb, sa e mbeshtisin kete teze ? vetem nje autor amerikan e ka mbeshtet edhe ne vete nuk e dime akoma...flas per historiografine tone.

dihet se ne nuk kemi pas perandori si serbet apo bullgaret por ama kemi rujt brenda trojeve tona doket zakonet dhe traditat mbi te gjitha gjuhen tone.

edhe ortodoksia shqiptare pa desh me i rujt kujt ne qafe edhe ajo ka lujt rolin pansllav, sidomos dhe kohet e fundit ne trekendeshin komunizem sllavizem ortodoksizem....ect ect

kam prova dhe dokumenta per cdo gja, te publikume ne portale te tjera por qe do i sjell edhe ketu, qe te msojme historine objektive jo sipas rastit dhe ndjenjave per nji rrace apo tjeter...

etj etj
Askush po thote qe dum baben. Pse cdo shkrim qe u jep vler Osmaneve "ju" i merrni si antishqiptare?
Nuk kan te drejt te tjeret te mbrojn me fakte e argumentat e tyre ate qe besojne? Sic mund te sjellesh ti faktet e argumentet e tua, kemi dhe ne te tjeret tonat. Te pakten ti jep fakte ndersa me zotrin tjeter e kemi me propagand.
Per millosh kopliqin nuk di te them gje. Skam ndonje info te skat apo plot per te. E kam degjuar si figur por skam pas interes per te lexuar.
 
Nese une jam neokomunist ne qasjen rreth historise, ti je krykeput tejzgjatje e propagandes greke shkruar ne shqip qe e gjejm kudo ne internet ne portale anonime ku aludon apo akuzon per mosmbrojtje te historise se kombit tone nga historiografia shqiptare. Shqiptaret e kane mbrojtur historine dhe kulturen edhe kur andartet grek hynin ne Shqiperi dhe vrisnin intelektualet tane. Dhe do vazhdojm ta mbrojm edhe tani, pavaresisht kercenimeve greke nga niveli shteteror deri ne horrat e organizatave ekstremiste te vorioepirit.
 
Vazhdoni me baltosje dhe me taktikat manipuluese se s'kam ndermend te shpenzoj gjithe diten me ju.

Sic ju thash, kur erdhen Osmanet ne Arberi, neve ishim ne nje ngritje graduale dhe sidomos Toskeria ishte pothuajse teresisht e pavarur DERI NE PATRA.
 
Kur flas per perandori shqiptare duhet te na shkoje ne menje si nji fakt historik i pranum nga hitoriografia botnore, se tani kshu dalim se edhe hitit ishin shqiptar

C'pate shoku?! Nuk te pelqeu qe i'u referova Maqedoneve te lashte si iliro-trak?! Apo Konstandinin si te kombit tone? Apo mendon se nuk e njoh mjaftueshem historine per te qene i sigurt per keto konstatime?
 
C'pate shoku?! Nuk te pelqeu qe i'u referova Maqedoneve te lashte si iliro-trak?! Apo Konstandinin si te kombit tone? Apo mendon se nuk e njoh mjaftueshem historine per te qene i sigurt per keto konstatime?
o shoku nuk po flasim se cfare mendoj une per historine, se pastaj une them se edhe sardegna asht shqiptare, hititet shqiptar, sumeret shqiptar, etrusket shqiptar, sipas Katapanos edhe Thoti fliste shqip, pa fole pastaj per friget ect pa fund...ok ?

po flasim si na njeh bota ne?

historiografia perendimore nuk i atribuon asnje perandori shqiptarve, dhe ky asht fakt....ne kemi ngrit perandorit e te tjereve me bizant me romak me osman ...kte e thote historia ...

une per shpirt i dua krejt perandorit e botes ti ken ba shqiptaret
 
o shoku nuk po flasim se cfare mendoj une per historine, se pastaj une them se edhe sardegna asht shqiptare, hititet shqiptar, sumeret shqiptar, etrusket shqiptar, sipas Katapanos edhe Thoti fliste shqip, pa fole pastaj per friget ect pa fund...ok ?

po flasim si na njeh bota ne?

historiografia perendimore nuk i atribuon asnje perandori shqiptarve, dhe ky asht fakt....ne kemi ngrit perandorit e te tjereve me bizant me romak me osman ...kte e thote historia ...

une per shpirt i dua krejt perandorit e botes ti ken ba shqiptaret

S'me intereson aspak se cfare shkruan akademia britanike, te cilet i lepihen familjes mbreterore ku ben pjese princi grek Filip. Por historiografia gjermane, austriake, italiane, etj. e konsiderojn maqedonine e lashte si iliro-trake. Madje edhe sikur ata mos ta benin, une e njoh mjaftueshem historine per ta thene me bindje te forte se maqedonet ishin iliro-trak.

Dhe s'me intreseson fare opinioni i asnje servili i koheve moderne per rastin e Konstandinit te Madh kur kemi fakte qe ai kishte lindur ne Dardani.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.