Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Përdorimi i erëzave të freskëta dhe të thata

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Përdorimi i erëzave të freskëta dhe të thata​

errezatf


Bimët aromatike (erëzat e freskëta) janë një nga gjërat më të rëndësishme në kuzhinë, i japin ushqimit shije dhe aromë të këndshme, duke u kombinuar në mënyrën e duhur arrijnë të ekzaltojnë shijen.

Të thara dhe jo
Shumica e bimëve duhet të përdoren të freskëta për ta ruajtur më mirë shijen. Mënyra më e mirë është t’i grisim gjethet me dorë ose me gërshërë në vend të thikës. Përjashtim bën majdanozi i cili përdoret i copëtuar zakonisht, dhe borziloku kur shërben si bazë për salcën pesto. Shumë bimë aromatike si majdanoz, borzilok, ose trumzë, mund të kultivohen me sukses në ballkone apo dritare, kështu kemi mundësinë që gjithmonë të kemi bimë aromatike të freskëta në dispozicion. Disa erëza, të tilla si rigoni, borziloku, rozmarina,trumza, e mbajnë aromën e tyre edhe të thata. Bimët aromatike të thatë kanë tendencë për të humbur shumë shpejt aromen, sidomos nëse nuk ruhen siç duhet.

Përdorimi në gatim
Erëzat e freskëta me përdorim më të madh në kuzhinë janë;borziloku, sherebela, trumza, rozmarina, koriandër, mente, majdanoz. Bimët aromatike, janë ato që i shtojnë shijet çdo gatimi. Shumica e bimëve që përdoren për shije në kuzhinë janë zgjedhje individuale. Kryesisht varet nga lloji i erëzave të përdorura dhe aroma intensive, që duam t’i japim ushqimit.Bimët me shije më delikate, si majdanoz dhe borzilok, janë përdorur zakonisht pas gatimit. Edhe në përdorimin e bimëve është i vlefshëm parimi i harmonizimit te shijes dhe aromave çdo shije duhet të jetë e ekuilibruar. Bimët aromatike (erëzat e freskëta) mund t’i përdorim të ndara ose të përziera, sipas dëshirës.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.