Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Përplasja e Asteroidit që la gjurmë në Tokë.

Juno

Kontributor
Regjistruar më
Kor 25, 2017
Mesazhe
32,412
View attachment 20165

Në sistemin tonë diellor, ka një numër të konsiderueshëm të asteroidëve, të cilët shtrihet kryesisht në mes të Marsit dhe Jupiterit, megjithatë egzistojnë asteroide edhe në afërsi të Tokës. Atmosfera e Tokës bombardohet vazhdimisht nga këta trupa të vegjël qiellor. Sapo fërkohen me ajrin ata digjen, por në rastin më të keq, ata mund të shkaktojnë edhe dëme në Tokë.
Krateri që ndodhet në Arizona, është formacion nga një përplasje kozmike, që u formua rreth 50,000 vite më parë.
Objekti që krijoi këtë krater, ishtë një Asteroid me madhësi 50 metra, duke lëvizur në shpejtësi prej 18 km/s. Ai krijoi këtë krater për më pak se 10 sekonda, duke hedhur rreth 175 milion ton material jashtë kraterit.

Përplasje të tilla kozmike me Tokën, do të shkaktonin cuname masive, stuhi të shumta si dhe një dimër të shkaktuar nga bllokimi i dritës së diellit, si pasojë e pluhurit të hedhur në atmosferë.
Mendohet që shkaktar i zhdukjes së dinosaurëve, ka qenë përplasja e Tokës dhe një asteroidi rreth 10 kilometra i gjerë.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.