Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Petro Sturgji

Mundësi Petro Sturgji, kampion bote në peshën e mesme në vitin 1923​

FB_IMG_1588534879571.jpg



Petro Sturgji (lindur në Korçë më 1894 – vdekur në Elbasan më 1972),

Në moshen 16-vjeçare emigroi në qytetin amerikan Urster (Worcester), ku punoi si punëtor në një fabrikë. Ishte i pasionuar pas mundjes, fillimisht si shikues dhe pastaj si sportist amator. Në ndeshjen e parë humbi përballë një suedezi, ku thyeu dhe krahun.
Në vitin 1923 u ndesh për peshën e mesme me finlandezin Uajno Kitonen dhe Petroja fitoi pas 55 minutash. Në ndeshjen e dytë, këtë herë për titull botëror, përsëri ishte përballë Uajno Kitonenit,. Ky i fundit, u dorëzua në minutën 35. Kështu, në shtator 1923, emigranti shqiptar Petro Sturgji u shpall kampion bote.
Deri në moshën 48 vjeç, për 30 vjet u mor me mundjen si sportist profesionist.
Në vitin 1970 u kthye në Shqipëri, ku jetoi në Elbasan, në shtëpinë e së bijës.
 
Më ngjan së është i vetmi kampion bote i shqiptareve....
 
Si e ka dhe nje eshte ehte bere dhe aktor s'ja mbaj me d emrin po do e gjej
Sa shqiptarë të tillë ka. Po ju nuk e njihni historinë tuaj. Prisni grekun tja u rrëfej ...
 
Sa shqiptarë të tillë ka. Po ju nuk e njihni historinë tuaj. Prisni grekun tja u rrëfej ...
Mos ja fut kot dhe ti ...se e kam nxjerr une personalitete e nxjerr prape po hesht
 
Sa shqiptarë të tillë ka. Po ju nuk e njihni historinë tuaj. Prisni grekun tja u rrëfej ...
sa bukur flet kur thua sdini historin tuaj
sikur ty te kan pjell ne greqi
dhe je me i lart se shqiptaret ik mer pambuk
kuptoj ironin po jo cdo koment po njejtin muhabet?
 
Kur dini per personalitete perse nuk sillni dhe ju anetaret e tjere .une personalisht s'di na sportet shume
 
sa bukur flet kur thua sdini historin tuaj
sikur ty te kan pjell ne greqi
dhe je me i lart se shqiptaret ik mer pambuk
kuptoj ironin po jo cdo koment po njejtin muhabet?
Epo më fal,po nuk e kam unë fajin. Lexoni ndonjë gje....
 
Epo më fal,po nuk e kam unë fajin. Lexoni ndonjë gje....
mos kritiko te lutem cdo kush e ka menyren e ti te lezimit nje me pak nje me shum perndryshe do ishim gjith shkrimtar te pa pun?
 
@Harrakati pse nuk ve zeusin ne avatar, te shkon me shume se pafajesia,drejtesia,miresia e Jezusit ?
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.