Mirë se vini në forum vizitor,

Për të hyrë në përmbajtjen e forumit dhe të gjitha shërbimet tona, duhet të regjistroheni ose të identifikoheni në forum. Anëtarësimi në forum është plotësisht falas.

URIME 28 NËNTORI, DITA E FLAMURIT KOMBËTAR

URIME 28 NËNTORI, DITA E FLAMURIT KOMBËTAR

Sot festojmë 28 Nëntorin, Diten e Flamurit kombëtar, një datë me rëndësi të jashtëzakonshme për kombin tonë. .

Rrespektoni Masat e Covid-19 😷

Nga tregu te transporti publik, nga qendra tregtare te vendi i punës, qëllimi i tij është të zvogëlojë rrezikun e koronavirusit për të gjithë ne në të gjitha fushat ku jemi bashkë. Maska 😷 largësia ↔️ pastrimi 🧼 le t'i kushtojmë vëmendje.

Keni probleme me anëtarësimin?

Për shkak të ndryshimit të strukturës së forumit, janë vendosur disa kufizime, nëse nuk mund të shkruani një mesazh dhe të hapni një temë, hyni në lidhjen në titull dhe hapni temën tuaj.

Bëhu pjes e Chatit 📱

Netedy.com një vend argëtimi dhe i sigurt njohjesh online. Bisedoni, takohuni dhe ndërtoni marrëdhënie afatgjatë. Të dhënat tuaja personale janë gjithmonë të mbrojtura. Siguria e përdureseve tanë është përparësia jonë kryesore.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Poezi Islame

Liber8

A pretty face can never trick me
Anetar i Stafit
N2t Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
10,656
Ketu mund te postoni poezi Islame nga autore te huaj apo shqiptare, por edhe poezi Islame te shkruara nga vet dora juaj


Ty të dorëzohem o Zoti im, të dorëzohem
Pendohem për cdo mëkat që bëj, pendohem
Të kërkoj shpëtim nga cdo mëkat, se Ti je Mëshirplotë
Pendimpranues dhe i Butë, në këtë botë të kotë
Me mëshirën, faljen dhe butësinë Tënde mos më refuzo
Më prano, o Ti që e pranon pendimin, mos më dëno
Hapi dyert e qiellit dhe mirëpriti lutjet tona
Ato të mëngjesit, të pasdites dhe të orëve të vona
Ti e sheh gjendjen time dhe e njeh dobësinë time
Ti qe je Mbikqyres dhe i Gjalle, pergjigju lutjes sime
Amin
(K.S)

71656266_454622838483669_3879591315062652928_n.jpg
 

Liber8

A pretty face can never trick me
Anetar i Stafit
N2t Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
10,656
Allah, Krijuesi im
Ti je Ai qe ke ne dore shpirtin tim
Ty te adhuroj, dhe per cdo gje te falenderoj
Edhe kur semurem, tek Ti lutjen e drejtoj
Sado qe t'mekatoje, nuk humbi shpresen
Do te permiresohem, ta jap besen
Te betohem se sa te jam gjalle ne kete bote
Nuk do te ndjeki asnje rruge te kote
Pervec asaj te cilen ti na e tregove
Nepermjet profeteve tek ne e solle
Paqja Jote qofte mbi ta, e edhe mbi ne
Te falenderoj o Zot, qe mbere pjesetare ne kete fe

3/11/2020
 

Liber8

A pretty face can never trick me
Anetar i Stafit
N2t Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
10,656
Poezi nga "Divani" Imam Shafiut

E mos prit që kopraci të falë ty

Ujë për etjen në zjarr s'ka për ty
Nga çlodhja racioni nuk pakësohet
as me mundim, rrizku nuk shtohet
Nëse zemrën ke ngopur, s'ke nevojë
me mbretin e botës, je njëlloj
Kujt vdekja i zbret në oborr, ka mortje
as toka as qielli s'e marrin në mbrojtje
Allahu tokën e bëri të gjërë
por kur kryhet vendimi s'ka vend të të nxërë
Lëre kohën, me shpresë kot të mban
s'ka ilaç nga vdekja që të bën derman
 

Liber8

A pretty face can never trick me
Anetar i Stafit
N2t Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
10,656
Zot, ty te qofshim fale
Te falenderoj por me duket pak
Ndihem si i vdekur edhe pse jam gjalle
Obligimeve nuk po iu dal hakk

Te lutem me fal dhe me meshiro
O me i Meshirshmi, Meshirues
Tek ti pendohem, me udhezo
Ti qe je Pendim Pranues

Pa ty jam i humbur dhe s'kam jete
Pa ty cdo gje me duket e kote
Rrugen per tek Ti, ma bej te lehte
Sa te jem gjalle ne kete bote


K.S 1/31/2020
 

Liber8

A pretty face can never trick me
Anetar i Stafit
N2t Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
10,656
Bëjmë me faj kohën

 

Liber8

A pretty face can never trick me
Anetar i Stafit
N2t Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
10,656
Kujtese...

( - Pjese nga divani i Imam Shafiut r.a. - )

Behu i devotshem ndaj Zotit, ne qofte se je hutuar !
Te mirat ty t'i sjell nga dicka e pamenduar.
Pse valle ke frike varferine? Zoti furnizon,
ka ushqyer zogun dhe peshkun kur noton.
Dhe kush kujton, se te mirat vijne me egersi,
s'do kish ngrene gje pellumbi, me skifterin ne liri !
Zemermire ne kete bote behu, se ti nuk e di,
a jeton nga mbremja deri sa te dale dielli.
Sa te shendoshe kane shkuar, pa bere "uf" e "i"
dhe sa te semure jetuan ditet ne vetmi?
Sa te rinj kane fjetur, duke qeshur jane zgjuar
pa e ditur, se pas qeshjes Zoti vdekjen u ka derguar...
Mos harro, se ne kete bote s'je vecse udhetar
dhe neser do te kthehesh te gjysherit me baballare ! -


Pjese nga divani i Imam Shafiut r.a. - (Perkthyer per here te pare ne gjuhen shqipe)
 

Liber8

A pretty face can never trick me
Anetar i Stafit
N2t Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
10,656
Mungesa është dëshmitare sa vlen prania në botë
Ç’vlerë mund të ketë shikimi i syrit që s’pikon lot?
Ç’vlerë mund të ketë dëgjimi, kur tingujt s’arrijnë në zemër?
A do të ishe ky që je, edhe po të mos quheshe me këtë emër?
Takohu me veten tënde se s’ka takim tjetër të rëndësishëm
Ç’vlerë ka qenia jote nëse s’e di pse je i pranishëm?!
Kthehu në Qendrën tënde, në Thelbin nga i cili ke gufuar,
A s’është e dhembshme të jetosh si dega që rrënjët ka harruar?
A s’është mjerim të ikësh pa e ditur pse erdhe?
Zogu i takon vezës, edhe pse ka lindur në çerdhe,
Vdekja është dëshmitare për vlerën e të jetuarit tënd
Po s’u njohe me veten, nuk do ta njohësh askënd
Po s’ndieve mall për veten, për kë do të mallëngjehesh?
Kur një herë të kesh ikur, këtu më nuk do të kthehesh
E bukur bëhet ikja jote, veç kur ta kesh kuptuar ardhjen
I bukur bëhet edhe faji yt, kur ta kesh kërkuar faljen
E bukur bëhet ekzistenca, kur ti e mbush me falënderim
Faleminderit që dhembjen e bëre dhuratë për trupin tim,
Faleminderit që Frymën Tënde këtij trupi ia dhe,
Faleminderit që ballin pa sexhde nuk ma le! ~ Fatmir Muja


48414646_315555115723776_1380467501854359552_n.jpg
 

Liber8

A pretty face can never trick me
Anetar i Stafit
N2t Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
10,656
Kur largohesh nga të dashurit, merri të dashurit me vete
Ata ishin dhe mbeten ngjyrat e pikturës së kësaj jete
Çanta e udhëtimit ka vend për ca gjëra
Veç zemra është ajo që i ze të tëra
Merre zemrën me vete dhe shko edhe ku mendja s’guxon
Nga njerëzit do të harrohesh, kur njerëzit i harron
Në zemrën tënde ka male ku s’mbaron dimri,
ka zjarre që fshihen thellësishëm në vullkane
Ti je nga të gjitha anët, por nuk i takon asnjë ane,
Ti s’je as koka e as këmbët, edhe pse mbahesh në këmbë nga koka,
Ti je bërë nga dheu, por vlen më shumë se krejt Toka,
Prandaj, merri të dashurit me vete kur largohesh nga ta
Se edhe për Shtatë Qiej në zemrën tënde vend ka
Merri të dashurit me vete, por rrugën bëje pa asnjërin
Se po more të tjerë me vete, te vetja s’e gjen të tërin
Me çantën që zë pak gjëra, merre gjithë botën në sy
Po udhëtove me zemër, s’ka udhë të mbyllur për ty
Kudo të kesh vajtur, të dashurit do t’i gjesh aty. ~ Fatmir Muja
 

Liber8

A pretty face can never trick me
Anetar i Stafit
N2t Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
10,656
261010428_311002864028461_4903771563245762570_n.jpg
 

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Regjistrohu

Krijimi i një llogarie në forum është plotësisht falas.

Regjistrohuni tani
Hyr

Nëse keni një llogari, ju lutemi identifikohuni

Hyr

Postime të reja