Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Poezi nga Harrakati

Njerezit kane rene te flene
te fle une nuk mundem
brenda kokes time mendimet
nanurisen e tunden.
Ashtu si era qe niset per diku
dhe kthehet prape andej nga erdhi
edhe ne qe erdhem nga diku
perseri diku do te vemi.
A thua do te piqemi serish
pasi te jemi grisur truperisht
pasi fryme e shpirt te kemi dorezuar
tek ai qe,sic thone ,na ka krijuar?
Nga keto mendime nuk po ndahem dot
I mendova dje,po i shkruaj sot.
E nesermja valle cfare do te na bjer
miq,shoke,apo vargje te tjere?
Nuk meresh,me parashikime ke fillu me poezi hahah
 
Isha i deshperuar,sepse mora nje refuzim nga shtepia botuese "Dudaj". Pergjigja ishte "hajde merri keto perrallat e tua edhe mos shkruaj me,se nuk ja thua per kete pune". Ndaj vendosa te beja poezi sot,dhe jo perralle.
Ne fakt as mua nuk me pelqejne perrallat e tua, me duket sikur i shkruan per te rritur e jo per femije! Perrallat duhet t'i "ngjyrosesh" ,ti besh me lepuj, breshka, me kafshe qe femijet i admirojne. Kam frike se nese do te kerkohej te krijoje nje perralle "horror" ,ti do shkruaje nje "perle" boterore?
 
Ne fakt as mua nuk me pelqejne perrallat e tua, me duket sikur i shkruan per te rritur e jo per femije! Perrallat duhet t'i "ngjyrosesh" ,ti besh me lepuj, breshka, me kafshe qe femijet i admirojne. Kam frike se nese do te kerkohej te krijoje nje perralle "horror" ,ti do shkruaje nje "perle" boterore?
Po tregimi te pelqeu?
 
Po tregimi te pelqeu?
Ne fakt,eshte e veshtire ti futesh perrallat e mija ne nje kallep,sepse ato duken si nje perzierje mes tri zhanreve: legjendes,tregimit,dhe perralles. Deshira ime ishte te krijoja histori te tipit "high fantasy",fantasi e thelle. Por,u ndikova njekohesisht nga te tri zhanret. Ndonjehere me duket sikur kam krijuar nje tip te ri proze,me pak nga te trija. Nese kjo do te ishte e vertete,do te isha I lumtur,sepse do te thote se kam krijuar stilin tim letrar...nje enderr e cdo shkrimtari.
 
Ska si litari lol ?ste le ne balt
Nuk kam ndermend tja heq vetes,jo. Por atehere isha besimtar...I thoja vetes "do shkoj ne nje bote me te mire". Isha me keta te Jehovait,pastaj u bera Ungjillor,pastaj mysliman,pastaj ortodoks,pastaj katolik,pastaj pagan,pastaj budist,dhe ne fund ateist...kur shkova ne Greqi,desha te behesha murg dhe te jetoja ne manastir,por nuk e kalova proven dhe me debuan. Tani dua te mesoj te bej Joga. Kam marre manualin e priftit Indian Sindrawatra Manaumatra....
 

Attachments

  • ABCC16.jpg
    ABCC16.jpg
    266.6 KB · Shikuar: 3
Pashe nje vajze neper nate,
ecte vetem,ndalej pak.
Ecte vetem,me vete fliste,
per dike qe dikur e priste.

Valle,se di,a mund te harroj,
ai qe ty te dashuroi?
Ai qe sot e ka harruar
ate qe dje ka dashuruar?
 
  • Pëlqej
Reactions: ABC
Me mire te ishte vajza jote sesa nata jote.
 
Nuk e kuptova ,Vallahi bilahi...

Nje i krishtere qe flet gjuhen muslimane ty te kam pare.

Meqe titulli i poezise eshte vajza e nates sime shpreha mendimin qe nata te ishte e huaja dhe vajza te perkiste ty.
 
Pashe nje vajze neper nate
ecte vetem,ndalej pak.
Ecte vetem ,me vete fliste
per dike qe dikur e priste.

Valle se di,a mund te harroj,
ai qe ty te dashuroi?
Ai qe sot e ka harruar
te qe dje ka dashuruar?
Nje i krishtere qe flet gjuhen muslimane ty te kam pare.

Meqe titulli i poezise eshte vajza e nates sime shpreha mendimin qe nata te ishte e huaja dhe vajza te perkiste ty.
Ok,te kuptova. Rrofsh qe mi sqaroni gjerat,se nuk i kap dot menjehere.
 
Zogjtë dhe Macet. Njëherë e një kohe,ne një fshat,
zogjtë dhe macet bënë traktat.
Zogjtë në qiell nuk do fluturonin,
dhe glasa maceve nuk do tu leshonin.
Dhe macet, zogj nuk do të hanin,
me bar barkun do ta mbanin.
Traktatin zogjtë na e kopsiten,
shkronjë më shkronjë e cukiten.
Edhe macet kur e pane,
për çdo shkronjë ,dakord u thane.
U puthen e u perqafuan,
meritë e vjetra na i harruan.
Dhe vendosën që atë nate,
bashkë të flinin pranë e prane.
Kur doli hena,macet u mblodhen,
të gjitha tok mbi zogjte u hodhen.
Të shkretet,natën hiç nuk shihnin,
nuk panë nga vanë ,nuk ditën nga iknin.
Dhe macet u ngopen më zogj te vrare,
dhe ranë të flinin tok mbi bar.
 
Last edited by a moderator:
  • Pëlqej
Reactions: ABC
Zogjtë dhe Macet. Njëherë e një kohe,ne një fshat, zogjtë dhe macet bënë traktat. Zogjtë në qiell nuk do fluturonin, dhe glasa maceve nuk do tu leshonin. Dhe macet, zogj nuk do të hanin, me bar barkun do ta mbanin. Traktatin zogjtë na e kopsiten, shkronjë më shkronjë e cukiten. Edhe macet kur e pane, për çdo shkronjë ,dakord u thane. U puthen e u perqafuan, meritë e vjetra na i harruan. Dhe vendosën që atë nate, bashkë të flinin pranë e prane. Kur doli hena,macet u mblodhen, të gjitha tok mbi zogjte u hodhen. Të shkretet,natën hiç nuk shihnin, nuk panë nga vanë ,nuk ditën nga iknin. Dhe macet u ngopen më zogj te vrare, dhe ranë të flinin tok mbi bar.
Kush mund ta rregulloj këtë poezi,së e katranosa....
 
Dhe un kam nje poerzi te bukur e kam ber vet,shum koh e menduar per kte. Shih lart,shih posht, shih barin,ha? apo ngatrova poezi ???
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.