Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Poezia, dimensioni shpirtëror që na adreson te lumturia!

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
31,195
Në një reflektim të Hermann Hesse, një nga poetët më të ndjeshëm dhe të thellë të poezisë gjermane, ai analizon mënyrën sesi njerëzit qasen tek poezia. Faktin se poezia nuk i takon moralit social i cili prodhon paragjykime mbi të gjithë aspektet e jetës. Kjo duke e target-uar edhe vetë poezinë si “e mirë” apo “e keqe”.

Nga Arsejda GJYLI, Lektore në Shkencat Politike, Analiste


1660406908919.png

Padyshim se ka një nivel shpirtëror të krijimit të një shkrimi, por një poezi nuk mund të jetë “e mirë” apo “e keqe”, por e tillë që zgjon apo jo lëçitjen dhe kuriozitetin e lexuesit, emocionin dhe reflektimin ose një nivel më të thellë të analizës. Por a është poezia një mënyrë efikase për të shprehur veten, për të jetësuar momentet dhe emocionet, për të përçuar universalet në vargje apo ajo prezanton thjesht gjendje kalimtare të vetë shkruesit? A është poezia në thelb katarsis apo një mision jetësor për të mbërritur tek e vërteta apo përjetësia?

1660406924332.png

Padyshim se njeriu tërë jetën është në kërkim të vetvetes, motiveve për të realizuar qëllimet e tij por edhe për t’u përmbushur emocionalisht. Individi si një qenie komplekse hulumton tërë jetën e tij rreth së vërtetës e cila është tejet relative. Ndaj, në thelb e vërteta e vetë njeriut përbën edhe elementin thelbësor të kërkimit të tij tek vetja, por edhe në raport me të tjerët për të qenë i lumtur. Pa këtë rrugëtim jeta e njeriut është një përditshmëri e thjeshtë e shpesh monotone e cila nuk përbën një kërkim, por veçse një gjendje. Ndaj në këtë logjikë, poezia si një krijim shpirtëror shpesh shërben si një mjet për të zbuluar gjendje universale por edhe si një katarsis për të çliruar emocione.

1660406936990.png

E rëndësishme për t’u analizuar është fakti se poezia në vetvete nuk është vetëm krijim por një përfaqësim tejet i brendshëm emocional, i cili shërben si një hallkë që vetë njeriun e ndihmon në rrugëtimin tek e vërteta. Secili nga ne gjeneron pasione të ndryshme, kjo duke ju referuar edhe karakterit apo personalitetit vetjak. Duhet thënë se rruga e secilit nga ne tek e vërteta dhe lumturia është edhe e mbështetur në art. Arti nxjerr në pah atë anë të individit në raport me veten dhe të tjerët, por edhe me natyrën e realitetin i cili qëndron mbi botën, si një dimension trashedental. Në këtë kontekst rruga për tek lumturia e njeriut është e lidhur ngushtësisht me mirëqenien personale materiale dhe shpirtërore, por edhe me përgjigjet që ai gjeneron për dilemat më të mëdha të ekzistencës.

Si përfundim mund të themi se përmes poezisë ne hapim një shteg drejt shpirtit dhe përjetësisë duke mishëruar dimensionin tonë shpirtëror përmes të jetuarit të lirë dhe të lumtur në raport me veten dhe të tjerët.

//revistapsikologji
 
Poezi nga Hermann Hesse

Kaq shumë kisha për të të thënë
Po mbeta larg e larg mërguar
Në këto ditë, e dashur Nënë,
Më mirë ti më ke kuptuar.

Për ty dhuratën kam menduar
Edhe punuar gjat’ e gjatë,
Porse më mbet këtu, në duar.
Ti mbylle sytë këtë natë.

Por ndjej se, duke e lexuar,
Më zbutet dhimbje e kësaj zije.
Mirësia jote e patreguar
Më lidh me ty me mija fije.
Edhe çdo natë e njëjta ëndërr

Në ëndërr ti më rri kaq larg
Si më rreh zemra, ta dish!
O Nënë, Nënë, vallë s’di
Tek unë si të vish?
E njëjta ëndërr net për net!
Si më rreh zemra, ta dish!
O Nënë, Nënë, përse nuk do
Këtu, tek unë, të vish?
Në fushat

Në qiell enden retë pafund,
Në fushat fryjnë e fryjnë thëllime,
Në fushat endet e endet gjithkund
Fëmia i humbur i nënës sime.
Në rrugë era fryn gjethet e thata,
Në pemë zogu klith me vajtim,
Atje, matanë malesh të larta,
Ndodhet, diku, atdheu im. / KultPlus.com
*** vargje shume te ndjera plot dashuri dhe dhembshuri per te shtrenjten Nënë!
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.