Portieri që bëri "pritjen e shekullit" kundër Pele. Banks Gordon

HERA

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
Adm Nt2
Mesazhe
18,434
Vendndodhja
Me kembe ne toke
Portieri që bëri "pritjen e shekullit" kundër Pele. Banks Gordon. Bota e krimit vrau vëllanë e tij, punoi në një minierë qymyri dhe e mbajti portën të paprekur për 73 ndeshje.

Të dielën, 22 tetor 1972, Gordon Banks kthehet në shtëpi. Seanca me fizioterapistin e tij sapo ka përfunduar. Një ditë më parë, ekipi i tij, Stoke, luajti kundër Liverpool dhe portieri Banks u lëndua në shpatull. Ngiste një Jaguar të shpejtë. Në përpjekjen e tij për të kapërcyer një kamion, humbet kontrollin e makinës dhe bie në një hendek. Për fat të mirë, portieri u dëmtua lehtë. Copat nga syzet e thyera i shkaktuan dëmtime sipërfaqësore në ballë dhe në fytyrë. Të paktën kështu dukej në fillim. U dërgua në spital për ndihmën e parë. Aty mjekët e ekzaminojnë më mirë dhe i përcjellin lajmet e këqija. Dhimbja e syrit duket të jetë më e rëndë se sa pritej dhe Gordon humbet shikimin në syrin e tij të djathtë. Lajmi ishte aq tronditës sa që media angleze ndërpreu programin e tyre për të përcjellë lajmin tragjik. Banks atëherë ishin 34 vjeç. Portieri hyri në histori për paraqitjet e tij të shkëlqyera me stemën e Anglisë. Çast kulmor pritja "hapësinore" në gjuajtjen me kokë të Pele. Karriera e tij po shkonte mirë pavarësisht moshës, por fati luajti lojë të keqe me të.

Vitet e vështira të fëmijërisë.

Gordon Banks u lind më 30 dhjetor 1937 në Sheffield, Angli. Fëmijë i një familjeje të klasës punëtore, përjetoi varfërinë mjaft i ri. Me futbollin gjeti një rrugëdalje nga realiteti i shëmtuar, si shumë fëmijë që mblidheshin nëpër fusha dhe shkelmonin një top. Vitet e vështira vazhduan. Familja e tij u transferua në një fshat ku babai i Gordon ngriti një klub të paligjshëm. Familja merrte kërcënime nga njerëzit e botës së krimit që mblidheshin në klub. Kërcënimet fatkeqësisht u bënë realitet. Vëllai i vogël i Gordon, i cili kishte probleme në ecje, ra viktimë e grabitjes dhe u keqtrajtua. Vdiq në spital disa ditë më vonë. Në moshën 15 vjeç, Gordon iku nga shtëpia për të gjetur punë në një minierë qymyri ku mbarte thasë të rëndë plot me qymyr. Ekipi i futbollit Milspo Stilwork kishte qendrën pranë minierës së qymyrit. Pasi kishte luajtur si portier në ekipin e fëmijëve të Sheffield, Gordon u shtua lehtësisht në listën e amatorëve të Milspo.

Karriera.

Në Milspo qëndroi një sezon. Banks ishte në formë të mirë, menjëherë ra në sy dhe Chesterfield u interesua ta blejë.

Në vitin 1955 Gordon nënshkroi një kontratë tre-vjeçare me Chesterfield për 17 lira në javë. E quanin "kinez" për shkak të syve të tij të shqyer. Në vitin 1959, Leicester shpenzoi 7,000 lira për ta blerë. Qëndroi në Leicester deri në 1967 kur u largua në mënyrë episodike. Justin Shilton, për të nënshkruar kontratë me Leicester kërkoi të luante si lojtar kryesor në ekipin e parë. Leicester më në fund ra dakord. Banks u ble nga ekipi Stoke. Stoke ishte ndalesa e fundit në kampionatin anglez për Gordon. Luajti për "Potters" për shtatë sezone.

"Banks i Anglisë" dhe Kupa e Botës 1966.

Gordon Banks mund të jenë nënvlerësuar në nivelin e klubeve, por me ngjyrat e ekipit kombëtar të Anglisë shkëlqeu dhe kontribuoi në ecurinë e mirë dhe fitimin e Kupës së Botës 1966. Në 1963 bëri paraqitjen e tij e parë me "Luanët" dhe së shpejti siguroi pozicionin e portierit kryesor. Megjithëse njihej si "kinezi", pseudonimi që e përfaqësonte ishte "Banka e Anglisë". Kështu e thirrën shokët e tij në "Luanët" sepse mund ta mbante portën të paprekur, pa pësuar gol për minuta të panumërta. Ruante portën e tij, si thesaret e Bankës së Anglisë!

Për 73 ndeshje me ekipin kombëtar të Anglisë asnjë ekip rival nuk shënoi kundër tij. Në gjysmëfinale të Kupës së Botës 1966 pësoi golin e parë. Shënues ishte legjendari Eusebio pas një goditje dënimi të shënjestruar mirë. Anglia arriti të shkojë në finale. Mundi Gjermaninë Perëndimore në kohën shtesë me rezultatin përfundimtar 4-2 dhe fitoi Kupën e Botës, e vetmja Kupë Bote që kanë fituar.

Një nga pritjet e shumta të Gordon Banks

"Pritja e shekullit" Kështu është karakterizuar pritja e Gordon në veprimin e kryer nga Pele. Kupa Botërore 1970 u mbajt në Meksikë dhe Brazili ishte një nga skuadrat që u përballën me "Luanët" në fazën e grupeve.

Më 7 korrik 1970, në stadiumin "Jalisco" në Guadalahara, para 67,000 tifozëve, portieri britanik priti gjuajtjen me kokë të Pele. Zhairzino doli në sulm dhe krosoi me shënjestër Pelen. Pele ishte në zonë të vogël dhe ishte gati për një goditje me kokë, një gol i sigurt. Banks, i cili ishte në qendër të portës, me një lëvizje të mahnitshme u hodh në këndin e djathtë dhe priti gjuajtjen me kokë të Peles. "Kam shënuar më shumë se 1.000 gola, por të gjithë mbajnë mend atë që nuk shënova", tha Pele pas disa vitesh për pritjen e Banks. "Njerëzit nuk më mbajnë mend për Kupën e Botës që fituam në 1966 por për këtë pritje. "Këdo që takoj në rrugë, thjesht duan t'u tregoj për atë pritje", tha Banks. Anglia arriti në Kupën e Botës në 1970, ku u mposhtën nga Gjermania Perëndimore. Në çerekfinale, Anglia luajti kundër Gjermanisë Perëndimore pa Gordon. Banks pësoi helmim nga ushqimi para ndeshjes. "Nga të gjithë lojtarët që mund të humbas, duhet të kisha humbur atë?" tha trajneri i Anglisë Alf Ramsey.

Fundi i karrierës.

Gordon Banks përfundoi kontratën e tij me Stoke pas aksidentit me makinë dhe ndaloi së luajturi në gusht 1973. Në 1978, megjithë problemet me shikimin, luajti për dy vite për ekipin amerikan Fort Lauderdale dhe madje u shpall portieri më i mirë i vitit.

Më 17 qershor 1978, u tërhoq përgjithmonë nga futbolli. Gordon Banks në karrierën e tij atletike ishte i shpejtë dhe gjithmonë bënte daljet e duhura. Ndjesia e tij e pabesueshme e hapësirës dhe reflekset mbresëlënëse janë vetëm disa nga arsyet që konsiderohet portieri më i mirë anglez. Gjithashtu është votuar portieri i dytë më i mirë në botë, pas Lev Yassin. Gjatë sezonit 1979–80, bëri një kalim të shkurtër si trajner në stolin e Telford United, por u shkarkua dhe nuk u mor më me atë profesion. Ishte president i Stoke nga 2000 deri në vdekjen e tij në 2019. Banks vdiq në gjumë në 12 shkurt 2019 në moshën 81 vjeç. Varrimi i tij u bë në 4 mars 2019 në Stoke Minster. Bartësit e tij ishin portierë që përfaqësonin ish-skuadrat e tij; Joe Anyon (Chesterfield), Jack Butland (Stoke City), Joe Hart (Angli) dhe Kasper Schmeichel (Leicester City).

Deri në fund të jetës jetoi me gruan e tij Ursula në Starforshid, Angli. Kishin tre fëmijë. Shkruajti dy libra autobiografikë dhe në vitin 2008, Pele përuroi një statujë të Banks para Stoke Stadium. Statuja e Banks përshkruan Gordon në çastin e pritjes së tij legjendare në Kupën e Botës 1970.

Ngjarje Botërore.

FB_IMG_1626640873367.jpgFB_IMG_1626640876583.jpgFB_IMG_1626640879945.jpg
 

Konkursi i Letersise

 • Melankolia

  Votes: 2 9.1%
 • Per Dashurine

  Votes: 0 0.0%
 • Ambjenti i Iluzionit

  Votes: 1 4.5%
 • Era...

  Votes: 2 9.1%
 • Nese...

  Votes: 2 9.1%
 • Dikur..

  Votes: 3 13.6%
 • Femijeria

  Votes: 12 54.5%
Top