Mirë se vini në forum vizitor,

Për të hyrë në përmbajtjen e forumit dhe të gjitha shërbimet tona, duhet të regjistroheni ose të identifikoheni në forum. Anëtarësimi në forum është plotësisht falas.

Rrespektoni Masat e Covid-19 😷

Nga tregu te transporti publik, nga qendra tregtare te vendi i punës, qëllimi i tij është të zvogëlojë rrezikun e koronavirusit për të gjithë ne në të gjitha fushat ku jemi bashkë. Maska 😷 largësia ↔️ pastrimi 🧼 le t'i kushtojmë vëmendje.

Keni probleme me anëtarësimin?

Për shkak të ndryshimit të strukturës së forumit, janë vendosur disa kufizime, nëse nuk mund të shkruani një mesazh dhe të hapni një temë, hyni në lidhjen në titull dhe hapni temën tuaj.

Bëhu pjes e Chatit 📱

Netedy.com një vend argëtimi dhe i sigurt njohjesh online. Bisedoni, takohuni dhe ndërtoni marrëdhënie afatgjatë. Të dhënat tuaja personale janë gjithmonë të mbrojtura. Siguria e përdureseve tanë është përparësia jonë kryesore.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Pse dy “fytyrat” e Hënës janë kaq të ndryshme?

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
36,078

Pse dy “fytyrat” e Hënës janë kaq të ndryshme?​


Lunalunacov 1200x675 1 696x392Edhe nëse nuk e shohim kurrë nga Toka ”fytyrën” e fshehur të Hënës, ne e dimë se si është falë sondave të shumta që kanë fluturuar mbi të dhe e kanë fotografuar në detaje, shkruan focus.it.

Që kur kanë pasur këto imazhe, gjeologët dhe planetologët gjithmonë kanë pyetur veten pse dy anët e Hënës janë kaq të ndryshme.

Dallimi nuk është vetëm morfologjik (pra pak a shumë krateret), por edhe në përbërje.
”Fytyra” e saj përballë nesh, për shembull, ka një përqendrim jonormal të elementeve të pasura me kalium, toka të rralla dhe fosfor.

Pyetjes legjitime se cili ishte shkaku i mundshëm i këtyre dallimeve, deri më tani janë dhënë përgjigje të ndryshme.

Sipas studimit, të kryer nga Universiteti Brown, ai i Purdue, Laboratori i Shkencave Hënore dhe Planetare në Arizona, Universiteti i Stanfordit dhe Laboratori i Propulsionit Jet i NASA-s, dallimet e thella midis dy “fytyrave” të Hënës do t’i atribuohen një ndikim kolosal që preku polin jugor të saj rreth katër miliardë vjet më parë.

Përplasja lindi gjigantin “Baseni i Polit të Jugut-Aitken”, i cili ndodhet në anën e largët të Hënës.

Por, pse ka një përqendrim të lartë të kaliumit, tokave të rralla dhe fosforit gjithmonë pranë anës përballë nesh?

Kjo do të ishte për faktin se këta elementë lidhen shumë fort me elementë të tjerë kimikë dhe për për këtë arsye ata janë të fundit që kristalizohen duke sjellë përqendrime anormale në krahasim me ato që gjenden në shkëmbinjtë e tjerë vullkanikë.


"Balkanweb"
 

BigBrother

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Apr 12, 2021
Mesazhe
3,190

Pse dy “fytyrat” e Hënës janë kaq të ndryshme?​


Lunalunacov 1200x675 1 696x392Edhe nëse nuk e shohim kurrë nga Toka ”fytyrën” e fshehur të Hënës, ne e dimë se si është falë sondave të shumta që kanë fluturuar mbi të dhe e kanë fotografuar në detaje, shkruan focus.it.

Që kur kanë pasur këto imazhe, gjeologët dhe planetologët gjithmonë kanë pyetur veten pse dy anët e Hënës janë kaq të ndryshme.

Dallimi nuk është vetëm morfologjik (pra pak a shumë krateret), por edhe në përbërje.
”Fytyra” e saj përballë nesh, për shembull, ka një përqendrim jonormal të elementeve të pasura me kalium, toka të rralla dhe fosfor.

Pyetjes legjitime se cili ishte shkaku i mundshëm i këtyre dallimeve, deri më tani janë dhënë përgjigje të ndryshme.

Sipas studimit, të kryer nga Universiteti Brown, ai i Purdue, Laboratori i Shkencave Hënore dhe Planetare në Arizona, Universiteti i Stanfordit dhe Laboratori i Propulsionit Jet i NASA-s, dallimet e thella midis dy “fytyrave” të Hënës do t’i atribuohen një ndikim kolosal që preku polin jugor të saj rreth katër miliardë vjet më parë.

Përplasja lindi gjigantin “Baseni i Polit të Jugut-Aitken”, i cili ndodhet në anën e largët të Hënës.

Por, pse ka një përqendrim të lartë të kaliumit, tokave të rralla dhe fosforit gjithmonë pranë anës përballë nesh?

Kjo do të ishte për faktin se këta elementë lidhen shumë fort me elementë të tjerë kimikë dhe për për këtë arsye ata janë të fundit që kristalizohen duke sjellë përqendrime anormale në krahasim me ato që gjenden në shkëmbinjtë e tjerë vullkanikë.


"Balkanweb"
Shume shkrim i sakte, material shkencor dhe edukativ. Sidomos kur publikohet nga faqet shqiptare si Ballkanweb. 👍
 

Whiskey

Ludugnum
Nt2 V.I.P
Regjistruar më
Nov 2, 2021
Mesazhe
8,586
Sepse njeren faqe ja dogji dielli , kur e puthi per here te pare . 🤪
 

Hatixhe

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Jan 15, 2020
Mesazhe
2,337
Lol here pas here henes i jep drit deli e duket ma e mir e plot po sa ma shum largohet nga deli behet ma e vogel 😜
 

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Regjistrohu

Krijimi i një llogarie në forum është plotësisht falas.

Regjistrohuni tani
Hyr

Nëse keni një llogari, ju lutemi identifikohuni

Hyr