Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Pse na skuqet fytyra kur ndihemi në siklet?

Juno

Kontributor
Regjistruar më
Kor 25, 2017
Mesazhe
32,412
Ne skuqemi kur adrenalina zgjeron kapilarët në të cilët qarkullon gjaku në lëkurë. Disa shkencëtarë e lidhin këtë reagim me një mekanizëm të “sulmit apo arratisjes”.

Në rrethana ku ne duhet që të largohemi me shpejtësi, apo të vihemi në pozicion mbrojtjeje, përfundojmë duke e shfaqur sikletin tonë pikërisht në fytyrë.

Ndodh menjëherë, gjatë bisedave të punës, pas një komplimenti apo kur vëmendja bie menjëherë mbi ne.

Po përse sikleti na skuq në fytyrë? Si ka mundësi që pikërisht kur ne duam që të mos vihemi re, tërheqim gjithë ato shikime si pasojë e skuqjes? Për Ray Crozier, psikolog ekspert për personat që janë të turpshëm, të skuqurit është një mënyrë për të shfaqur një mesazh, pak a shumë në mënyrë të ndërgjegjshme. Kur skuqesh gjendesh pak a shumë si në një situatë, për shembull, kur një mik këmbëngul për t’u treguar personave të tjerë se si ne e mendojmë diçka, në momentin më pak të përshtatshëm për ta bërë. Nëse faqet tona bëhen të kuqe vazhdimisht e kjo ndodh në situata jo të favorshme, kjo mund të kthehet në një arsye për t’u ndier në siklet.

Për mjekët, frika se mos skuqesh quhet eritrofobi. Ata që kanë probleme me skuqjen, mund ta përballojnë atë me psikoterapi, me ushtrime të frymëmarrjes apo me hipnozën. Por ekzistojnë edhe procedura shumë të debatueshme kirurgjikale që bazohen në prerjen e nervave. Kur kjo ndodh, shkakton zgjerimin e enëve të gjakut të fytyrës. Megjithatë, rreziqet janë shumë më të mëdha sesa përfitimet, kështu që kjo praktikë nuk është përhapur gjerësisht. Por zgjidhja më e mirë është që ne ta pranojmë skuqjen e fytyrës si në shenjë të ndjeshmërisë së madhe.

Një studim i Universitetit të Kalifornisë Berkley, arriti në përfundimin se individët që skuqen lehtë, janë edhe më bujarë. E madje kanë edhe më shumë përgjegjshmëri për ndjenjat e tyre. Faktikisht, fëmijët skuqen më pak sesa zakonisht, dhe kjo sepse ata janë ende larg disa tabuve sociale të caktuara.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.