Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Pulë me Kos dhe Hudhra

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Pulë me Kos dhe Hudhra​



pula-750x500.jpg

Foto: Flickr

Problemi që shihet më shumë kur mishi i pulës gatuhet në furrë, është se bëhet shumë i thatë.
AgroWeb.org ju sjellë recetën e pulës me kos dhe hudhra, e cila përgatitet në shumë pak minuta dhe krijon një pjatë të mrekullueshme.
Kjo do të jetë një recetë që do t’ju mahnisë, mishi qëndron i butë e plot lëng, por gjithashtu ka një shije perfekte nga erëzat e përdorura.

Përbërësit për 4-5 persona

Një pulë mesatare
2 gota me kos
6-8 thelpinj hudhër
2-3 lugë gjelle me vaj ulliri
Kripë
Piper
Majdanoz i grirë

Përgatitja e recetës:

Pulën lajeni me ujë të bollshëm, pasi ta keni pastruar, ndajeni në disa copa. Pasi t’i keni kulluar, vendosini në një pjatë dhe spërkatni me pak kripë.

Në një tas hedhim kosin, pak kripë e piper sipas dëshirës, dhe i përziejmë në mënyrë që të formojnë një masë të njëtrajtshme.

AgroWeb.org ju këshillon që në rast se përdorni kos të përgatitur në shtëpi, duhet t’i kulloni lëngun që lëshon vetë kosi. Kjo recetë mund të bëhet me çdo lloj kosi, por më ideali është ai i deles, pasi është dhe më kremoz.

Pasi e kemi përgatitur kosin, kalojmë aty copat e mishit të pulës dhe i përziejmë me një lugë druri.
Në një tavë qelqi ose balte, hedhim vajin e ullirit dhe mundohemi që ta përhapim në të gjithë sipërfaqen e saj. Më pas qërojmë hudhrat dhe mjafton t’i ndajmë në gjysmë.

Masën me kosin dhe mishin e pulës e kalojmë në tavë, aty shtojmë dhe hudhrat e prera.

E vendosim për t’u pjekur në furrë të parangrohur me 220 gradë celsius, përreth 40 minuta, ose derisa mishi i pulës të jetë pjekur plotësisht.

Nëse dëshironi t’i forconi shijen kësaj recete mund t’i shtoni dhe disa feta limoni pasi kanë kaluar 20 minuta nga pjekja.

AgroWeb.org ju sugjeron që kur mishi i pulës të ketë marrë një ngjyrë të artë, ta kthejmë nga ana tjetër, kështu do të piqet uniform.

Para se ta servirni në tryezën tuaj, hidhini sipër majdanozin e freskët, të cilin e keni grirë imët, dhe përgatituni për një shije unike.

Mund të shoqërohet me bukë të thekur apo me sallatë perimesh të stinës për një vakt sa më të lehtë.


./AgroWeb.org
 
Tav kosi pa oriz behet mesa di, edhe me pule. Dmth fiks si kjo apo jo @HIM ?

Ndoshta gaboj ...por une e di me oriz dhe mish qengji apo keci .....

Sido qe te jete sdo ishte keq te kishim nga një cope t'ani ?
 
Tav kosi pa oriz behet mesa di, edhe me pule. Dmth fiks si kjo apo jo @HIM ?
Ska hudhra tava kosit.
Do nje dore oriz sa per ta mbledh,kurse per mishin mund te behet dhe me mish pule ska prb.
Un prsh se kam qef me mish qingji.
 
Ska hudhra tava kosit.
Do nje dore oriz sa per ta mbledh,kurse per mishin mund te behet dhe me mish pule ska prb.
Un prsh se kam qef me mish qingji.
Sdikem gje pra un ?
Njeher qe e kam bere e kam bere si ajo siper qe ka shkru hera
 
Sdikem gje pra un ?
Njeher qe e kam bere e kam bere si ajo siper qe ka shkru hera
Kos per kos eshte po he ?
 
Sdikem gje pra un ?
Njeher qe e kam bere e kam bere si ajo siper qe ka shkru hera

Agapi e kam nxjerre e ketu tave kosi ....po do t'a besh lexoje
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.