Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Pyetje drejtuar besimtareve musliman

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
30,734
Es-Selamu Alejkum We Rahmetullahi We Berekatuhu

Paqja, Meshira dhe Bereqeti i Zotit qofte mbi ju


Kjo teme do te jete enkas per ata te cilet deshirojne te dinë dic me shume rreth Islamit. Nqfs keni ndonje pyetje per ndonje ceshtje, apo keni dic cfare nuk kuptoni, urdheroni !!! Jeni te mire se ardhur te gjithe pa dallim feje. Mundesisht, te tregojme te gjithe respekt & edukate te te shprehurit ndaj besimit Islam dhe ndaj cdo besimi tjeter fetar. Ju kisha lutur te mos beni shaka me fe, se paku jo ketu. Besoj se nuk eshte vendi adekuat per shaka, as ketu e as tek rubrikat e tjera fetare. Dhe nje gje tjeter, pyetjeve do t'ju pergjigjemi vetem ne rast se shihet qe pyetesi ka bërë pytjen sincerisht, pa ofenduar besimet fetare. Ne te kunderten, nuk do t'humbim kohe me pyetjet e atilla.

Ju flm per mirekuptim
:)
 
Namazi nates mund te falet pas namazit te jacis,por namazi me i mire eshte ne fund te nates ,tani mvaret nga vendi ku jeton,per vete them 2 ose 1 ore para namazit te sabahut.Por nese ka dicka shtes besoj autori te shpjegon me shum,se u futa pa rend,por me plq shum kto tema pa fund?
 
Pas cilës orë fillon koha për të falur namaz nate @Liber8 ?
Ne pjesen e trete te nates. Llogarite prej perendimit te diellit deri ne lindje te diellit. Perafersisht. Po zakonisht, dhe me tradite apo e njohur eshte pas ores 00:00 ose 01:00
 
Nje pyetje kam !
Ku eshte mar kurani?
Nuk eshte marre, ka zbrite per nje periudhe kohore rreth 23 viteve.
 
Asgje te re nuk me tregove, mfal .
Jo gjo e re eshte sepse the e ke maru para 20 viteve studimet rreth islamit.

Plus nese studion rreth nje feje meson ato qe don feja te trregoje, por nese meson dhe lexon rreth fese ne vetvete kupton me shume.

Dhe pjesen e shkenctareve qe e kan faktu shum shkenctar nderkombetare ne nje samit ne amerike e kan faktu dhe thojne: kurani shpjegon me detaje krijimin dhe lindjen e nje femije, dhe shkenca me teknologjine thote: kurani ka te drejte se shpjegon imtesisht procesin e lindjes!

Por se dije, po dhe te mesosh dick qe se dije nuk eshte se ka gjo tkeqe.

Un jam muslimon vet gjithsesi por bazuar ne temen kur e poston ktu po sdhe mendim personal mendoj qe sje i afte te komentosh!

Sepse mendimi personal vjen nga informacionet qe ke akumulu ne vende te ndryshme sic jan mediat portalet fetaret dijetaret historianet etj etj
 
Dhe pjesen e shkenctareve qe e kan faktu shum shkenctar nderkombetare ne nje samit ne amerike e kan faktu dhe thojne: kurani shpjegon me detaje krijimin dhe lindjen e nje femije, dhe shkenca me teknologjine thote: kurani ka te drejte se shpjegon imtesisht procesin e lindjes!
Kjo eshte vertetuar ne shekullin e 20 shoku, pra zhvillimi i embrionit, qe e ke ne Kuran. Qe dmth nuk solle dicka te re.


Un jam muslimon vet gjithsesi por bazuar ne temen kur e poston ktu po sdhe mendim personal mendoj qe sje i afte te komentosh!

Mendim personal ske te drejte te japesh ne ate qe eshte e vulosur nga Zoti si urdher (lejese apo ndalese).
Mendim personal ndicka tjeter rreth ceshtjeve dytesore po.
 
Dmth e kam shkrujt vet njerzit?
Joooooooooo!!!!!!!!!!!!

- Kushdo që të mësoj për islamizmin, mëqenëse tema asht hap e tillë.
Mund të marr njohuri nga teolog.( jan studuesit e fes islame).
Ose ta lexoj librin e kuranit.
Që e gjeni me përkthim shqip.
Ka sa të duash, unë për vete shqip e kam lexuar dhe e lexoj.
Se arbisht nuk di, përveçse alfabetit arab.
Edhe suret ?..
Nuk keni pse bëni "debate" apo diskutime.
 
Dmth e kam shkrujt vet njerzit?

Kurani eshte shpallje, qe ka zbrit tek Profeti Muhammed a.s. nepermjet engjullit Xhibril (Gabriel), nga Zoti Fuqiplote. Shpallja i ka ardhe ne forma te ndryshme. Shkrimi i Kuranit ka fillu shume me vone..
Cdo shpallje memorizohej me perpikeri nga Muhammedi a.s. dhe shoket e tij.
 
Kjo eshte vertetuar ne shekullin e 20 shoku, pra zhvillimi i embrionit, qe e ke ne Kuran. Qe dmth nuk solle dicka te re.




Mendim personal ske te drejte te japesh ne ate qe eshte e vulosur nga Zoti si urdher (lejese apo ndalese).
Mendim personal ndicka tjeter rreth ceshtjeve dytesore po.
Pjesen e vulosur nga zoti ti e ke lexu dhe e beson pa e mendu personalisht vet! Dhe un besoj qe eshte e vulosur nga zoti POR NUK E FAKTOJ DOT ngel gjithsesi besim! Por jo si ty qe mund t besosh cdo gjo qe flitet un perpiqem ti analizoj dhe argumentoj!

Dhe pjesa ne shekullin e 20 informohu prap se e ke shum gabim!
Atehere skishte teknologji me pa gjinine mashkull apo femer jo me e faktu me detjae!
 
Kurani eshte shpallje, qe ka zbrit tek Profeti Muhammed a.s. nepermjet engjullit Xhibril (Gabriel), nga Zoti Fuqiplote. Shpallja i ka ardhe ne forma te ndryshme. Shkrimi i Kuranit ka fillu shume me vone..
Cdo shpallje memorizohej me perpikeri nga Muhammedi a.s. dhe shoket e tij.
Dhe ti po thua qe kurani eshte me i vjeter se bibla?
Diku kam lexuar qe kurani eshte njesoj si bibla e para shume koheve. E cilsoj e shume koheve. Pasi kjo e sotmja eshte ndryshuar etj.
 
Pjesen e vulosur nga zoti ti e ke lexu dhe e beson pa e mendu personalisht vet! Dhe un besoj qe eshte e vulosur nga zoti POR NUK E FAKTOJ DOT ngel gjithsesi besim! Por jo si ty qe mund t besosh cdo gjo qe flitet un perpiqem ti analizoj dhe argumentoj!

Dhe pjesa ne shekullin e 20 informohu prap se e ke shum gabim!
Atehere skishte teknologji me pa gjinine mashkull apo femer jo me e faktu me detjae!
Jam 100 perqind i sigurt se e kam me te dtejte ate te shekullit 20 qe e ceka, mund te sjellesh argumente qe e deshmojne tkunderten je i lire
 
Dhe ti po thua qe kurani eshte me i vjeter se bibla?
Diku kam lexuar qe kurani eshte njesoj si bibla e para shume koheve. E cilsoj e shume koheve. Pasi kjo e sotmja eshte ndryshuar etj.
Ku e thash?
 
Dmth ato shkrime mund ti key ber edhe dikush qe i ka mar nga bibla?
@Noah Daja po pra tani ca nuk bejn ore kuranin e biblen nuk mund mund ta ndryshosh se kto qe e bejn sjan fare mir me trurin
 
Dmth ato shkrime mund ti key ber edhe dikush qe i ka mar nga bibla?
Kurani eshte vertetues i asaj cka eshte shpalle me pare, pra i Tevratit, Zeburit dhe Ingjilit, si dhe eshte kushtetute per mbare njerezimin, per dallim nga librat tjere qe kane qene zbritur per nje vend apo popull te caktuar, e qe ne si musliman jemi te obliguar ti besojme vetem si libra qe kane qene te shpallura nga Zoti, por me kalimin e kohes jane tjetersuae. Pastaj Kuranin e dallon edhe nje gje tjeter nga librat tjere, e ajo eshte se Kurani flet per te tri kohet. Flet per te kaluaren, te tashmen dhe te ardhmen.
 
Ka mundesi te me gjeni emrat e besimtareve/profeteve qe dihet qe kane shkruajtur pjese te Kuranit?
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.