Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Pyetje drejtuar besimtareve musliman

Ka mundesi te me gjeni emrat e besimtareve/profeteve qe dihet qe kane shkruajtur pjese te Kuranit?

Formuloje pyetjen me sakte. Kur'anin nuk e kane shkruajtur profetet, as besimtaret. Kur'ani eshte liber i shpallur profetit Muhammed a.s., profet tjere nuk ka pasur ne ate kohe.
 
Ok, gjithsesi kam lexuar qe profeti ka pasur 4 halifate qe jane pjese e kuranit..
 
Ok, gjithsesi kam lexuar qe profeti ka pasur 4 halifate qe jane pjese e kuranit..

Ai eshte Hilafeti islam apo Kalifati Islam qe ka pasur 4 udheheqes njeri pas tjetrit qe e kane udhehequr shtetin Islam. Ebu Bekri, Omeri, Othman dhe Aliu.
 
Formuloje pyetjen me sakte. Kur'anin nuk e kane shkruajtur profetet, as besimtaret. Kur'ani eshte liber i shpallur profetit Muhammed a.s., profet tjere nuk ka pasur ne ate kohe.

Kjo është ajo që thuhet po gjithsesi authenticiteti i Kuranit eshte ende i pavertetuar historikisht..
 
Kjo është ajo që thuhet po gjithsesi authenticiteti i Kuranit eshte ende i pavertetuar historikisht..
Kjo eshte ajo qe thuhet, besohet dhe eshte vertetuar sepse ashtu ka thene edhe i madhi Zot:

"Ne e shpallem ate (Kur'anin), dhe ne do ta ruajme ate". Kjo eshte garanca me e madhe per besimtaret musliman. Se cfare thone njerezit, nuk con peshe.
 
Kuptoj, flm per pergjigjet gjithsesi..
 
Urdhero Meloo
Faleminderit,keto kohet e fundit dmth ndoshta 1 muaj kam filluar te jem praktikante e fese Islame.
Duke qen se kam dicka te cilen kam deshire te me realizohet, gjithmone nese eshte kaderi qe te realizohet.
une ndonjhere fal nazmzin e nates dhe bej dhe duan e Istihares gjithmone sa here e bej ndihem diten tjeter me shume energji, dhe shume e qete dhe e plotesuar shpirtersiht, ose ndihem e lumtur plus nuk pertoj te bej asgje, qe zakonisht ditet e tjera jam pak pertace. Eshte kjo nje shenje e mire, edhe pse nuk eshte realizuar akoma ajo qe dua.
 
Faleminderit,keto kohet e fundit dmth ndoshta 1 muaj kam filluar te jem praktikante e fese Islame.
Duke qen se kam dicka te cilen kam deshire te me realizohet, gjithmone nese eshte kaderi qe te realizohet.
une ndonjhere fal nazmzin e nates dhe bej dhe duan e Istihares gjithmone sa here e bej ndihem diten tjeter me shume energji, dhe shume e qete dhe e plotesuar shpirtersiht, ose ndihem e lumtur plus nuk pertoj te bej asgje, qe zakonisht ditet e tjera jam pak pertace. Eshte kjo nje shenje e mire, edhe pse nuk eshte realizuar akoma ajo qe dua.

Melo, namazi i istihares falet kur deshiron me vendos dicka, per ndonje pune, per ndonje oferte, etj.
Per ta kuptuar me mire se kur dhe perse e si falet ky namaz qe po e ben, e shoh me te arsyeshme ta sjell linkun ku edhe do tmesosh me shume dicka rreth atij namazi:


Nese ke dicka te pakjarte atehere me pyet lirisht.
 
Melo, namazi i istihares falet kur deshiron me vendos dicka, per ndonje pune, per ndonje oferte, etj.
Per ta kuptuar me mire se kur dhe perse e si falet ky namaz qe po e ben, e shoh me te arsyeshme ta sjell linkun ku edhe do tmesosh me shume dicka rreth atij namazi:


Nese ke dicka te pakjarte atehere me pyet lirisht.
Te falenderoj.??
Une e kam bere dhe sa here qe e kam bere.
Kam pas ato qe citova ma siper.
Se di ndoshta eshte diçka e mire?!
Dmth fakti qe ndihem diten tjt me enrgji, e qete dhe happy?.
 
Te falenderoj.??
Une e kam bere dhe sa here qe e kam bere.
Kam pas ato qe citova ma siper.
Se di ndoshta eshte diçka e mire?!
Dmth fakti qe ndihem diten tjt me enrgji, e qete dhe happy?.
Njeriu duhet te ndihet mire pas cdo namazi realisht, logjikisht, sepse ai eshte me afer Zotit pikerisht ne sexhde.
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.