Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Qofte me Kungulleshka

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Qofte me Kungulleshka​



qofteeee-750x500.jpg

Foto:Flickr


Përbërësit:

(Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)
400-500 gr kungulleshka të freskëta
2-3 kokrra vezë
1 lugë gjelle gjalpë i freskët
3-4 lugë gjelle miell për qoftet
4-5 lugë gjelle miell për lyerjen e qofteve
4-5 lugë gjelle djathë i thërrmuar
Nenexhik
Majdanoz
Piper
Kripë

Përgatitja:

Si fillim, AgroWeb.org ju udhëzon që kungulleshkat t’i pastroni me ujë të rrjedhshëm e më pas t’i grini imët në rende.
Më pas, vendosini në një napë apo kullorëse kuzhine për të larguar të gjithë ujin e tyre.

Pasi të keni larguar gjithë ujin nga kungulleshkat hidhini në një tas të madh, shtoni aty vezët, kripë, gjalpin, miellin, djathin e thërruar, nenexhikun dhe majdanozin e grirë (erëzat përzgjidhen sipas preferencës).

Përziejini mirë të gjitha bashkë derisa masa të bëhet e njëtrajtshme.

Nëse del e lëngshme, AgroWeb.org ju këshillon që të shtoni edhe pak miell.

Ndajeni brumin në toptha të vegjël, të rrumbullakët apo të sheshtë.

Kalohen në miell dhe skuqen nga të dyja anët.

Shoqërohen në mënyrë fantastike me salcë kosi të freskët, supa të ndryshme të lehta por edhe me sallata të stinës.

Kungujt e njomë kanë pak kalori. Ato janë një zëvëndësues i mirë për ushqimet e pasura me kalori. Për më tepër, kombinimi i fibrës dhe ujit (95%) që gjenden tek kungujt e njomë mbajnë nën kontroll oreksin tuaj, ju ndihmojnë të digjni kalori dhe ju japin shumë energji.

Kompleksi i vitaminave B dhe prania e zinkut dhe kaliumit tek kungulleshkat ndihmojnë në shpërbërjen e sheqerit në trup.

/AgroWeb.org
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.