Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Qofte tigani me salcë të kuqe

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Qofte tigani me salcë të kuqe, tradita e mirë në tryezat shqiptare​


Qofte-n---salc---domateje-780x439.jpg




Përgatitja e Qofteve të Shtëpisë me Salcë Domate

Përbërësit

(Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)
300-400 gr mish i grirë
2 kokrra qepë
2 feta bukë
1 kokërr vezë
4-5 lugë gjelle miell për qoftet
Gjysmë luge gjelle për salcën
4-5 lugë vaj ulliri
2-4 kokrra domate
1 lugë gjelle me salcë
3-4 thelpinj hudhra
2 lugë gjelle me uthull
2 filxhanë çaji me ujë për salcën
Kripë, piper, majdanoz

Përgatitja

Për përgatitjen e qofteve

Në tas të madh bashkojmë mishin e grirë me vezën, bukën e qullur me ujë ose qumësht, kripën, piperin një nga qepët dhe hudhrat e grira hollë, miellin dhe i përzjejmë mirë derisa masa t ëjetë bërë homogjene.
Qoftet i ndajmë në forma të rrumbullakëta në madhësinë e një kokër are. I kalojmë në miell, i skuqim dhe i lëmë mënjanë.

Për përgatitjen e salcës

Në një tigan shtojmë vajin e ullirit dhe qepët e grira hollë duke i kavërdisur derisa volumi i tyre të bjerë.
Në këtë moment shtojmë miellin, e kavërdisim me qepët për disa sekonda e më pas shtohen domatet e grira hollë.
Kavërdisen për dy minuta të gjitha bashkë e më pas shtojmë ujë, uthull, kripë, piper, një gjethe dafinë dhe hudhra shtypura.
Lihen sa të marrin një valë. Kjo masë më pas u hidhet qofteve, të cilat i kemi vendosur në një tavë dhe i fusim në furrë të parangrohur dhe lihen 20-30 minuta.
Pasi hiqen nga furra sipër u hidhet majdanoz i freskët i grirë hollë
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.