Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Ra, Perëndia i Diellit në Egjiptin e Lashtë

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Ra, Perëndia i Diellit në Egjiptin e Lashtë​




Perëndia Ra identifikohej si dielli, dhe më së shumti përshkruhej si disku dielli i diellit në Egjiptin e lashtë, ose si një njeri me kokë falkoi, që mbante një disk dielli mbi kokën e tij. Qendra e tij kryesore e kultit ishte në Iunu, shpesh i referuar nën emrin e vet grek Heliopolis (Qyteti i Diellit).

Këtu Ra manifestohet në disa forma të tjera: si Atum, ose dielli në mbrëmje; si Khepri, ose dielli në mëngjes, përshkruar sinjë bletë; dhe si Horakhty, i njohur tashmë nga Sfinksi i Madh në Giza.
Ra ishte në krye të një grupi prej nëntë perëndish, të cilat së bashku njiheshin si Enneadi i Madh dhe ishte gjykatësi suprem i të vdekurve. Ai ishte i lidhur ngushtë me mbretin, i cili për pjesën më të madhe të historisë egjiptiane njihej si ‘biri i Ra’. / Bota.al



 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.