Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Radari regjistron kraterin “e gjallë” të Hënës, pamje “të çmendura”

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Radari regjistron kraterin “e gjallë” të Hënës, pamje “të çmendura”​










hena.png



Një sistem i ri teleskopësh ka arritur të fiksojë imazhin me rezolucionin më të lartë të realizuar ndonjëherë të Hënës nga Toka përmes përdorimit të teknologjisë së radarëve.

Për të arritur këtë, u deshën vite të tëra pune dhe rezultati ishte spektakolar. Në fokus ishte krateri Tycho, një ndër më mbresëlënësit e satelitit të vetëm natyror të Tokës. Edhe pse u shkrep nga qindra mijëra kilometra larg, fotoja është aq e pastër dhe detajet aq te qarta, sa e bëjnë kraterin të duket “si i gjallë”, thonë astronomët.

Atë imazh sikur e ke përpara syve, shprehen ata. Teleskopi Green Bank i fondacionit National Science ndodhet në Virginian perëndimore dhe është radio-teleskopi më i madh në botë plotësisht i lëvizsshëm.

Kjo do të thotë se ekspertët mund ta zhvendosin syrin e tij në çdo drejtim që të dëshirojnë. Astronomët shpresojnë që kjo teknologji e re t’i lejojë të eksplorojnë pjesë të sistemit diellor që nuk i kemi parë kurrë, dhe e gjithë kjo, pa qenë nevoja të lëvizin nga Toka.


Top Channel
 
e para,
nuk ka ngel riliev, grope, krateri, dune, koder, fushe qe nuk i kemi dhane emer, dmth rrofshin toponimet hanore qe i kemi dhane duke nejt pas nje karrige ne toke.. :D

e dyta,

po ne sikur kemi qene ne hane dhe kena pas ba foto ne menyre te detajuar sepse kemi qene ne orbiten e saj .... te qesh edhe nje here :D

e treta,

kane kalu 50 vjet dhe une akoma i kam syte nga qielli me pa se kur do shkojme ne hane nderkohe na flasin per njerin e pare ne mars e gjera te tille... dmth propoagande lufta e ftohte vazhdon ;)

e katerta,

shyqyr qe erdhi Xoni ... tash e kena te sigurte hanen me Taulantin kerkon nje moter

tashi ....

neser dite tjeter ... nderkohe Igigjet po na vrojtojne .... po ka ore gallata ... se du me qesh nje here :lolx:

ishalla keni buke me hanger per darke
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.